Cumikérdés: vegyünk avagy ne a babának?
Ebből is látszik, hogy a cumi kérdése minden szülőt foglalkoztat, kit így, kit úgy. Mégis milyen előnyei és hátrányai vannak a cumihasználatnak? Összeszedtük nektek.
Előnyök
Megnyugtatja a babát
Sok baba számára a szopási reflex megnyugtató, a cumi segít a feszültség csillapításában, különösen, ha nincs lehetőség szoptatásra. Altatásnál és kocsiban általában beválik.
Csökkenti a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) kockázatát
Kutatások szerint azoknál a babáknál, akik cumit használnak alvás közben, kisebb eséllyel fordul elő a hirtelen csecsemőhalál. Ennek az az oka, hogy a cumizás segít az éberségi szint fenntartásában, és támogatja a légutak nyitva maradását is.
Eltérítheti a babát az ujjszopástól
Az ujjszopás szintén természetes nyugtató, de nehezebb abbahagyni, mint a cumit, ráadásul hosszú távon különböző fogászati problémákat is okozhat. A cumitól – legalábbis elvileg - könnyebben elválasztható a baba.
Fájdalomcsillapítás
Bizonyos helyzetekben, például oltások vagy kisebb orvosi beavatkozások során a cumihasználat csökkentheti a baba fájdalomérzetét, így könnyebben elviseli ezeket a helyzeteket.
Hátrányok
Megzavarhatja a szoptatást
Újszülöttek esetében a cumi túl korai használata akadályozhatja a szoptatás beindulását, a tej termelését, mivel a szopási technika jelentősen eltér a mellből való szopástól. Emiatt sok szakértő javasolja, hogy cumit csak akkor adjunk a babának, amikor a szoptatás már olajozottan működik.
Fogászati problémák
A cumizás sajnos problémát okozhat a fogak fejlődésében, - különösen, ha a baba 2-3 éves korán túl is gyakran él vele -, ugyanis befolyásolja a száj szerkezetét.
Fülfertőzések kockázata
A gyakori cumizás növeli a fülfertőzések kialakulásának kockázatát is, mert a a baktériumok könnyebben átjuthatnak a fülbe. Különösen a 6-12 hónapos babáknál jelent ez kockázatot.
Nehéz elhagyás
A hozzászokás után gyakran nem könnyű leszoktatni róla a csecsemőt, ami kihívást jelenthet a szülőnek, nem beszélve arról, hogy a gyerekben is jókora szorongást kelthet.
Ha úgy döntünk, hogy adunk cumit a babának:
Ne adjunk cumit újszülött korban!
A szoptatás beállásáig (kb. 3-4 hét) ne kísérletezzünk vele.
Csak megnyugtatásra használjuk
Próbáljuk elkerülni állandó használatát, és csak akkor adjuk a babának, ha valóban szükséges, például elalvás előtt vagy ha nagyon nyugtalanná válik.
Gondoskodjunk a tisztaságról
A cumi tisztántartása alapvető fontosságú, mivel a baktériumok könnyen megtapadnak rajta. Fertőtlenítsük rendszeresen, különösen az első hónapokban.
Időben hagyjuk el
Kétéves kor után próbáljuk meg a gyereket leszoktatni róla. A szakemberek szerint érdemes 1-2 éves kor között fokozatosan rávenni, hogy elhagyja, és így nem lesz szükséges a fogászati beavatkozás.