Együttalvás a babával: káros vagy hasznos?

Borítókép: Együttalvás a babával: káros vagy hasznos? Forrás: pexels/Polina Tankilevitch
Mi egy ágyban alszunk az 5 hónapos babánkkal. Amikor ez kiderül, igen változatos reakciókkal találkozunk: ugyan még senki sem ragadtatta magát nyílt kritikára, értetlenséggel, homlokráncolással, hümmögéssel gyakran adják tudtunkra, hogy megvan a véleményük.

Pedig a megoldás roppant egyszerű: nekünk ez így kényelmes, mert nem kell éjszaka kimászni az ágyból, mert nincs sírás, és mert olyan jó a kis ujjacskákkal babrálni elalvás előtt.

Az együttalvás (co-sleeping), vagyis amikor a szülők egy ágyban alszanak a babával, megosztó kérdés még a kötődő nevelés korában is. Mint minden babaaltatási forma esetében, itt is számolni kell a döntés előnyeivel és hátrányaival, illetve fontos figyelembe venni a biztonsági szempontokat a pici érdekében. Mivel a döntés nem egyszerű, összeválogattuk a pro és kontra érveket, hogy te is felelősségteljesen, életstílusodhoz leginkább illő módon tudj dönteni kisbabád altatásáról.

Előnyök

Az együttalvás egyik legnagyobb előnye, hogy sokkal pihentetőbb, ugyanis nem kell felkelned és átmenned egy másik szobába babát vigasztalni vagy szoptatni.


Az együttalvás ezenkívül segíti a szülő és a baba közötti érzelmi kapocs megerősítését, hiszen a baba közelebb érzi magát hozzátok, és ti is erősebben kötődhettek a csecsemőhöz.


A babák sokszor nyugodtabban alszanak, ha érzik a jelenléteteket, az állandó testi közelség pedig csökkenti a stresszt és a szeparációs szorongást.


Ha a baba felébred az éjszaka folyamán, azonnal megnyugtathatjátok, és hamarosan mindenki édesdeden alhat tovább.

Hátrányok

Vannak bizonyos biztonsági kockázatok: az együttalvás sokak szerint növelheti a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) vagy más alváshoz kapcsolódó balesetek kockázatát (például ha a szülő véletlenül ráfekszik a babára, vagy ha a baba ágyneműbe gabalyodik – ebben egyébként nem minden kutatás ért egyet). Ez különösen igaz akkor, ha az alvási környezet nincs megfelelően kialakítva.

Forrás: pexels/Sarah Chai

A szülők alvását zavarhatja a baba mozgása, nyöszörgése vagy a gyakori szoptatás: kérdés, hogy ez zavaróbb-e, vagy az éjszakai felsírások.


Néhány szakértő szerint az együttalvás késleltetheti a baba önálló alvásának kialakulását: ez megint olyan kérdés, amiben jelentősen eltérnek a vélemények.


Ha a baba a közös ágyban alszik, és ti szeretnétek összebújni – nos, talán nem kell részletezni, milyen nehézségekbe ütközik ez. Vannak párkapcsolatok, amikre az intimitás korlátozása kifejezetten negatív hatással lehet.

Ha a család úgy dönt, hogy együtt alszik a babával, az alábbi irányelveket érdemes betartanotok:

Használjatok kemény matracot

Vigyázzatok a puha matracokkal, párnákkal és takarókkal, mert fulladásveszélyt jelenthetnek.

Ne aludjatok a baba mellett, ha dohányoztok vagy alkoholt ittatok

A dohányzás, alkohol vagy akár a gyógyszerek befolyásolhatják az éberséget.

Háton!

A babát mindig a hátára fektessétek, mert a hason alvás is fokozza a SIDS veszélyét, és ne helyezzetek a közelébe laza ágyneműt vagy párnát.

Ne tegyétek a testvéreket közös ágyba

Ez fulladás szempontjából kockázatot jelenthet.

Az együttalvás helyett egyébként sokan választják az ún. room-sharing megoldást, amikor a baba külön ágyban, de ugyanabban a szobában alszik – például használhattok babaöblöt, ami a szülői ágyhoz csatlakoztatható, mégis külön fekvőhelynek számít.

Galériánkból kiderül, miért szeretik a babák a kukucskálós játékot!