Csokoládé− avagy a szépségért már rég nem kell szenvedni

Borítókép: Csokoládé− avagy a szépségért már rég nem kell szenvedni
Mágikus hatású, bűnös, elegáns, egészséges vagy egészségtelen? A csokoládé szerelmesei észrevehették, hogy kedvelt édességükről eltérő vélemények keringenek a közgondolkodásban. Amikor például én voltam kamasz, felnőtt rokonaim egyre azt duruzsolták, hogy a csokoládé tönkreteszi a bőrömet.

Ám egy belső ösztön már akkor is azt súgta, hogy ez a mítosz egy kiterjedt összeesküvés-elmélet része lehet. Pattanásaimat a felnőttek nem is leplezett csokoládéfüggőségem számlájára írták, de ezt a feltevést nem voltam hajlandó elfogadni. Amióta pedig a csokoládé egyre divatosabb alapanyag a szépségiparban, biztos vagyok benne, hogy aket-tőnk viszonyát ért vádak alaptalanok voltak.
Csokoládéból sokféle van, ezt már Gombóc Artúr is tudta. De nem csupán kerek csokoládé, szögletes csokoládé satöbbi – a többiről megemlékezünk Létkérdés szekciónkban a 35. oldalon – létezik. Sokat számít a termék kakaótartalma, amit magunk is tapasztalhatunk, valahányszor egy-egy tejporos-tejzsíros, alacsony kakaótartalmú, gyenge minőségű, csokoládénak szinte alig nevezhető holmitól várjuk, hogy elolvadjon a szánkban. A valódi csokoládé kakaótermékekből (kakaómassza, kakaóvaj, esetleg kakaópor) és cukrokból készül, többnyire minimum 35 százalék kakaó-szárazanyagot tartalmaz, melyből legalább 18 százalék a kakaóvaj és legalább 14 százalék a zsírmentes kakaó-szárazanyag.
Általában minél magasabb egy csokoládé kakaótartalma, annál több egészséges, zsírban oldódó vitamint és ásványi anyagot, illetve sejtvédő antioxidánst tartalmaz. A boltokban Mikulás, húsvét és egyéb ünnepek táján sorakozó, úgynevezett tejbevonó masszából készült figurákat érdemes nagy ívben elkerülnünk, mivel nagyrészt cukorból, hidrogénezett növényi zsírból, kakaóporból, savóporból és néhány E-összetevőből gyúrják őket.
A csokoládét sokan anti-depresszánsnak, öregedésgátlónak vagy egyenesen afrodiziákumnak tekintik és használják. A termék valóban aktiválja a szervezet szerotoninállományát, aminek kedélyjavító hatását kutatások igazolják, a benne lévő antioxidáns elemek pedig megkötik a sejteket károsító és öregítő szabad gyököket. Nemcsak a táplálkozási szakértők dicsérik tehát a csokoládét élettani előnyeiért, hanem a kozmetikusok is szeretik. Mert szépít.

