Hogyan spórolunk kisgyerekek mellett? Körkérdés anyákhoz

Borítókép: Hogyan spórolunk kisgyerekek mellett? Körkérdés anyákhoz Forrás: Rawpixel / Envato
Pelenka, tápszer, szupinált cipő, fejlesztő foglalkozások, friss gyümölcsök és zöldségek, babaúszás, bútorok, játékok, ruhák, orvosi költségek: csak néhány tétel, amire a családoknak egyre többet kell költeniük az emelkedő áraknak köszönhetően. Hogyan lehet kimatekozni ezeket a költségeket hónapról hónapra? Anyukákat kérdeztünk spórolási szokásaikról.

Nemrég anyukámmal vásároltam az egyik diszkontlánc üzletében, a végösszeg kicsivel 32 ezer forint felett volt, ő pedig elcsodálkozott, hogy milyen sokat fizetünk. Nekem viszont sajnos ez már nem üti meg az ingerküszöbömet, mert inkább a 40-50 ezer forint számít átlagosnak. Hozzáteszem, hetente egyszer megyek nagybevásárlásra, és olykor a pelenkát it itt veszem meg, nem a drogériában. Két felnőtt, 3 gyerek és 1 kutya alkotja a háztartásunkat, a gyerekek ugyan hétköznaponként (és ha nem betegek) az intézményekben esznek, a reggelit és vacsorát leszámítva, de még így is rengeteg pénz megy el az élelmiszerekre, egyéb dolgokra. Rég leszoktunk már az olyan luxus dolgokról, mint a drága sajtkülönlegességek vagy a lazacfilé, nyáron pedig sok mindent meg tudunk termelni a kertünkben, de azért nem is az olcsó kenőmájas-parizer tengelyen mozog az étrendünk, és szerencsére az étvágya mindenkinek jó, szóval azért rendesen pörög a számláló a kasszánál. Édesanyám, aki egyedül él, nincs hozzászokva ezekhez az összegekhez, de más többgyerekes szülők hozzánk hasonlóan egyre nagyobb összegeket hagynak ott a boltokban hétről hétre.

Forrás: Lazy_Bear / Envato
Emlékszel arra, amikor még 20 ezer forintból kijött egy család heti nagy bevásárlása? Nem? Már én sem...

Persze nemcsak az élelmiszerárak emelkedtek, hanem például a tápszer is óriási terhet jelent annak, aki valamilyen okból nem tudja anyatejjel táplálni a babáját. Ráadásul a tápszerek nemcsak drágultak, hanem a TB-támogatás is csökkent, így jelenleg havonta kb. 20 ezer forint kiadást jelent a csecsemőtápszer. Ahogy pedig nőnek a gyerekek, úgy nő a gondozásukra, nevelésükre fordítandó összeg is, és ehhez még hozzáadódik a rezsi, az utazási költség, és a lista még folytatható… Lehet persze a mérleg másik oldalára állítani a családoknak járó adó- és egyéb kedvezményeket, de az elmúlt években megtanulhattuk, hogy amit az egyik zsebünkbe beraknak, azt a másikból kiveszik. A legtöbb család tehát nagyon is megérzi az áremelkedéseket, és egyre inkább spórolni kényszerül. Megkérdeztem ismerősöket és internetes csoportokban is kutakodtam, ki milyen trükkökkel igyekszik csökkenteni a havi kiadásait. Minden második anyukától azt hallottam/olvastam, hogy magán spórol a legtöbbet, ami szomorú és egyben valóságos.

A galériában összegyűjtöttem a többi spórolós tippet: