Arcunk verejtékével

Borítókép: Arcunk verejtékével
Az izzadás fontos funkciója szervezetünknek. Előnye, hogy megszabadít a méreganyagoktól. Hátránya, hogy kellemetlen testszagot okoz.

Az izzadás természetes és egészséges folyamat, a test így adja le a hőt, így szabályozza hőmérsékletét, ennek köszönhetjük, hogy testünk hőmérséklete állandóan 36-37 fok körül marad. A verejték vízből, ásványi anyagokból, ureából, tejsavból és méreganyagokból álló szagtalan folyadék. Ezt a folyadékot a bőrön természetesen megtalálható baktériumok és enzimek bontják le, ezáltal válik kellemetlen szagúvá.
„Az izzadás mértéke sok belső tényezőtől is függ, például az izgulástól vagy a stressztől – magyarázza dr. Sinka-Pálinkás Rita bőrgyógyász. – De a hormonális állapottal is kapcsolatban van, ezért fokozódhat akamaszkor, illetve a menopauza idején a verejtékezés. Menstruáció alatt megnövekszik a hormonszintünk, ezért általában többet izzadunk, mint máskor. Bizonyos betegségek (mint a cukorbetegség vagy a pajzsmirigyproblémák) és gyógyszerek, drogok hatására is megváltozhat az izzadmány szaga” – állítja szakértőnk.



Harc a szagok ellen
A túlsúlyos emberek erősebben izzadnak. A fizikai megpróbáltatások miatt van ez, náluk gyakrabban indul be a verejtékezés. A táplálkozás is befolyásolja az izzadást. Könnyebben veri ki a víz azt, akinek kalóriadús, csípős, zsíros ételektől hemzseg az étrendje. Az alkohol és a kávé szintén fokozza, a zsályatea viszont csökkenti a verejtékezés mértékét.
Sokak problémája még a tenyér és a talp látható, érezhető izzadása. Ma már létezik speciális iontoforézis (gyenge árammal való kezelés), illetve kaphatók az üzletekben kifejezetten e területekre kifejlesztett balzsamok, krémek, de a hintőpor is jó választás ennek a problémának az orvoslására.
Gyakori tévhit, hogy a szőrtelenített test kevésbé izzad. Ez nem így van. A leborotvált területek is ugyanúgy verejtékeznek, mint a természetesen hagyott bőrfelület, a szőrszálakon azonban jobban megmaradnak az izzadságcseppek, így erőteljesebb szagot áraszthatnak, mint a csupasz bőrön. A szagok megelőzésére otthoni praktikákat is érdemes bevetni: töröld át a bőrödet ecetes vattakoronggal, hogy megelőzd a baktériumok elszaporodását. A természetes trükkök jolly jokere a citromlé, amely rengeteg szépségbakit orvosol a pattanásoktól a narancsbőrig. Fertőtlenít, szárít és tisztít, így a verejték ellen is hatásos lehet. Kend a bőrödre és hagyd megszáradni.


Tűvel-késsel-szappannal
Innovatív megoldás azok számára, akik bírják az ilyet, a hónaljba fecskendezett botox. Az idegbénítóként funkcionáló szer leállítja a verejtékmirigyek működését és körülbelül fél évig megkímél az izzadástól. Sebészeti megoldás is létezik a problémára: ennek során eltávolítják a hónaljban található úgynevezett szimpatikus idegdúcokat. Ha azonban te is a többséghez tartozol, amely a természetesebb, kevésbé drasztikus és drága megoldásokat részesíti előnyben, akkor fordíts intenzív figyelmet a tisztálkodásra. Használj antibakteriális szappant a hónaljadra, hogy megelőzd és legyőzd a baktériumokat, majd válaszd ki a legmegfelelőbb dezodort. A mai dezodorok és izzadásgátlók azért igazán hatásosak, mert nem csupán a kellemetlen szagot próbálják elfedni, hanem az okait is megszüntetik. Dezodort használni azonban nem elég: számtalan más dologra is figyelned kell, ha nem akarsz izzasztó helyzetbe kerülni. Tarts magadnál nedves törlőkendőt, amivel napközben is könnyen tisztán tarthatod a kényesebb területeket: a hónaljadat, a tarkódat.

Kiszerelés
Dezodorokat spray, golyós, stift és krém formában árulnak. Azillatosított izzadásgátló spray-t tisztálkodás után érdemes abőrre fújni, s üde, ápolt érzést ad. A különösen hatékony, bőrre kenhető formulák közül a golyós formátum jól követi a hónalj vonalát, a stift verzió felkenéskor szárazabb hatást kelt.

Összeállította: Rinyu Piroska, fotó: red dot, tárgyfotó: Jágfai Eszter
Ez a cikk a 2011. évi júniusi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.