10 hipoallergén kutyafajta: ezek közül válogass, ha házi kedvencet szeretnél, de allergiás vagy a kutyusokra

Borítókép: 10 hipoallergén kutyafajta: ezek közül válogass, ha házi kedvencet szeretnél, de allergiás vagy a kutyusokra Forrás: Pexels/Vlada Karpovich
Ma már annyi mindenre rámondjuk, hogy hipoallergén, hogy szinte megszámlálni sem tudjuk a különböző termékeket a piacon. Érdekes tény, hogy bizonyos kutyafajtákra is rá lehet aggatni ezt a jelzőt. De mégis mi tesz egy kutyust hipoallergénné, és mit tudnak ezek az imádni való kis szőrcsomók?

Hogyan lehetünk allergiásak a kutyusokra?

Kutyát tartani és elhalmozni szeretetünkkel, majdnem a legjobb dolog a világon. A kutyák annyi pluszt adnak a hétköznapokban, és általánosságban elmondhatjuk, hogy a legtöbb ember nagyon szereti őket. Sajnos azonban annak ellenére, hogy olykor égő vágyat érzünk a kutyatartásra és annak összes velejárójára, szomorúan konstatálhatjuk, hogy allergiásak vagyunk a szőrére és egyéb dolgokra vele kapcsolatban. Bizony, az allergiát, azaz az immunrendszer túlzott reakcióját nem csupán a négylábú szőrös kedvencek szőre válthatja ki, hanem számos más tényező is. Ha allergiásak vagyunk a kutyára, akkor tulajdonképpen a kutya alsó szőrrétegében és a bőrén található korpára vagyunk érzékenyek, mely értelemszerűen az elhullajtott és levedlett szőrszálakkal kerül a közvetlen környezetünkbe. Fontos tudni, hogy az allergiás tüneteket nem csak a szőr válthatja ki, hiszen az allergén fehérjék megtalálhatók a kutyák vizeletében, nyálában, faggyújában és elhalt bőrsejtjeiben egyaránt. Tehát, ha allergiások vagyunk a kutyákra, akkor nemcsak a szőr okoz problémát, hanem az említett többi, fehérjét közvetítő közeg is.

Forrás: Pexels/ Vitaly Gariev

Hipoallergén kutyusok, az emberek jó barátai

A "kutyaszőr" allergiának számos jele lehet, legtöbbjük megegyezik a szokásos allergiás tünetekkel, így a bőrön megjelenő kiütésekkel és viszkető, égő érzéssel, orrdugulással, szemviszketéssel, tüsszögéssel, súlyosabb esetben pedig akár kötőhártya-gyulladással. Persze az, hogy mennyire allergizál egy kutyus, számos tényezőtől függhet. Például nem mindegy, mennyire vagyunk rá érzékenyek, ahogyan az sem, hogy mekkora méretű négylábúról van szó, hányszor és milyen módon takarítunk utána a lakásban, és az is befolyásoló tényező lehet, hogy milyen sűrűn fürdetjük meg szeretett szőrgombócunkat.

Jó tudni, hogy vannak azonban olyan kutyafajták, melyek az áltagnál kisebb mértékben allergizálnak, azaz jóval kevesebb allergiás tünetet és reakciót válthatnak ki. Ők a hipoallergén kutyák, akiknél bár teljes mértékben ugyan nem zárható ki az allergiamentesség, nagyobb a valószínűsége, hogy teljesen tünetmentesen élhetjük mindennapjainkat a társaságukban. Tehát azt fontos leszögeznünk, hogy 100%-osan hipoallergén kutya nincsen, de egyes ebek – meztelenségük, rövid és egyrétegű bundájuk, illetve ritka vedlési periódusaik következtében – kevésbé okoznak kellemetlen allergiás tüneteket az arra hajlamos embereknél. Ennek tükrében, ha érzékeljük magunkon a szénanáthához és bőrérzékenységhez hasonló tüneteket a kutyák társaságában, érdemes a hipoallergén fajták közül válogatni, így nem kell lemondanunk a kutyatartás egyik szeretetteljes pillanatáról sem.

Galériánkban néhány hipoallergén kutyafajta található!