Lassan nemet is választhatunk születendő gyermekünknek?

Borítókép: Lassan nemet is választhatunk születendő gyermekünknek?
Anyai vérvételből mostantól már a hetedik héten kimutatható a magzat neme. Nem lesz ebből baj? Dr. Dr. Czeizel Endre genetikust kérdeztük.
Felkaptuk a fejünk a hírre: mostantól a terhesség hetedik hetétől 100 százalékos pontossággal megállapítható egyszerű vérvétellel nyert anyai vérből a születendő magzat neme. Ami azért is elgondolkodtató, mert így még korán, abban az időszakban tudhatja meg a család, hogy milyen nemű baba érkezik, amikor az esetleges abortuszról az édesanya szabadon dönthet. Ez volt az első, igen borús gondolatunk, ezért úgy döntöttünk, Dr. Czeizel Endre genetikust kérdezzük meg a következményekről.

„Konkrétan még nem tudom, melyik vizsgálati módszerről van szó, ám maga a vérvételből történő nem megállapítása nem újdonság. Régebben azt hittük, hogy az anya vérkeringésébe nem jutnak magzati sejtek, de ez már a múlté, körülbelül három éve van lehetőség az anyai vérben az Y kromoszóma kimutatására. Egy speciális festékkel festik meg a vért, és az Y kromoszóma ilyenkor világít, mint az esthajnal. A vizsgálat abban az esetben 100 százalékos, ha az anya nem volt a közelmúltban fiú magzattal várandós, mert még több hónappal a szülés vagy – szomorú esetben –vetélés után is lehet Y kromoszóma a vérében. Angliában már anyai vérből a magzat DNS-ét is sikerült elérni, a tudomány rohan, mint a gyorsvonat.
Évek óta küzdenek szülők többek közt Magyarországon is azért, hogy bizonyos esetekben maguk választhassák meg születendő gyermekük nemét. Erkölcsi-etikai kérdéseket feszeget a téma, melyről már sokszor írtak magazinok, internetes oldalak. Néhány ország (Kanada, Ausztrália, Benelux Államok) kivételével erre nincs lehetőség, sőt hazánkban az az orvos, aki a magzat nemének manipulálásában segédkezik (és ebbe beletartozik egy ilyen céllal végzett vérvétel is!), akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Véleményem szerint amennyiben egészségügyi oka nincs, etikai szempontból terhességet megszakítani sokkal rosszabb, mint beültetés esetén kiválasztani a megtermékenyített petesejtek közül kívánt nemű embriót, ami hazánkban szintén tilos. Létezik már arra is eljárás, hogy a hímivarsejteket válogassák szét (közel 94 százalékos találattal), és az így nyert sejteket juttassák fel inszeminációval az anya méhüregébe. Erre itthon szintén nincs lehetőség, holott személyes véleményem, hogy a hímivarsejt nem tekinthető emberi lénynek, magzatnak, hisz ezzel az erővel a magömlést is tömegkatasztrófának kellene tekintenünk."
Neked mi a véleményed? Kommentáld a professzor álláspontját!

Szerző: Farkas Flóra
Kapcsolódó cikkek: Czeizel doktor tippjei a baba nemének befolyásolására