A Föld jövője a felnövekvő generáció felelőssége is: így neveld a gyermekedet tudatosságra és környezetvédelemre
Amilyen a szülő, olyan a gyerek is
Ez tulajdonképpen bármire elmondható, ami a neveléssel kapcsolatos, hiszen a gyerekek az otthonról hozott példát építik be a saját életükbe, hogy felnőttként a családi mintákat követve, a korábbi tapasztalatok alapján éljék a mindennapokat. Így van ez a tudatosság és környezetvédelem kérdéskörét illetően is, így érdemes már kicsi kortól megismertetni a felnövekvő generációt a tudatosság fogalmával, és közösen kialakítani számos környezettudatos szokást. Ha ugyanis azt látják, hogy mi szülőként mennyire elkötelezettek vagyunk a témát illetően, ők is sokkal könnyebben belátják, milyen fontos a bolygó védelme, és mit tehetnek saját maguk annak érdekében, hogy elkerüljük a pazarlást és tudatosabban éljünk. Persze nem kell halálosan komolyan venni mindig a témát, de érdemes a gyerekeket (mindenkit életkoruknak megfelelően) beavatni a dolgokba.
A gyerekek és a természet kapcsolata
A tudatosság, a környezetvédelem és az ehhez kapcsolható szemléltető magatartás sokszor a természetben kezdődik, hiszen mindennek az alapja a környezet tisztelete, védelme és szeretete. Nagyon jó, ha a gyerekek sokat vannak kint a természetben, ezáltal megismerik az őket körülvevő világot. Hogyan is taníthatnánk őket ugyanis tudatosságra és természetvédelemre, ha folyton a lakás négy fala között élik mindennapjaikat? Kutatások igazolják, hogy az állandó benti lét, a tévé és a telefon napi szintű túlzásba vitt használata növeli a depresszióra való hajlamot, fokozza a hiperaktivitást és a figyelemzavart, illetve növelheti a hasi zsír kialakulásának kockázatát is.
Azok a gyerekek, akik a természetben többet vannak, jóval több ingert kapnak és tapasztalatot szereznek, felnőttként pedig nyitottabbak lesznek a szociális életre, közvetlenebb kapcsolatuk lesz a természettudományok világával, javul a kommunikációs képességük, és sokkal harmonikusabb viszonyban lesznek a természettel, és annak védelmével. Szülőként alapvető feladatunk megszerettetni a kinti élővilágot a gyermekekkel, és ebbe beletartozik az is, hogy beléjük neveljük a környezettudatosságot – mindezt egy fenntarthatóbb és szebb jövő érdekében, illetve a Föld védelmében.