A borkóstolás a mateknál is jobban megdolgoztatja az agyat?

Borítókép: A borkóstolás a mateknál is jobban megdolgoztatja az agyat? Forrás: Dubicz Borászat és Szőlőbirtok
Sok, ezen sorokat olvasó lelkes, borfogyasztónak valószínűleg nem kell ecsetelnünk a borkóstolás adta előnyöket, valamint a borkóstolás miértjének élvezetes vonásait. Szeretünk finomabbnál finomabb borokat összehasonlítani, ízjegyeket kóstolni, a világ legkülönfélébb tájait bebarangolni – ha nem is testben, legalább fejben. Egy legújabb kutatás szerint, azonban, a borkóstolás még a számolásnál vagy a komolyzene hallgatásnál is jobban megmozgatja az agysejtjeinket.

Ne ringassuk magunkat tévképzetekbe – ez nem azt jelenti, hogy innentől mértéktelen módon kellene minden egyes pohár fenekére néznünk, amely a kezünk ügyébe kerül, itt is kulcsfontosságú a megfontoltság és a mértékletesség. A kutatás előnyös paraméterei csak abban az esetben működőképesek, ha kisebb tételekben gondolkodunk. Hagyományos értelemben a borkóstolás nem egy egész pohár, csupán egy-egy korty elfogyasztását jelenti az adott típusú borból, így érdemes ehhez tartanunk magunkat.

A borkóstolás során kibontakozóban lévő érzékeinket akkor tudjuk a legmagasabb szinte képezni, ha a bor „koncentrált”, vagyis egy-egy korty alapú profilját próbáljuk megismerni. A kutatás szerint a borkóstolás az agy motorikus funkcióit aktivizálja, stimulálja a memóriát és az általános érzékelést. Gyakorlati szinten ez azt jelenti, hogy az agyunkban található sejtek még aktívabban lépnek működésbe az ízérzékelés, a szaglás együttes hatására, mint teszik azt például zenehallgatás vagy matekozás közben.

A FOLYTATÁSÉRT KATTINTS IDE!