Mit sportoljon a gyerek? Sportválasztás: felkészülni, vigyázz, rajt!

csládom,kölyök,sport,edzés,szülő,gyerek Forrás: Getty images
Alighanem saját tapasztalatból is tudod, mennyire nem egyszerű megtalálni azt a sportot, amit tényleg magadénak érzel. A gyereked pontosan ugyanígy van ezzel: most adunk néhány támpontot, mi alapján választhattok a sportágak közül.

Ez a cikk az Apa magazin egyik korábbi számában jelent meg először.

Foci

A foci esetében nem kérdés, mitől fog kedvet kapni hozzá. Ha te magad nem is vagy nagy rajongó, Eb és vb idején alighanem megnéztek néhány meccset a haverokkal, de ha nem, a labdázás akkor is a gyerekkor elválaszthatatlan része. Ha a gyereked focizni kezd, akkor számolj azzal, hogy ma már a csapatsportokban – élükön a labdarúgással – a technikai tudás mellett egyre komolyabb fizikális képességekre is szükség van. Fontos a gyorsulás, a gyorsaság, a ruganyosság és persze az állóképesség is. A fociban régebben kevésbé volt fontos a magasság, mára azonban ez a nézet is meghaladottá vált. Ez persze továbbra sem annyira lényeges szempont, mint mondjuk a kosárlabda esetében, de az adatelemzések azt mutatják, hogy azonos technikai tudás mellett a nagyobb átlagmagasságú csapatok kerülnek előnybe. Elengedhetetlenül fontos, hogy a fiatal játékos adott esetben a csapat sikerét saját sikere elé tudja helyezni, ahogyan egy ponton túl a fokozott pszichés terhelést is érdemes figyelembe venni.

TENISZ

Egy sport, amit éppúgy lehet űzni 10, mint 80 évesen. Ebből az is következik, hogy a teniszben egyrészt számtalan nehézségi fokozat van, illetve hogy a labdajátékok többségénél kevésbé sérülésveszélyes sportág. A tenisz remekül fejleszti a hosszú távú koncentrációt, a ritmusérzéket és a robbanékonyságot, de az előrelátás és a stratégia is kiemelt fontossággal bír egy sikeres játékos esetében. Gyerekeknél külön előnyös, hogy a tenisz alapjai viszonylag gyorsan elsajátíthatók, azaz hamar jön a sikerélmény, majd abból táplálkozva lehet egyre inkább mélyíteni a tudást. Ha gyermekünk nem is lesz az új Federer, pár évnyi teniszezés jó izomzatot és az átlagnál lényegesen jobb szem-kéz koordinációt adhat neki.

A rossz sportág tönkretesz

Miért olyan fontos, hogy megtaláld a megfelelő sportágat gyermekednek? Számos dolog miatt, de legfőképpen azért, mert egy rosszul megválasztott sportág nemhogy nem hasznos, de kimondottan káros lehet az egészségére. Ha az adott sportág nem illik a gyermek testalkatához és adottságaihoz, azzal elveszi a sikerélményeket és megfoszt a mozgás örömétől, mindez pedig kihat a szellemi fejlődésére, a sporthoz való hozzáállására és az életminőségére. Ha nem hiszed, gondolj csak bele, mennyien nem sportolnak csak azért, mert rossz élményük volt az iskolai tornaórákon!

VERSENYTÁNC

Táncolni minimális ritmusérzék mellett bárki megtanulhat, a versenytánc azonban mégis egészen más kategória. Ez a sportág komoly felkészülést igényel, jó erőnlétet, állóképességet és rugalmasságot ad, a versenyzőknek ráadásul egy pillanatig sem szabad mutatniuk az erőlködést. Elengedhetetlen a kiváló ritmusérzék, egyensúlyérzék, a dinamikusság, a jó mozgáskoordináció és a testtudatosság. A versenytáncban alkatilag a nyúlánk, hosszú végtagokkal rendelkező gyerekeké az előny, de az egészséges szereplési vágy és a művészi érzék is feltétel. Fontos, hogy a versenytáncos kitartó és eltökélt legyen, miképp az is, hogy elbírja a pontozásos versenyekkel járó – részben szubjektív – megméretések súlyát.

A cikk további részét a famiily.hu-n olvashatod!

Nehezen tudod elrángatni a csemetéd a képernyő elől? Akkor kattints a galériánkra, ahol találsz néhány remek tippet, ami nálatok is beválhat!