Milyen fenyőt érdemes venned?
A konténeres fa nagyon rosszul tűri a fűtött lakást és a nagy hőingást, ezért több napig szoktatnod kell, mielőtt beviszed a lakásba! Fokozatosan haladj, a nagy hidegből előbb tedd a lépcsőházba, majd onnan a lakásba! Ha a lakásodban 15 foknál melegebb van, már a két ünnep között vidd ki hűvös, de fagymentes helyre! Locsold folyamatosan, majd tavasszal ültesd ki jó minőségű földbe, nem túl benapozott helyre! A fenyők – a haszonnövényekhez hasonlóan – hazánkban mezőgazdasági termelésből származnak, vagyis nem erdőből vágják ki őket, a helyükre újat ültetnek. Idehaza 1500–2000 hektáron termelnek fenyőfákat elsősorban Vas, Zala és Somogy megyében, kifejezetten olyan családi vállalkozások, amelyek karácsonyfa-termesztésre szakosodtak. Bár itthon 6-7-féle fenyőből áll össze a választék, a kereskedőknél jellemzően a három leggyakoribbat, a közönséges lucot, a Nordmannt és az ezüstfenyőt találod meg.
Utolsó pillanatban?
Sokan az utolsó pillanatra időzítik a karácsonyfa megvásárlását, egyrészt azért, mert remélik, hogy így frissen kivágott fát kaphatnak, másrészt azért, mert úgy hiszik, hogy a kétségbeesett fenyőfaárus az utolsó napokban a feléért is odaadja, csak hogy szabaduljon portékájától.
Jó, ha tudod, hogy a vágott fák kitermelése november végén, december elején történik, vagyis minden fa egy időben kerül az árusokhoz. A fenyő nem lesz élettel telibb vagy tartósabb attól, hogy a végsőkig vársz, az árusok pedig az anyagköltség és a magas területbérlési díjak miatt jellemzően szentestéig tartják az áraikat – ráadásul ki akarna a csúnyácska maradékból mazsolázni?
Honnan tudhatod, hogy a fa friss?
- Mintha nyakon ragadnád, fogd meg a fenyő törzsét, és ne túl erősen, de csapd az alját a földhöz! Ha potyog róla a tűlevél, a fát valószínűleg már régen kivágták, és elveszítette nedvességtartalmát.
- Finoman hajlíts meg egy ágat vagy egy tűlevelet! Ha az ág rugalmasan visszapattan, a tűlevél pedig lassan újra kiegyenesedik, valószínűleg a lakásodban is sokáig szép marad.
Hasznos
- Tetőcsomagtartón összehálózva szállítsd, így elkerülheted az ágak roncsolódását. Ha kocsiba kell raknod, mindenképpen tegyél alá pokrócot, a gyanta ugyanis nem jön ki a kárpitból.
- Miután hazavitted a fát, az aljából faragj le egy kicsit, csavard be nedves törülközőbe, vagy állítsd bele egy vödör vízbe! Tedd hűvös, napfénymentes helyre, erkélyre, esetleg ablak alá, és csak az utolsó pillanatban vidd a fűtött lakásba!
- A fenyőt ne állítsd hőforrás, vagyis kandalló, radiátor közelébe, mert a meleg, száraz levegőtől a tűlevelek hamar száradni kezdenek. Minél párásabb a levegő, annál tovább lesz friss a fa: tegyél vizes párologtatót a lakásba!
Zöld karácsony:
Jóllehet a karácsonyra szánt fenyőket termesztik és a fák növekedésük éveiben rengeteg szén-dioxidot kötnek meg, mégiscsak kivágják őket. Hogy ökológiai lábnyomod minél kisebb legyen, csakis olyan kereskedőnél vásárolj, aki hazai termelőtől szerzi be a fát. A fenyőt akár netről is megrendelheted. Egyes oldalakon a fákról pontos leírást és fotót is találsz, sőt, olyan is van, ahol csak az általad kiválasztott fenyőt vágják ki és szállítják házhoz.
Szakértőnk: Fodor János, csurgói fenyőfarm
„A családunk 30 éve foglalkozik fenyőfatermeléssel: apám kezdte, majd én és a testvérem vittük tovább a hagyományt. Több százezer fás területeink vannak, ültetvényeinken luc-,
ezüst- és Nordmann fenyőt termesztünk, amelyeket vágott formában vagy gyökeres fenyőként értékesítünk.
Egy fának fajtától függően átlagosan 6–8 év kell, hogy 1,5-2 méteresre megnőjön, és természetesen nem csak karácsony környékén van vele munka. Az év bizonyos szakaszaiban kártevő-mentesíteni, máskor trágyázni, gyomtalanítani kell. A magból csemetét nevelünk, amit aztán át kell ültetni, az ágakat tavasszal formázzuk és nyessük, hogy a „kész fák” szabályosak és dúsak legyenek. És persze az is fontos, milyen távolságra ültetjük egymástól a fenyőket. Ha a fának kevés a helye, felfelé nyúlik, ha viszont van elég tere, akkor szép kúp alakúra hízik.
20–30 ezer fát vágunk ki november végétől december elejéig, amiket aztán a kereskedők továbbértékesítenek, a régiek helyére pedig tavasszal, illetve ősszel új fákat telepítünk és ezzel indul újra a körforgás.”