Felnőtt lányok, idősödő anyák – avagy az anya-lánya kapcsolat 5 válfaja felnőttkorban

anya-lánya,család,pszichológia Forrás: Éva magazin / Getty Images
Úgy érzed, jó a viszonyod az anyukáddal, néha mégis bezavar valami megfoghatatlan erő a kommunikációba? Segítünk átlátni a viszonyotokat és adunk néhány tippet, hogyan javíthattok rajta. Részlet a novemberi Éva magazinban megjelent írásból.

A Psychology Today felmérése szerint 50-50% az aránya azoknak a felnőtt lányoknak, akiknek kiváló kapcsolatuk van az édesanyjukkal, és azoknak, akiknek pocsék vagy semmilyen. Ha te az előbbi csoportba tartozol, igazán szerencsésnek mondhatod magad. Persze a jó is lehet még jobb: az anya-lánya kapcsolatokat – még a kiválóakat is – más-más erők, tudatos vagy tudat alatti motivációk mozgatják, és az ehhez értő szakemberek ezek alapján sorolják őket különböző típusokba. Mindegyik típusnak megvannak az erősségei, de a nehézségei is. Jó pár külföldi szakirodalom átnyálazása után sorra vesszük őket, és adunk néhány tanácsot, hogyan lépjetek túl a köztetek időről időre felbukkanó akadályokon.

Barátnői viszony

Ha mindenben lehet rá számítani, ha őt hívod, bármilyen fontos vagy épp elkeserítő dolog történt veled, ha ő a kedvenc ebédpartnered... nos, irigylésre méltó, hogy ilyen nagy köztetek az összhang. Deborah Tannen nyelvészprofesszor, aki az anya-lánya kapcsolatokról írt sikerkönyvet kizárólag a kommunikáció és a nyelvhasználat szemszögéből (You’re Wearing That?: Understanding Mothers and Daughters in Conversation), azt állítja, az anya érdeme, ha ez a fajta laza, nyugodt viszony ki tud alakulni, de a fenntartásához egy bizonyos kor után már mindketten kelletek. Az anya részéről fontos az ítélkezés nélküli támogatás, a kéretlen vélemények és tanácsok visszatartása vagy megfelelő formába csomagolása, a részedről meg többek között az, hogy türelemmel fordulj feléje, ha épp a technikával bénázik, vagy nem vágja azonnal, ki is az a James Corden.
Mi jelenthet problémát? Számtalan kutatás igazolja azt, amit a nők amúgy maguktól is tudnak: vannak olyan helyzetek az életben, amikor nem újabb barinőre van szükség, hanem tapasztalt, bölcs és magabiztos támaszra. Ha gyereked születik, netalán tönkremegy a házasságod, jó tudni, hogy erős támaszként állnak melletted a szüleid, az édesanyád. „Mindkét félnek tiszteletben kell tartania a szerepét és aszerint kell viselkednie – írja Tannen. – Az anyák néha beleesnek abba a csapdába, hogy nem vesznek tudomást a generációs különbségről. Azaz nem a saját életkoruknak megfelelően viselkednek, nem akarják vállalni a tapasztaltabb fél felelősségét.”
A másik probléma, ami ebben a típusú kapcsolatban felbukkanhat...

anya-lánya,pszichológia,család
Olvass tovább a novemberi Éva 48. oldalára lapozva!