Hogyan kerülheted el a karácsonyi túlterhelődést anyaként?
A karácsony az év egyik legszebb, de egyben legstresszesebb időszaka is lehet az édesanyák számára, akik az adventi és karácsonyi előkészületek nagy részét – valljuk be, többnyire feleslegesen – magukra vállalják. A vásárlások, az ajándékok kiválasztása, a sütés-főzés-takarítás és a családi események koordinálása mellett az édesanyák gyakran megfelelési kényszert is éreznek: tökéletes karácsonyt szeretnének teremteni a családjuk számára. Ebben a cikkben megmutatom, miért is alakult ez így, és gyakorlati lépéseket ajánlok neked az adventi időszak kiegyensúlyozottabbá tételéhez.
A tökéletes anya és karácsony mítosza – Mi okozza a nyomást?
A fogyasztói társadalom, Hollywood és a média is gyakran ábrázolja a karácsonyt egy idilli, hibátlan eseményként, ahol az otthonok ragyognak, az ételek tökéletesek, és mindenki boldogan, feszültségmentesen ünnepel. Ahol nem ez történik, az elbagatelizált vicc, komédia, vígjáték, vagyis nem vehető komolyan és nem is szabad komolyan venni. Ehhez az eszményképhez kapcsolódik az Egyesült Államokban az 50-es években megalkotott, és máig nyomást gyakorló „ideális anya” képe, aki nemcsak a hétköznapokban teljesít kiválóan, de az ünnepi időszakban is példamutatóan helytáll minden téren. Ez a tökéletes karácsony és anya kép azonban egy kisgyermekes család számára elérhetetlen. Egyenesen olyan irreális elvárásokat támaszt, aminek teljesítése közben két szereplő mentálisan és érzelmileg mindenképpen sérülni fog: az anya és a gyermeke.
A megfelelési kényszer pszichológiai hatásaival számos kutatás és szakember foglalkozik. Dr. Brené Brown, elismert kutató és pszichológus, több ízben hangsúlyozta, hogy a megfelelési kényszer és a tökéletességre való törekvés káros hatással van az önbecsülésre, és gyakran vezet szorongáshoz és kiégéshez. Dr. Brown szerint fontos felismerni, hogy „a tökéletesség illúziója lehetetlenné teszi a valódi kapcsolódást önmagunkkal és másokkal.” Karácsony előtt ez a kényszer gyakran felerősödik, amikor próbálunk minden elvárásnak megfelelni, miközben a saját érzelmi és fizikai szükségleteinket elnyomjuk magunkban.
A karácsony előtti túlterheltség háttere
A karácsonyi előkészületek akár több hetet is igénybe vehetnek, és különféle feladatokkal terhelnek le minket, anyákat. A bevásárlás, az ajándékok kiválasztása-árazása-rendelése, a dekoráció elkészítése és a családi események szervezése (menü, igények, főzés, takarítás stb.) többnyire a nők feladata. A pszichológiai kutatások arra mutatnak rá, hogy az anyák gyakran érzik úgy, ők az ünnepi „menedzserek”. És ha valami nem tökéletes, az az ő hibájuk lesz. Ez a gondolkodásmód pedig tovább növeli a stresszt és a kimerültséget bennük.
Dr. Susan Newman családpszichológus és a határállításról szóló „The Book of No” című könyv szerzője arra hívja fel a figyelmünket, hogy a túlterheltség sokszor abból fakad, hogy az anyák nem mernek nemet mondani a családi és társadalmi elvárásokra. „Az anyák hajlamosak mindent magukra vállalni, hogy a családjuk boldog legyen, de ez hosszú távon csak kimeríti őket, és megakadályozza, hogy élvezzék az ünnepeket” – mondja Newman.
A karácsony környéke tele van olyan kimondatlan vagy kimondott elvárással, amit mi anyák fogadunk el és vesszük magunkra nézve kötelezően teljesítendő feladatnak. Ha képesek vagyunk megkülönböztetni, hogy mik azok, amiket tehernek érzünk és mik azok, amiket örömmel és flow-val csinálunk, akkor rengeteg potenciális stressztől óvhatjuk meg magunkat.
Gyakorlati lépések az adventi túlterheltség csökkentésére
Legyünk tudatosak már most, és tegyük meg a szükséges lépéseket a túlterheltség megelőzésére, még mielőtt odáig fajulnának a dolgok, hogy önmagunkat vagy a szeretteinket megbántjuk.
Állíthatunk prioritásokat, bevonhatunk másokat is az előkészületekbe vagy épp átadhatunk megszokott feladatokat, hogy mi az ünnepekre tudjunk készülni. Kiemelten fontos, hogy ne akarjunk megfelelni azoknak az elvárásoknak, amik egy kivitelezhetetlen illúziót helyeznek elénk. És ne felejtsük el, hogy mi is „csak” emberek vagyunk. Vannak igényeink és szükségleteink, amikre muszáj időt és energiát szánni. Muszáj töltekeznünk, különben épp a szeretet ünnepén nem lesz miből adnunk a gyermekeinknek, a társunknak és a családunknak.
Még tavaly, az adventi időszak kezdete előtt tettem közzé egy 7 lépéses „stratégiát”, ami számodra is segítség lehet az adventi és karácsonyi időszakra. Jómagam évről-évre ezt a stratégiát követem, és számos édesanyának is segítség volt abban, hogy olyanná varázsolja a decembert, amilyenre neki – és persze a családjának is – szüksége van. Nem akarom megmondani, hogy mi lesz neked a jó, mert ezt nálad jobban senki sem tudhatja. De segítek, hogy pontosan meg tudd ezt határozni önmagad kikönnyítéséért.
„Az emberek nem a tökéletes ajándékokat vagy a hibátlan vacsorákat fogják megjegyezni, hanem azt, hogy hogyan érezték magukat a közös idő alatt.” (Dr. Brené Brown)
Az ünnepek valódi lényege a szeretet, az elfogadás és a kapcsolódás. A tökéletességre való törekvés helyett fókuszálj ezek minőségi megvalósítására! Így a stressz-szinted nem fog emelkedni. Épp ellenkezőleg: csökkentheted azt.
Galériánkban további tippek, hogy stresszmentes legyen a karácsony!
Werner-Tóth Zsuzsi anyai kiégés és kiegyensúlyozott anyaság specialista saját élettapasztalatait követően döntött úgy, hogy több mint 15 év tudását és a szupererején abba fekteti, hogy támogassa az édesanyák mentális és érzelmi egészségét. Küldetése, hogy a megoldásokra fókuszáló módszerével elősegítse a következő generációk érzelmi stabilitását és mentális jóllétét azáltal, hogy a számukra alapot biztosító édesanyákat tanítja és mentorálja saját nehézségeik leküzdésében, és az őket szolgáló anyaság és öngondoskodás megalkotásában. Munkásságáról többet megtudhatsz a www.mombalance.hu weboldaláról.