Miért esznek és alszanak jobban a bölcsiben a gyerekek, mint otthon?

Borítókép: Miért esznek és alszanak jobban a bölcsiben a gyerekek, mint otthon? Forrás: Getty Images
És az óvodában is. Sok szülő panaszkodik arról, hogy gyermeke intézményben, ha nem is mindent, de több mindent megeszik, mint otthon. Mi lehet ennek az oka? Mit csinálnak máshogy a gondozók, az óvónők? Megkérdeztük őket. Bodó Virág, a BabyGarden Daycare Családi Bölcsi & Miniovi vezetője elmondta, mi az ő titkuk.

Sok szülő felteszi magában a kérdést, hogy vajon mit tudhat a bölcsi vagy az ovi, amiért ott még az otthon oly’ gyűlölt spenótot, brokkolit vagy éppen paradicsomlevest is megeszi a kicsi? És vajon hogyan altatnak egyszerre az óvónők 15 gyereket? Miért alszik el az intézményben két perc alatt, míg otthon csak hosszú procedúrák után?

EGY ÓVODAPEDAGÓGUS GONDOLATAI

Hosszú évek tapasztalatai és megfigyelései alapján azt láthatjuk, hogy egyszerűen óriási hatással van a gyerekekre a csapatszellem, amit anyaként nem is biztos, hogy gondolnánk. A bölcsőde az első szocializációs színtér, ahol a kismanók elkezdenek egymással ismerkedni, együtt játszani, egyáltalán közösségben élni. Így elkerülhetetlen, hogy mindenben hatással legyenek egymásra, legyen az akár az alvás vagy éppen az étkezés. Sok rosszul evő vagy alvó gyerek anyukájának áldás a bölcsőde, óvoda, hiszen rengetegen számolnak be pozitív változásról a közösségi élet elkezdése után.

Az evés

A pedagógusok délelőttönként rengeteg időt töltenek a gyerekekkel a friss levegőn, ami miatt a gyerekek hamar megéheznek, emellett el is fáradnak. Új ingerek, társak, színek, szagok, hangok is vannak a második kis otthonukban, amihez bizony a kicsiknek is hozzá kell szokni, ezért hamarabb lesznek álmosak, éhesek. Gyakran látjuk pedagógusként azt is, hogy ha Pistike jó étvággyal eszik a levesből, akkor a kis barátja is meg fogja kóstolni, már „csak azért is”, hiszen az utánzással történő tanulás a 0-6 éves korosztály életkori sajátossága. Itt, a BabyGarden Daycare Családi Bölcsi & Minioviban a nehezen evő csemetéknek igyekszünk a kedvében járni és olyan dolgokat kínálni, amiről tudjuk, hogy örömmel elfogyasztják (reggelente például lelkesen szoktunk tojásrántottát, vagy épp palacsintát készíteni).

Fontos azonban pár szempontot betartani, ha gyermekünk nem jó evő:

Lehetőleg ne vigyünk ételt az oviba, bölcsibe, hiszen ezt könnyen megszokhatja a kicsi, és tudni fogja, hogy elég majd délután „anyával enni”. Ezen kívül a picik gyorsan ráéreznek arra is, hogy a válogatás és az étel elutasítása szorongást kelt a szülőkben, amivel a későbbiekben vissza is tudnak élni. Kiemelt hangsúlyt fektetnék az érzelmek és az evés összefonódására is, mely a magyar kultúrában jellemző: ha a családban az étel adásával fejezik ki a szeretetet, előfordulhat, hogy a gyermek az elutasítással éppen haragját vagy az aktuális szituációval kapcsolatos ellenérzéseit (pl. beszoktatás) próbálja kifejezni. Próbáljuk meg az evést egy könnyed, nem erőltetett témaként kezelni, ne legyen a kicsiken nyomás. Érdemes törekedni arra, hogy az étkezés folyamán ne nézzen mesét és ne játsszon a baba, hiszen ez elterelheti figyelmét a jóllakottság érzéséről (és magáról a tevékenységről is), mely későbbi evészavarok kialakulásához vezethet.

Az alvás

A BabyGarden Daycare Családi Bölcsőde & Miniovi vezetőjeként, óvodapedagógusként és kisgyermeknevelőként is sokszor kaptam már visszajelzést az anyukáktól, hogy otthon csak ringatva, sötétben, két órás mesemaraton után alszik a csemete, mi vajon mit és hogyan csinálunk másképp? Nos, a nagy titok itt is a csapatban rejlik: mivel több picit altatunk egyszerre, ezért az órákig történő ringatás kivitelezhetetlen lenne. Ezért pedagógusként általában a meséléshez, énekléshez és egy kis simogatáshoz folyamodunk, ami szinte minden gyermeknél beválik. A napirend következetessége miatt már ebéd után maguktól megkeresik kiságyukat, s jól tudják, hogy a függönyök behúzása után következik egy érdekes mese, ének. Aki fent van még utána is, és nehezebben alszik, őket simogatjuk, ringatjuk. Három külön szobában folyik az altatás, így biztosan tudunk azokra is időt szánni, akik nehezebben alszanak el.

Már beiratkozásnál megvizsgáljuk a gyermek otthoni alvási szokásait: vajon nehezen alszik? Sötétben, világosban, plüssállattal, cumival, esetleg anya dúdol neki? Alvás előtt eszik? Mi az otthoni napirend?

A beszoktatás folyamán igyekszünk fokozatosan közelíteni az otthoni és a bölcsis napirendet, illetve amennyire lehetséges, figyelembe vesszük a kis lurkók egyéni igényeit is. Ha ennek ellenére mégsem tapasztalunk sikereket, akkor közösen, a szülőkkel egyeztetve törekszünk a megoldásra, mely minden esetben egyedi.

Miért érdemes úgy berendezni az otthonodat, mintha egy óvoda lenne? Ezek miatt: