8 tipp, hogyan tudd biztonságban gyermekedet: online és offline is érdemes felügyelni!

Borítókép: 8 tipp, hogyan tudd biztonságban gyermekedet: online és offline is érdemes felügyelni! Forrás: Unsplash/Annie Spratt
A világ rohamos fejlődésének és az újabb technológiai vívmányoknak köszönhetően ma már mindenki az életének jó részét az online térben éli. Nem kivétel ez alól a felnövekvő generáció sem, akik azonban azzal együtt, hogy napi szinten használják a digitális médiát és a különböző közösségi oldalakat, tudtukon kívül akár komoly veszélyeknek is ki lehetnek téve az online és az offline térben egyaránt.

Szülőként ma már nem csak azon kell aggódunk, hogy kicsúfolta a gyereket egy osztálytársa a pulóvere miatt, vagy hogy fél órával később ért haza a megbeszélt időpontnál, hanem olyan veszélyekkel is foglalkoznunk kell, melyek a gyereket az online térben fenyegethetik. Annak ellenére, hogy a gyerekek csípőből tudják, mit-hol találnak az interneten, bármikor felvehetik a kapcsolatot bárkivel, és szinte pillanatok alatt képesek olyan dolgokat is elővarázsolni, melyeket nekünk komoly időbe telik megtalálni, sajnos fogalmuk sincsen arról, milyen fenyegetések várhatják őket a képernyő túloldaláról. Kevésbé körültekintőbbek, ezáltal nem fordítanak elég figyelmet és időt az adataik és önmaguk védelmére, pedig az online tér és a virtuális világ megannyi veszélyt tartogat számukra.

Szülőként alapvető feladatunk gyermekünk védelme

Ha nincsenek rendes szabályok lefektetve a képernyőidőre vonatkozóan, illetve gyermekünkkel nem beszéljük át, hogy milyen – számára nem kívánatos – tartalmakat kell messziről elkerüljön, komoly problémákkal találhatjuk szemben magunkat. Rengeteg tanulmány készült már arról, hogy milyen hatással van gyermekünkre a túlzott számítógépezés, tabletezés és telefonhasználat, hiszen amellett, hogy ingerültséget, alvászavart, hiperaktivitást és akár a szem megerőltetését is eredményezheti, komoly koncentrálási és memória problémákat is maga után vonhat.

Forrás: Unsplash/Kelly Sikkema

És ezek „csak” azok a tünetek, melyeket egy egyszerű játékkal vagy mesenézéssel generálhat magának, itt még nem beszéltünk az internet sötét bugyrairól, a „Cyberbullying” (azaz az elektronikus zaklatás) mivoltáról, a káros tartalmak és 18+os videók jelentőségéről, illetve a különböző vírusok és kiberbűnözők adatlopásáról.

Éppen ezért, amikor a gyerek már olyan kort ér el, hogy elkezdi használni a különböző készülékeket, mindig fontos leülni vele, és elmagyarázni neki az egyes eszközökkel járó veszélyeket. A beszélgetésbe akár be is vonhatjuk az adott készüléket, hogy megmutassuk, mi forog veszélyben, ha nem figyel eléggé oda. Meg kell tanítsuk a gyerekeket a kritikus gondolkozásra a világot illetően, és olyan alapvető kompetenciákkal, értékekkel és tulajdonságokkal kell felruházzuk pl. gyanakvás, bizalom kérdése stb., melyek segítik őket abban, hogy kritikus szemmel és reálisan fel tudják mindig mérni az adott helyzetet, ezáltal online és offline is nagyobb biztonságban érezhetjük őket.

Olvasd el galériánkból, mit tehetsz annak érdekében, hogy online és offline is megvédd gyermekedet!