
Válás után: a gyereknek lesz egy második otthona is - így segíts neki megszokni az új helyet
Egy válás kétségkívül borzasztóan megviseli mindkét felet. Ha pedig gyerekek is vannak a családban, a szülők elsősorban az ő érdekeiket kell, hogy szem előtt tartsák, amikor, - jó eséllyel-, közösen átbeszélik az előttük álló, ismeretlen időszakot. Bizonyára vannak olyan nehéz szituációk is, amikor a két szülő nem ért szót egymással és a gyermek elhelyezése is csorbát szenved, azonban van okunk azt hinni, hogy még a legszörnyűbb válás esetében is képesek józan szempontok szerint dönteni a felek a gyerekek láthatásáról.
A következőkben épp ezért egy „átlagosabb” szituációt veszünk alapul, amelyben a gyermek az egyik szülőjénél marad, de gyakran látogatja a másikat, annak új lakóhelyén; vagy pedig, hogy a gyermek mindkét szülőnél közel ugyanannyi időt tölt – mindamellett, hogy tudjuk, hogy ez utóbbi a ritkább eset, sajnos.
Ha tehát sor került a szétköltözésre és megteremtettük a lehetőséget arra, hogy a gyermekünk mindkét otthonban velünk tölthesse az időt, akkor kezdetét veszi egy újféle „beszoktatás” időszaka. Képzeljük csak el, ha nekünk nehéz feldolgozni az új helyzetet, milyen lehet egy gyereknek szembesülni a tényekkel, mi szerint mostantól anya és apa nem egy helyre megy haza, nem alszik többé egy szobában, nem lesz (soha) többet közös reggeli, vacsora, vagy filmezés a kanapén, sem semmilyen más, eddig közös élménynek számító program. Ugyan azt mondják, a gyerekek rugalmasak és jól alkalmazkodók, azonban ez csak akkor igaz, ha segítünk nekik megérteni és elfogadni az új helyzetet, hogy kis idővel ismét otthonosan mozogjanak az életterükben.
