Térérzékelés, mozgáskoordináció és kreativitás fejlesztés, avagy miért érdemes a gyerekkel játszótérre járni?

Borítókép: Térérzékelés, mozgáskoordináció és kreativitás fejlesztés, avagy miért érdemes a gyerekkel játszótérre járni? Forrás: Usplash/Timothy Newman
Játszótérre járni mindenki szeret. Nem csupán azért, mert minőségi és mennyiségi időt tölthetünk a friss levegőn gyermekünk társaságában, hanem azért is, mert kellően lemozgatja a kicsiket, és olyan mozgásformákat próbálhatnak ki, melyek pozitívan hatnak a mozgásfejlődésükre. Lássuk, az egyes játékok hogyan fejlesztik a gyerekeket a játszótéren!

A játszóterek mindig is központi szerepet töltöttek be a kisgyermekes családok életében, hiszen mindamellett, hogy sok-sok hasznos és érdekes játékot próbálhatnak ki a kicsik, ez a szülők számára is egyfajta kikapcsolódási lehetőség, ahol a többi anyukával és apukával a szabadban találkozhatnak, beszélgethetnek. A közösségformáló hatás fontossága a játszók szempontjából vitathatatlan.

Milyen pluszt ad a játszótér?

A gyerekek életének központi eleme a játék. Imádnak játszani és szórakozni, így hát miért is ne tehetnék meg ezt úgy, hogy közben a többi gyerekkel együtt végzik ezt a kikapcsolódási formát, a játszótéren, ahol számos fizikai és szociális készségük fejlődik?

A játszóterek fejlesztik a kommunikációs készségeket, és a gyerekek számos szerepjátékban és társas interakcióban részt vehetnek; ez az önfeledt játék pedig nagyban előre mozdítja a kicsik szociális érettségét is.

Megismerhetik a többi gyerek jellemét, szokásait és a közös játékok keretén belül lehetőségük nyílik a különböző szerepek és szabályok gyakorlására is. Megtanulják, milyen, amikor valamely eszköz használatához sorban kell állni vagy éppen várni a következő körig, segíti őket, hogy hogyan tudnak osztozkodni akár saját játékaikon, akár a játszótér közös holmijain.

Forrás: Unsplash/Ryan Sepulveda
A játszótér pozitív hatásai vitathatatlanok!

A legtöbb játszótér olyan mozgási lehetőségeket rejt magába, melyek segítik a nagymotoros készségek fejlődését, kiválóan hatnak az egyensúlyérzékre, a mozgáskoordinációra, sőt, még a kreativitásra is.

Arról nem is beszélve, hogy néhány óra friss levegőn eltöltött móka után a gyerekeket könnyebb evésre, majd alvásra bírni, hiszen a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást, illetve az éhségérzetet nagyban befolyásolja a mozgás megléte. A játékok használatával az agy jobb és bal félteke közötti kapcsolat javul és erősödik, az esetlegesen felgyülemlett szorongás vagy stressz oldódik a gyerekekben, sok játék pedig a finommotirika fejlődéséhez is hozzájárul, mely később, a tanulás és a memória szempontjából is nagyon jövedelmezően fog hatni.

Az idegrendszert érlelve a játszótéren olyan külső ingerek hatásainak lehetünk részesei, melyekkel nagyon pozitív irányba terelhető az idegek érése, és ha gyermekünk valamilyen rendellenességgel, esetleg mozgásfejlődési problémával küzd, biztosak lehetünk benne, hogy néhány óra játszón eltöltött idővel garantáltan jó irányba mozdítjuk el a fejlődését.

Olvasd el galériánkból, mit fejlesztenek az egyes játékok a játszótéren! A játszótér pozitív hatásai: