Okosan adni – avagy hogyan leszel sikeres ajándékozó

Borítókép: Okosan adni – avagy hogyan leszel sikeres ajándékozó Forrás: GettyImages
Az ajándékvásárlás olyan, mintha át kéne vágnunk magunkat egy aknamezőn. Szerencsére egyre több komoly felmérés készül a karácsonyi ajándékozás pszichológiájáról.

Ez a cikk az Éva egy korábbi számában jelent meg először.

Indulj ki önmagadból!

Alapvetően két típusú ajándék létezik: az egyiket az ajándékozott személyiségét figyelembe véve választották ki, a másik pedig az ajándékozó személyes világát tükrözi. Sorozatban több kutatás is bebizonyította, hogy – bár a többség az első opcióra törekszik – az utóbbival nagyobb örömet szerzünk. Ezek az ajándékok ugyanis a szoros kapcsolat, az összetartozás érzését erősítik az ajándékozottban, ez pedig nem elhanyagolható érzelmi többlet. Szóval csak nyugodtan vedd meg anyukádnak azt
a könyvet, amely neked annyira tetszett!

Azt add, amit kérnek

Ha a hozzád közel állók közül bárki bármikor arra vonatkozó kijelentést tett – akár tréfás köntösbe csomagolva –, hogy mit szeretne karácsonyra, adj hálát érte az égieknek és jól jegyezd meg, mi volt az! A Journal of Experimental Social Psychology lapban megjelent esettanulmány-sorozat szerint az emberek többsége legjobban annak örül, ha azt kapja, amit kifejezetten kért, még ha hiányzik is belőle a meglepetés ereje és a kreativitás. Sokan azért nem hajlandók megkérdezni, hogy milyen ajándékra vágyna a társuk, mert attól tartanak, hogy fantáziátlannak tűnnének. Pedig titkon mindenkinek van kívánságlistája, és bizony sokan örülnének, ha lehetőséget kapnának a megosztására.

A hasznos ajándék is jó ajándék

Ha valakitől már hónapok óta azt hallod, szüksége lenne egy új mobiltelefonra/porszívóra/teflonsütőre, hagyd a boltban a kedvenc színeivel felszerelt sminkpalettát és vedd meg neki a szükséges hasznos ajándékot. Minden erre vonatkozó szociálpszichológiai kutatásnak az volt ugyanis a végkicsengése, hogy a hasznos ajándékoknak is ugyanúgy – vagy még jobban – örülnek, mint a vicces és váratlan csecsebecséknek.

A kreativitás túlértékelt

Mielőtt letennéd a voksodat egy ajándékötlet mellett, gondold végig: valóban az a célod, hogy örömet szerezz vele, vagy inkább az, hogy villogj egyet nagy nyilvánosság előtt a remek humorérzékeddel és a kreativitásoddal? Persze jólesik, ha van valami egyéni csavar az ajándékban, de csak mértékkel. Ez leginkább a munkahelyi ajándékozásoknál lehet kínos: nem biztos, hogy a kolléga kellőképpen értékelni fogja az őt ábrázoló papírmasé öltöztetőbabát, amit saját kezűleg rajzoltunk és állítottunk össze.

Fogadd el, ha nem kérnek ajándékot

Minden családban akad valaki, aki november környékén kijelenti, hogy őneki aztán ne vegyen senki ajándékot, kacatból van otthon elég, költsék inkább azt a pénzt valami értelmesebbre. Felmérések azt bizonyítják, hogy ezeket a kijelentéseket érdemes komolyabban venni és nem bosszúságot okozni az újabb kacattal. Ha mindenképp szeretnénk valami kézzelfoghatót adni, utaljuk az ajándékára szánt összeget egy jótékony alapítványnak, tegyük borítékba az utalási bizonylatot, csomagoljunk hozzá egy tasak kézműves bonbont, és ezt tegyük a fa alá.

Elkelne egypár jolly-joker ajándék? Nézd meg a galériát: