Mi történik, ha rövidül a gyes?

Borítókép: Mi történik, ha rövidül a gyes?
Visszavesznek dolgozni? És ki vigyáz majd a gyerekemre?


Több évtizedes családtámogatási rendszer változik jövőre, arra ösztönözve az otthon lévő kismamákat, hogy hamarabb visszaálljanak a munkába. Csakhogy kérdés: találnak-e egyáltalán állást? S ha igen, napközben hová tegyék a gyereket? PITROLFFY TAMARA írása

Megkérdeztünk nagycsaládosokkal foglalkozó szakembert, családi napközit üzemeltető kismamát és anyabarát munkaközvetítőt, hogy vajon van-e visszaút az anyáknak. Noha nagyon kevés az esély az elhelyezkedésre, a bölcsődére vagy egyéb ellátási lehetőségre, csupán a nagycsaládosok képviselője vélekedik úgy, hogy nem jó a gyes és a gyed megkurtítása.

Mi is változik?
Több mint negyven éve, 1967-ben vezették be 
a gyermeknevelési segélyt (gyest). A rendszer nem tűrte a munkanélküliséget, így azt az ideológiát szőtték az intézkedés köré, hogy a gyereknek 3 éves koráig az anyja mellett a helye. Évekkel később aztán behozták a fizetés alapján járó gyermekgondozási díjat (gyedet), az alacsony összegű gyes ugyanis nem tartotta otthon a magasabb jövedelmű anyákat.Arról persze senki nem beszélt, hogy az államnak olcsóbb volt havi 600 forintért otthon marasztani az anyákat, mint bölcsődét, óvodát építeni és fenntartani.
A kormány mostani döntése nyomán 2010 májusától a gyes már csupán a gyerek kétéves koráig jár. A gyed igénybevételéhez szükséges biztosítási jogviszony pedig a duplájára (180 nap helyett 
365-re) emelkedik, és legfeljebb annyi ideig illeti meg a szülőt, amennyit a szülést megelőző két évben biztosításban töltött (folyósítási ideje továbbra is maximum két év). A szülési szabadságra esedékes terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) időtartama (168 nap) nem változott, de az eddigi 180 naphoz képest 365 nap biztosítási jogviszonyhoz van kötve a szülést megelőző két évben.

Egy kis matek
Akinek nincs megfelelő hosszú idejű társadalom-biztosítási jogviszonya, az csak és kizárólag gyesre jogosult, amelynek összege a mindenkori nyugdíjminimummal azonos – jelenleg 28 500 forint. Akinek van, az a tgyás után kaphat gyedet is. A gyed és a gyes is legfeljebb a gyerek kétéves koráig jár. 
A gyedre jogosult szerencsések a korábbi jövedelmük 70 százalékát kaphatják meg havonta – de legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70 százalékát, azaz jelenleg 100 100 (százezer-egyszáz) forintot. Anyagilag a tgyás a legelőnyösebb: összege a szülési szabadságot megelőző naptári év átlagkeresetének 70 százaléka, és nincs felső határa.
A Szociális és Családügyi Minisztérium számításai szerint a gyed szűkítése teljességgel csupán 2014-ben lesz érezhető, minthogy a változások a2010. május1-je után született gyerekekre vonatkoznak. (2014-ben töltik be 3. évüket a2011-ben születendő gyerekek, akiknek mindegyikére vonatkozni fognak az új szabályok.) Ekkor – a jelenlegi adatok szerint– 4-5ezer nő biztosan nem lesz jogosult agyedre, így várhatóan csak a gyest fogja igénybe venni. További 4 ezer anya pedig csak két évnél rövidebb ideig tud majd élni az ellátással. A gyesnél a hatás szintén 2014-ben mutatkozik meg. A változás 70 ezer anyát érinthet, becslések szerint közülük 40–50 százalék visszatér a munkába. További 10 százalékuk újabb gyedet vesz igénybe De mi lesz a maradék 40–50 százalékkal? Állás és jövedelem nélkül maradnak?