Nyalánkságok a bőrnek
Kertészné Kovács Éva kozmetikusmester is szereti a kakaóbabból előállított termékeket, amelyek a szépségiparban igen hasznosak. A kozmetikai kezelésekhez természetesen nem a cukorral és tejzsírral feljavított anyagot használják, hanem a termésből készült kakaóvajat, illetve a kakaóból nyert olajat. A kakaóvaj arégi patikákban alapcikk, a régi kozmetikákban alapkellék volt – de az ma is. Könnyen felszívódik a bőrbe, és ezt a tulajdonságát a legtöbb jó minőségű termék hasznosítja. A kozmetikus felidézi például, hogy Magyarországon a 60-as és 70-es évek fordulóján a bennfentesek nem illatosított paraffinolajjal dörzsölték be magukat napozáshoz, hanem a gyógyszertárakban beszerezhető kakaóvajjal, hiszen az természetes UV-védelmet adott, ezért nem érezték szükségét a fürdőruhát reménytelenül összezsírozó – és nehezen eltávolítható – napolajoknak.
A kakaóból készült termékek nemcsak a fényvédelemben fejtik ki áldásos hatásukat, hanem a bőrstimuláció terén is nagyot alakítanak. A kozmetikus kiemeli akakaó fő hatóanyagát, a teobromin alkaloidát: ez nemcsak az elmét, hanem abőrt is pallérozza és élénkíti. A csokoládéban lévő alkotóelemek növelik a szervezet szerotoninszintjét, vagyis beindítják boldogsághormonjainkat, és egész testünket, így a bőrünket is jótékonyan nyugtatják. A kakaóban magnézium és cink is van, amely táplálja és pihenteti a bőrt és fokozza a stresszel szembeni védekezőképességét. A csodaszer számos más ásványi anyaga szintén erősíti, valósággal új életre kelti fáradt, energiaszegény, élettelen, stressztől megviselt bőrünket.
Kertészné Kovács Éva beavat bennünket néhány szépészeti titokba. Az esztétikai kezelésekhez többnyire nem puszta kakaót vesznek igénybe, hanem származékait használják, általában valamilyen anyaggal – például gránátalmával, algával, illetve koffeinnel – kombinálva. A gélállagú kakaós készítmények kulcsfontosságú hatóanyagok a testkultúrás, illetve fogyasztó kozmetikai kezelések sajátos eljárásánál, a tekercselésnél: tőlük lesz simább, selymesebb, ugyanakkor feszesebb a csípő és a comb bőre. Arckezeléseknél a csokoládé összetevőit vetik be a mimikai izmok feszültségének oldására és a ráncok simítására, de nem hagyják figyelmen kívül a kakaóban található nagy mennyiségű B-, A- és E-vitamin bőrszépítő hatását sem. Az arc üdítésére szinte felülmúlhatatlanok az algával kombinált kakaómaszkok, -radírok, -olajok és -krémek, és különösen látványos az eredmény, ha az arc egész felületét gélmaszkkal fóliázzák. Minthogy a kakaóvajkrém nagyon gyorsan felszívódik, a csokoládéolaj kedvelt kelléke a masszírozásnak is: a csokoládés testmasszázs például zsír- és vízhiányos bőrre egyenesen ideális.
A kozmetikus a csokoládékezelést az erősen aknés felhám kivételével minden bőrtípusra ajánlja. A kakaókészítmények kiválóak érett bőrre, de a fiatal arc sápadtságát is felüdítik, sárgás tónusát enyhítik. Jó hír a tizenéveseknek: a pattanásokat nem acsokoládé okozza, hanem a benne lévő cukor, tejzsír, illetve egyéb zsiradék. Minél magasabb egy csokoládé kakaótartalma, annál kevesebb van benne ezen káros összetevőkből. A magas kakaótartalmú csokoládék mértékletes fogyasztása tehát nemhogy ártana a pattanásos bőrnek, hanem éppen ellenkezőleg, javítja állapotát. A zabolátlan csokoládézás persze nem tesz jót az aknés bőrnek, mivel − főleg, ha az érintett rostszegény étrenden él − székrekedést okozhat, következésképp a szervezetből nem tudnak kiürülni a méreganyagok, s így mitesszerek, majd pattanások formájában törnek ki.

A zsírégető kakaó
Duli Viktória dietetikus szintén a csokoládé jó hatásait ecseteli. A szakértő szerint a csokoládé puhítja, hidratálja, valamint feszesebbé teszi a bőrt, gátolja öregedését, vagy segít visszanyerni az öregedéstől elvesztett nedvességtartalmát, továbbá kiváló ellenszere a narancsbőrnek. A teobromin korábban már említett előnyös tulajdonságai mellett köhögéscsillapító is, továbbá serkenti a zsírégető folyamatokat, ezért a kakaót gyakran keverik fogyasztókrémekbe.
Bár a csokoládénak valóban van fényvédő hatása – mondja adietetikus –, nem helyettesítheti napozáskor a fényvédő krémeket, naptejeket. A csokoládéfogyasztás terén a táplálkozás szakértője is a mértékletesség híve: heti egyszeri-kétszeri csokoládéfogyasztás kedvező hatással lehet a szervezet működésére – mondja, ám az édességvágy rohamszerű leküzdését nem ajánlja. Minél lassabban majszoljuk a csokoládét, annál tovább élvezzük. Természetesen az étkezést nem pótolja: tartsuk meg desszertnek, ebéd vagy vacsora utánra.

Szerző: Hortobágyi Ágnes, Fotó: Folio-id, Tárgyfotó: Jágfai Eszter, Ribánszky Katalin
Ez a cikk
Csokoládé címmel az Éva magazin 2010. évi februári számában jelent meg. Minden jog fenntartva.