A jó szüléshez idő kell, nem pedig futószalagon végzett műtétek - a WHO új irányelvekkel állt elő a nők érdekében

Borítókép: A jó szüléshez idő kell, nem pedig futószalagon végzett műtétek - a WHO új irányelvekkel állt elő a nők érdekében Forrás: Getty Images
A WHO nemrég új ajánlásokat fogalmazott meg a pozitívabb szülésélmény érdekében.

Amíg a szülésre váró kismamák szeme előtt az utolsó hetekben az lebeg, hogy minél fájdalommentesebben, könnyebben, pozitívabban és talán gyorsabban essenek túl a gyermekük világrajövetelén, mindeközben az ENSZ Egészségügyi Világszervezete úgy látja, hogy a felgyorsult világunkban már a szülést is túlontúl siettetjük, hiszen sokszor nem adunk lehetőséget a természetnek, hogy a saját tempójában végezze a dolgát.

Mikor már a szülőszobán vagyunk és idővel egészen önkívületi állapotba kerülünk a fájdalomtól, a folyamatos összpontosítástól, addigra már szinte biztos, hogy kicsúszik a kezünk közül az irányítás, ily módon a saját és gyermekünk sorsát a minket ápoló, segítő szakemberek kezébe adjuk. Javarészt ezeken a szakembereken múlik majd, hogy milyen módszerekkel és mennyi idő alatt segítik világra a bennünk növekvő kis életet és hogy mindehhez milyen beavatkozásokat választanak.

Forrás: getty images
A WHO felmérése szerint évente közel 140 millió születés történik világszerte, ezek nagy része pedig komplikációmentesen zajlik le mind az édesanya, mind pedig a csecsemő számára. Ugyanakkor azt a tendenciát is szükségesnek érzik megemlíteni, hogy bizonyos beavatkozásokat ma már nem kizárólag a kockázatok elkerülésére és a komplikációk kezelésére alkalmaznak az orvosok, hanem egyre inkább arra is, hogy segítségükkel valamelyest felgyorsíthassák a szülést.

Ezek közül külön kiemelték az oxitocin infúzió és a császármetszés túl gyakori, mintegy rutinszerű alkalmazását.

A WHO szakemberei nemrég Genfben tartottak konferenciát arról, hogy miként képzelik a jövőben a jóval személyre szabottabb, támogató és pozitív szülésélményt nyújtó eljárásokat. Ennek okán egy új publikációt is megjelentettek a témában, mely egyebek mellett tartalmaz egy 56 pontból álló ajánlást is, amelyet a szakemberek iránymutatás gyanánt használhatnak fel a gyakorlatban. Ez, az egyébként bárki számára elérhető tájékoztató leírja a szülési folyamat alatt a szakemberektől elvárható bánásmódot, részletes javaslatot téve a szülés minden fontosabb állomására. Ezek az irányelvek egyebek mellett kitérnek olyan helyzetekre is, amelyek ma már rutinszerű bevetése kezd elfogadottá válni.

Kiemelten foglalkoznak azzal, hogy mely eljárások indokolatlan használata nem javasolt egyáltalán a szülés bizonyos fázisaiban, így például a méhszáj tágulásának sürgetése, vagy annak császármetszéssel való "kiváltása".

A leírásban találunk például a fájdalomcsillapításra tett alternatív javaslatokat is, mint például ezek:

„relaxációs és mindfulness technikák, izomlazítás, légzéstechnika, zene, vagy amire az egészséges kismama kifejezi igényét.”

Olyan létfontosságú dolgokat is szóba hoznak, mint hogy a kismama meg kell választhassa a számára legoptimálisabb szülési pozíciót, illetve, hogy ki legyen jelen vele a szüléskor; de kitérnek arra is, hogy a terhes nő kötelező jelleggel nem szenvedhet el az orvostól semmiféle kézzel, sem testtel végzett nyomást a testén (például rákönyöklést - a szerk.) és a gátmetszést is kizárólag erősen indokolt esetben javasolják elvégezni.

Forrás: getty images
Azt szeretnénk, hogy a nők biztonságos környezetben, szakképzett szülészekkel, jól felszerelt létesítményekben szülhessenek, be legyenek vonva az őket érintő döntésekbe. Meg kell adnunk nekik a lehetőséget, hogy elsősorban saját erejük és képességük használásával adhassanak életet gyermeküknek, hiszen, ha a szülés normális mederben folyik, ott nincs szükség beavatkozásra.
nyilatkozta a WHO családegészségügyi osztályának vezetője, Dr. Nothemba Simelela.

Biztosak vagyunk benne, hogy a magyar édesanyák is rengeteg tapasztalattal rendelkeznek, így számtalan történettel, véleménnyel is szolgálhatnak azzal kapcsolatban, hogy milyen pozitív, avagy épp negatív dolgok, eljárások járultak hozzá az ő szülésélményükhöz a hazai intézményekben. Hiszen nagyon nem mindegy, hogy milyen bánásmóddal és hozzáállással találkozunk mind a szülőszobán, mind pedig a szülés utáni időszakban: ezek a fontos percek, órák, napok ugyanis minden esetben erősen meghatározzák a baba első tapasztalásait a külvilágról és az anyaságunk első pillanataira is örökre rányomják bélyegüket.

Az anyákat itthon képviselő Másállapotot a szülészetben mozgalom küldetése például, hogy együttes változást idézzenek elő az egyén, az ellátórendszer és a társadalom szintjén, hogy nőközpontú ellátás valósulhasson meg a szülészetben. Facebook oldalukon ők is reagáltak a WHO most közölt új, építő szándékú irányelveire, egyúttal utalva arra is, hogy Magyarországon is bőven van még mit változtatni a rosszul beidegződött gyakorlatokon:

Forrás: Facebook.com/masallapot

Nektek mik a tapasztalataitok? Hogy érzitek: megfelelő körülmények között szülhettetek? Mi az, amin itthon is mindenképp változtatni kéne? Van nagyon pozitív, vagy épp negatív élményetek a szülésetek körülményeivel kapcsolatban? Beszéljünk róla közösen kommentben, hiszen ezzel is fórumot teremthetünk a pozitív változásnak!