8 dolog, amibe egy nagyszülőnek sosem szabadna beleszólnia

Borítókép: 8 dolog, amibe egy nagyszülőnek sosem szabadna beleszólnia Forrás: Getty Images
Szinte minden szülőnek van arról sztorija, hogy mibe szóltak bele az ő vagy a párjának a szülei, miután unoka érkezett a családba...

A teljesség igénye nélkül összeszedtünk néhány olyan rázós témát vagy hibát, amelybe véleményünk szerint a nagyszülőknek nem érdemes belefolyniuk, akármilyen jó is a kapcsolatuk a gyerekeikkel és az unokáikkal. A legtöbb nagyszülő ismerősünk be tudna számolni olyan pillanatokról, amikor úgy érezte, a gyerekük nem egészen jól csinál valamit, már ami a gyereknevelési módszereket, szokásokat illeti. Azonban mindannyiukról elmondható az is, hogy egészen más szemmel tekintenek az unokáikra, mint a saját gyerekeikre: mint mondják, nagyszülőnek lenni az egyik legcsodásabb érzés – azzal a tudattal, hogy már nem te felelsz 100 százalékban a gyerekek fejlődéséért. Ennek ellenére sok barátunktól, kollegánktól halljuk, hogy a nagymami vagy a nagypapi azért előszeretettel nyilvánítja ki véleményét az unokák terelgetéséről, amiből szülőként a legtöbben köszönik, de nem kérnének. Ezek azok a leggyakoribb helyzetek, amelyekbe akarva-akaratlanul is beleszólnak a nagyszülők, pedig érzésünk szerint nagyon nem kéne nekik.

Forrás: getty

1# Beleszólni a névválasztásba

Roppant kellemetlen tud lenni, hogy amikor nehezen megállapodik a pár a születendő gyerek nevéről, a nagyszülő kéretlenül belekotyog a dologba. Ez vagy úgy szokott előfordulni, hogy a párocska nagy kedvvel előáll az ötletekkel és akkor hurrogják le, vagy a már megszületett baba nevén csámcsognak hetekig, hónapokig, sokszor olyan megjegyzésekkel, mint: "ezt a nevet képtelenség lesz megjegyezni"; vagy "hogy lehet ezt becézni". Ne engedjünk a nyomásnak, válasszunk olyan keresztnevet, ami nekünk kettőnknek szimpatikus!

2# Hogyan szoptat a kismama

Az anyukák, anyósok szoktak előszeretettel (többnyire amúgy jó szándékkal) tanácsokat adni ebben a témában. De olyan is előfordul, hogy a kismamát azzal vegzálják, mennyi idő után nem kéne már szoptatni vagy hogy meddig ildomos. Ez szörnyen nyomasztó tud lenni, ezért ha ilyennel állna elő valaki, fojtsd el még csírájában a dolgot!

3# Hangoztatni a régi nevelési módszereket

"Bezzeg, amikor te voltál gyerek..." Nos, azok az idők már elmúltak. A gyerekek is mások már egy kicsit, jóval felgyorsultabb, fejlettebb, modernebb világba születtek bele, és abban is kell helytállniuk. Így nem biztos, hogy a régi módszerek most is működnek. Ezt jó a nagyszülővel is megértetni, természetesen nem a gyerek előtt.

4# Beleszólni, hogy az anya mikor menjen vissza dolgozni

Sokaknak böki a csőrét az is, ha egy anyuka minél több időt szeretne otthon maradni a kicsivel. Ma már annyi elvárás él a nőkkel szemben, hogy képtelenség lenne mindnek eleget tennünk, így jobb, ha elengedjük ezt a ránk kényszerített terhet, és megpróbálunk a saját megérzéseinkre hallgatva döntéseket hozni. Az lesz a legjobb, ezt a nagyinak is meg kell érteni.

5# Kikérdezni a gyereket, hogy mi zajlik otthon a szülei között

Bizony léteznek olyan kíváncsi nagyszülők is, akik a gyerekekből akarják kihúzni, hogy mit tapasztalnak otthon. Nem feltétlenül szükséges ehhez, hogy bármi ok is legyen az aggodalomra –, például hogy feszültséget tapasztalnak a szülők között –, elég az is, ha nem annyira engedjük őket közel a tűzhöz, márpedig ők szeretnének közelebb jutni. Ha ilyet tapasztalunk, kérjük meg őket, hogy ne nyomasszák ilyen kérdésekkel a gyerekünket, inkább mindig forduljanak hozzánk, hiszen nem harapunk. Ehhez persze szükség van azért a jól megalapozott viszonyra közöttünk.

6# A szülők megkérdezése nélkül nagy ajándékot venni

Lehet, hogy a szülők még nem érzik elérkezettnek az időt például arra, hogy megvegyék a gyereknek az első tabletet, mobilt vagy akár zenélő masinát. A megkérdezésük nélkül megtenni ezeket a lépéseket nagy felelőtlenségre vall. Utólag mindig mindent nehezebb elsikálni, főleg ha a gyerek már megörült az ajándéknak. Javasoljuk, hogy még idejekorán fektessétek le az erre vonatkozó szabályokat!

Forrás: getty

7# Elvinni a kicsit egy meglepetés hajvágásra

Elhinni is alig tudjuk, de állítólag vannak olyan nagyszülők, akiknek ha nem tetszik az unoka frizurája, képesek megkerülni a szülőket és bejelenteni őt a fodrászhoz, amíg náluk van a kicsi. Ez durva konfliktushoz is vezethet, ezért ilyen esetben szögezzük le, hogy minden esetben mi intézzük a hajszobrászatot. Nem, az sem lehet kibúvó, ha nyár van és állítólag túl hosszú a kölyök haja!

8# Édességgel tömni a kicsiket, amíg náluk vannak

Nemcsak olyankor szokott ez előfordulni, ha anya, vagy apa amúgy tiltja az édességet, hanem akkor is, ha a nagyszülő valamivel szimplán csak le akarja kenyerezni a gyerekeket. Értessük meg vele, hogy nem ez a megfelelő módja annak, hogy méginkább megszerettesse az unokákkal az ottlétet, hanem például közös programok, élmények vezethetnek el a sikerhez. Ugyanez igaz a tévénézésre, érdemes erről is idejében elbeszélgetni.

Korábban írtunk olyan nagymamákról, akik nem mindig érezték, hogy hol a határ. Ezeket a vicces történeteket olvashatod a galériára kattintva!