Milyen szülő az ilyen? Az anyósomék sosem akarnak vigyázni az unokákra, pedig megtehetnék

Borítókép: Milyen szülő az ilyen? Az anyósomék sosem akarnak vigyázni az unokákra, pedig megtehetnék Forrás: getty images
Senki sem kötelezheti a szüleit gyerekfelügyeletre, de ez már az érdektelenség határát súrolja. Olvasónk, Ági története.

A szüleim az első perctől fogva odáig vannak a gyerekeinkért, pedig eleinte igencsak ellenezték, hogy annak idején olyan fiatalon estem teherbe. „Élned kéne még egy kicsit!” – szajkózták állandóan. Nem úgy, mint a férjem szülei, akik majd elolvadtak az első ultrahangfotóktól, most azonban, hogy a gyerekek már 5 és 7 évesek, ránk se bagóznak és kisbabákként is csak ideig-óráig lelkesedtek értük.

Forrás: getty images

Budapesten élünk és már én is évek óta megint teljes munkaidőben dolgozom, így ha valamelyik lurkó megbetegszik, akkor nem könnyű megoldani a felügyeletet. Általában anyukám jön hozzánk Bajáról és van a gyerekekkel, amíg a férjem vagy én haza nem érünk, és ez hatalmas segítség nekünk.

A szüleink már mind nyugdíjasok és éppenséggel annyi időt tölthetnének az unokáikkal, amennyit akarnak, anyósomék azonban a fülük botját se mozdítják az átlagos hétköznapokon, hétvégeken, sem semmikor.

Diósdon laknak, míg mi a 14. kerületben – igen, ez sincs épp közel, de azért nem a világ vége, Bajánál pedig mindenképpen közelebb van. Nem várom el, hogy állandóak "rájuk sózhassuk" a kicsiket, mindösszesen jól esne egy-két felajánlkozás. Ők azonban szinte csak a "kötelező" családi programokra korlátozzák a találkozókat, ki tudja miért.

Tudom, hogy ez a furcsaság nem csak engem zavar, hiszen már a férjem is többször megemlítette nekem, hogy „csodálja, hogy az anyjáék nem igazán ugrálnak a gyerekekért”. Ő ezt azzal magyarázza, hogy most, hogy végre mindketten nyugdíjasok lettek, bizonyára élni akarnak egy kicsit, kettesben. Szerintem viszont ebbe azért bőven bele kéne férjen legalább kéthetente egy-egy látogatás vagy közös program, ha tényleg azt akarnák, hogy az unokáik megismerjék és kedveljék őket.

Az anyósom folyton csak ígérget – szerencsére csak nekem és nem a gyerekeknek –, hogy majd ide viszi őket tavasszal, meg amoda és persze előzőleg a télre is volt jó néhány remek ötlete, csakhogy egyik sem valósult meg.
Forrás: getty images

Minden alkalommal, amikor felhoztuk a „gyerekvigyázás” ötletét, hirtelen valami halaszthatatlan programjuk kerekedett, vagy valamelyikőjük gyanúsan gyorsan megbetegedett.

Vajon tényleg nem veszik észre, hogy ez mennyire átlátszó? És mégis mi bajuk lehet a gyerekeinkkel? Vagy velünk van problémájuk?

Mi mindig is nyitottsággal közeledtünk feléjük, elhívtuk őket nyaralásra, síelésre, itthoni programokra és úgy éreztük kölcsönös a szeretet és a szimpátia. De mióta megvannak a gyerekek, mintha púpok lennénk a hátukon, pedig soha semmilyen komolyabb szívességet nem tettek még értünk vagy a kölykökért.

A történethez azért az is hozzátartozik, hogy a férjem bátyjának előbb lettek gyerekei és a nagyszülőknél így ők lettek a "kedvencek". De mégis hogy képes valaki gyerekek közt ekkora különbséget tenni, vagy egyáltalán választani?

Amikor nagy ritkán együtt ebédel vagy vacsorázik az egész család, és az összes gyerek egy helyen van, csak azt hallani a nagyszülők szájából, hogy a másik két gyerek már mi mindent tud, a korban tőlük csak 1-2 évvel elmaradt gyerekeimhez képest. Eddig elengedtem a fülem mellett ezeket a dolgokat is, de mostanában egyre inkább irritálóan hatnak rám, hiszen úgy érzem, a gyerekeimet igazságtalanul megkülönböztetik, ráadásul még a saját fülük hallatára hasonlítgatják is őket másokhoz. Elegem van ebből a nagy semmiből, amit a férjem szüleitől kapunk! Ez van, kimondtam végre.

Mondhatnátok, örüljek, hogy legalább egyikünk szülei odaadóak és szeretik a gyerekeket, de ez engem akkor is bánt. Ha pedig hamarosan nem változtatnak, kész vagyok szembesíteni ezzel őket. Remélem, a férjem – ahogyan mindig mindenben –, most is mellettem áll majd.

Brutálisan őszinte beszólások nagymamáktól...