A karikagyűrű eredete és szimbolikája

Borítókép: A karikagyűrű eredete és szimbolikája Forrás: Samantha Gades/Unsplash
A karikagyűrű az egyik legfontosabb ékszer egy pár életében. Az összetartozás és végtelen szerelem jelképe. De honnan származik ez az ikonikus ékszer, és mit tudunk az eredetéről?

A karikagyűrű eredete

A karikagyűrű pontos eredetére nincs hiteles információ, de az biztos, hogy a viselési formája egészen az ókori Rómáig nyúlik vissza. Akkoriban és utána is úgy tartották, hogy a bal kéz negyedik ujjából egy közvetlen véna vezet a szívhez, így ha arra kerül a szerelmet jelképező gyűrű, akkor az érzés biztonságban van. Bár ez nagyon szép hagyomány, de élettanilag nem helytálló.

Korábban nem aranyból készült a karikagyűrű, hanem eleinte sokkal kevésbé tartós anyagokat használtak a készítés során. Egyiptomban ellenben az akkor legdrágább és legtartósabb anyagokat használták a karikagyűrűhöz, azaz vasból vagy ólomból készült.

A karikagyűrű szimbolikája

Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért pont karika? Valószínűleg a magyarázat a kör végtelenségében rejlik, hiszen nincs kezdete, sem vége, így nem képes véget érni, elmúlni.

Persze ez a magyarázat valószínűleg csak később született meg, mint maga a karikagyűrű. Akkoriban talán inkább a praktikum volt az, ami jellemezte a kialakulását, hiszen valljuk be, egy karika az ujjon sokkal kényelmesebb és mindennapi viselet volt, mint bármi más, körülményesebb jegyajándék.

Itthon érdekes módon csak a XIX. században jutott el odáig az ékszer, hogy kiszorítsa az akkoriban divatban lévő jegykendőt. Valószínűleg itt is a praktikum döntött főleg, hiszen a karikagyűrű meglehetősen kényelmesebb választás, mint bármi más, amit adott esetben magunknál kellene tartani.

karikagyűrű,eljegyzésigyűrű,házasság
Forrás: karikagyuru.hu
A karikagyűrű eredete és szimbolikája

Hol hordjuk?

Ez az a kérdés, amire nincs jó és egységes válasz.

Amikor a karikagyűrű az eljegyzési gyűrű is egyben, olyankor a bal kéz gyűrűsujjára kerül fel, és többségében az esküvő után sincs ebben változás. Hazánkban ezzel kapcsolatban az a szokás, hogy az eljegyzés során felkerül a gyűrű a bal kéz negyedik ujjára, majd az esküvői szertartás után a jobb kéz gyűrűsujjára kerül át.

Ellenben, ha eljegyzési gyűrűvel történt a lánykérés, akkor az a bal kézre kerül és marad is a továbbiakban, majd a karikagyűrű a jobb kézre kerül fel az esküvő keretein belül. Amennyiben van kísérőgyűrű, akkor az, szintén a karikagyűrű mellett kap helyet.

Manapság ez már nem egy kőbe vésett szabály, így inkább az egyéni kényelem a fő szempont. Aki a hagyományokat követné, annak a fentiek szolgálhatnak iránymutatásul, de azért mindenképp érdemes tájékozódni, hogy melyik szokás honnan ered, és mennyiben tanácsos követni.

Mi is azt javasoljuk, hogy ott viselje mindenki a karikagyűrűt, ahol kényelmes, arról nem is beszélve, hogy az életmód igen sok mindent befolyásolhat.

A karikagyuru.hu-nál további ékszereket is találsz az esküvőre, nézz körül webáruházukban!