Létezik egyáltalán kétnyelvű gyerek? Három tévhit és hat tipp

Borítókép: Létezik egyáltalán kétnyelvű gyerek? Három tévhit és hat tipp Forrás: GettyImages
Nevezhetjük játékos otthoni angolozásnak, mama-baba nyelvátadásnak vagy a második nyelvben való megmerítésnek is. Lényege az, hogy bevezetsz a gyereked életébe egy második nyelvet is, de nem „iskolásan”, hanem játékosan, a kettőtök közötti szoros érzelmi kötelékre építve, a mindennapi tevékenységek köré szervezve.

Ez a cikk az Éva egy korábbi számában jelent meg először.

Lássuk a 3 leggyakoribb félelmet/tévhitet:

  1. „De hát nem is érti a gyerek!” Az anyanyelvét sem érti kisbaba korában. Nem is az a cél, hogy egyből mindent értsen. Hanem az, hogy megismerkedjen egy másik nyelv ritmikájával, zenéjével, hangzókészletével.
  2. „Nem baj, hogy nem tökéletes a kiejtésed?” Nem baj. 1. Gondolj néhány külföldi barátod akcentusára – a magyaroké nem is rossz! 2. Te is tudsz fejlődni! 3. A gyereked képes túlszárnyalni téged, főleg, ha anyanyelvi beszélőktől is (CD) hallja a nyelvet.
  3. „Össze fog zavarodni, még magyarul sem igazán beszél.” Profin megoldja, mint ahogyan a különböző anyanyelvű szülők gyerekei is teszik. A második nyelv nemhogy nem zavarja az első beépülését, de a kutatók szerint kicsi korban pontosan oda raktározódik el az agyban, mint ahová az anyanyelv (később már máshová), a második nyelv elsajátítása tehát ugyanazokat az agyi területeket stimulálja.

Hogyan is csináld?

  1. Ha még bátortalan vagy, eleinte használj kész anyagokat: nézzetek mesét angolul, keress jó videókat.
  2. Kezdj el mondókázni, énekelni. Tornázzatok, táncoljatok „angolul”. Fontos az érintés és a metakommunikáció: amit a gyerek nem ért, azt el is tudod mutogatni, anélkül, hogy fordítanod kellene (amit kerülünk, mert kizökkent). A kisgyerek (még) mindenképpen meg akar érteni, jönni akar veled, tehát figyelni és követni fog.
  3. Vezesd be a meseolvasást. Illessz be dalokat, mondókákat. Keress olyan online programot, amely révén hasznos segédanyagokhoz (mesék, dalok, DIY-ötletek stb.) is hozzájuthatsz!
  4. Most már lehet annyi önbizalmad, hogy elkezdj szabadon beszélni. Játsszatok, reggelizzetek, menjetek boltba angolul! Akkor is, ha a gyerek eleinte passzív, akkor is, ha magyarul reagál. Indíts napi negyedórával, és növeld ezt az időt. Szakértők szerint akkor válik aktív nyelvhasználóvá a gyerek, ha az ébrenléti idő 20 százalékát angolul töltitek.
  5. Együtt könnyebb: keress hasonló közösséget, amelyben te és a gyerek is fejlődhettek, és ahol a gyerek láthatja, hogy a nyelv egy élő közeg.
  6. A határ a csillagos ég. Növeld az angolul töltött időt, terjeszd ki az angolul megélt élmények körét, fejleszd a saját angolodat. Amikor az ötéves bárhol a világon képes magának rendelni egy étteremben; amikor a tizenhárom éves autistával angolul tudsz lelkizni, miközben magyarul nem: megfizethetetlen.

Cikkünk szakértője Gulácsi Annamária angol bölcsész és tanár, a kétnyelvű nevelés szakértője, www.rhymetime.hu