7 tény a karácsonyról, amit azért mindenkinek illene tudnia

Borítókép: 7 tény a karácsonyról, amit azért mindenkinek illene tudnia Forrás: Pexels/Jimmi Chan
Itt a karácsony, a szeretet ünnepe, amikor adni mindig nagyobb öröm, mint kapni. Az ünnepi körforgásban álljunk meg egy pillanatra, vegyük elő legjobb tudásunkat és iskolás emlékeinket, és nézzünk mélyen magunkba. Őszintén, vajon mennyit tudunk erről a csodás ünnepről részletesebben?

Karácsonykor mindenkit átjár a szeretet, és még az is megenyhül az ünnepi körforgásban, aki egyébként valamiért nincs jóban a világgal. Ezen a szent napon családok milliói ülnek le a karácsonyi ebédhez és vacsorához, hogy méltón köszöntsék az ünnepet. Jó kedv, idilli családi pillanatok, kapott és adott ajándékok, mennyei csemegék és természetesen az ikonikus karácsonyfa – ezek az elemek szinte mindenkinél jelen vannak ezen a fényűző ünnepen. Sokszor azonban annyira nem látunk ki a bejglisütésből és a töltött káposzta elkészítéséből, hogy bele sem gondolunk, pontosan mit ünneplünk karácsonykor, mit is jelent igazából ez az ünnep, és a karácsonyhoz köthető szimbólumok miért azok lettek, amik?

Néhány érdekesség a karácsonyról

Például itt van a karácsonyfa kérdése, azaz az, hogy mégis miért fenyőfát díszítünk fel karácsonykor? Nos, elsősorban azért, mert örökzöld, mely az embert minden időszakban jó kedvre derítette. Másodszor, már a középkorban is misztikus tulajdonságokat tulajdonítottak neki, ugyanis úgy vélték, a fenyők távol tarják a szellemeket, a gonoszt és a betegségeket. A karácsony és a fenyőfaálltás a 15. században fonódott össze, és a legendák szerint Luther Márton volt az első, aki gyertyákkal díszítette fel az örökzöld fenyőket, ám a díszek felaggatásával várni kellett a 19. századig.

Forrás: Pexels/Brett Sayles

A karácsonyfák ikonikus fényfüzérei később jelentek meg, ugyanis az első időkben még gyertyák ékesítették a fákat, amik semmilyen szempontból nem minősültek jó ötletnek. Hamar elégtek, és a tűlevelek gyakran lángra kaptak egy óvatlan pillanatban, ha nem figyeltek oda az emberek. Aztán elérkezett 1882 és Edward Johnson mérnök, aki 80 darab kék és piros elektromos izzót készített a fájára, ezzel feltalálta a mai fényfüzérek alapjait.

Aztán itt van a mennyei szaloncukor is, mely sokaknál kerül a fa alá vagy a karácsonyfára az ünnepek alatt. Őse a fondant cukor volt, melyet a 19. századtól kezdtek el szélesebb körben előállítani. Régen a karácsonyfát a szalonokban állították fel, a fára pedig később ez az ízletes csokibevonatú töltött csemege fel is került, így lett a neve szaloncukor. Tömeges legyártása és géppel való elkészítése, illetve csomagolása Gerbeaud Emil és Stühmer Frigyes nevéhez köthető – nem túl meglepő módon.

Bár ezek a hihetetlen tények olyan rendhagyó érdekességek, melyeket nem tanítanak feltétlenül az iskolában, azért sok olyan – karácsonyhoz köthető – alapismeret van az ünnep kapcsán, amit azért mindenkinek illene tudnia, habár sokan egyáltalán nem vagyunk tisztában velük.

Olvasd el galériánkból a legfontosabb dolgokat, amiket illik tudni a karácsonyról!