Alapkérdés: dolgozni, de hol?
Köztudott, hogy manapság az anyák a munkaerőpiac egyik leghátrányosabb helyzetű csoportja. A munkaadók szerint megbízhatatlanok, kevésbé terhelhetők, ezért is fizetik alul a gyesről visszatérő nőket: az egygyermekes anyák nagyjából 16 százalékkal, atöbb gyermekesek 25 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál.
„Sehol a világon nem támogatják olyan hosszú ideig a szülők otthon maradását, mint nálunk, aminek hátránya is van” – mondja Svéda Dóra, a Jól-Lét Közhasznú Alapítvány helyettes vezetője. Szerinte sok nőt szakadékba taszít a gyerekszülés utáni idő, csak kevesen képesek kiszabadulni a négy fal közül. Az anyáknak szerinte kevésbé kellene elszigetelni magukat a külvilágtól, márpedig a magyar nők gyakran megszakítanak minden kapcsolatot amunkahelyükkel, holott ennek életben tartása tenné lehetővé, hogy ne maradjanak le az állandóan változó követelményekről, ismeretekről.
Az anyák felzárkóztatását célzó alapítvány hozta létre három éve az Első Hazai Anyabarát Munkaközvetítő és Tanácsadó Műhelyt, amely képzésekkel és tréningekkel segíti az anyák visszatérését amunkába. Anők többségének ugyanis nem csupán az ismeretei évülnek el három év alatt, hanem azt se tudják, hol és hogyan keressenek állást. Svéda Dóra tapasztalata szerint nem mindig mérik fel, hogy melyik munka felel meg képességeiknek, a sorozatos kudarc viszont elkedvetleníti őket. Az alapítványnál jelenleg főleg részmunkaidős pénzügyi pozíciókra nyújtanak ingyenes pálya-újrakezdési segítséget.

Kilátástalan kilátások
Nyugat-Európában az anyák általában gyermekük három hónapos kora után visszatérnek a munkaerőpiacra. Idehaza a statisztikák szerint a három otthon töltött év alatt a nők 47 százaléka elveszíti állását. Hiába kötelező a munkaadónak állományban tartania a kismamát, sokan csak a törvényileg rögzített 30 napig foglalkoztatják a visszatérő anyát. (Vagy korábbi beosztásánál alacsonyabb munkakört ajánlanak neki, persze alacsonyabb fizetéssel.) Az anya választhat: felmond közös megegyezéssel, vagy a ranglétra alján marad.
Leginkább a több gyermekes kismamák vannak bajban – állítja Szombathy Márta, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökségi tagja. Egy több gyerekes anyának kilenc év után szinte semmi esélye sincs a visszatérésre. Szombathy szerint a megszorítás előtt meg kellene teremteni a feltételeket, például arészmunkaidős foglalkoztatás elterjesztését és akismamák alkalmazásának ösztönzését a jelenleginél magasabb járulékkedvezménnyel. Noha eddig is alacsony volt a születésszám hazánkban – mondja –, a szigorítás hatására a nők még inkább meggondolják majd a gyermekvállalást.

Drága a családi napközi
Jelenleg 590 állami és magánbölcsődében mintegy 26ezer férőhely van, mégis 33 ezer a beíratott gyerekek száma. Túlzsúfoltak az intézmények, pedig a 300ezer bölcsődés korú gyereknek csupán 10százaléka jár oda. Mi lesz, ha a szülők kénytelenek lesznek munkába állni?
Budapesten a 60 ezer forintot is megközelítheti a családi napközi ára egy hónapra, vidéken ennél olcsóbb, Nyíregyházán például 35 ezer forint. A családi napközi intézménye – melyben hét-nyolc gyermeket látnak el – már több mint tíz éve létezik: 1998-ban mindösszesen 268 férőhellyel működött, tavaly már 1500-zal.
Az elsők között alakult például Nyíregyházán aHétszínvirág Családi Napközi. Vágó Lászlónétól, az intézmény vezetőjétől megtudjuk: akár hétvégén is nyitva tartanak, s ha valaki későn végez, akkor sem kell aggódnia: a családi napköziben a nyitva tartáson túl is vigyáznak a gyerekre. Fejlesztő foglalkozásokat és zenés-táncos programokat is szerveznek a gyerekeknek. Vágó Lászlóné, aki egyúttal a Magyarországi Családi Napközik Közhasznú Egyesületének elnöke, azt mondja: mivel vidéken kevesebb a bölcsőde, az önkormányzatok és a kistérségi társaságok támogatják a családi napközik üzemeltetését, így a szülői hozzájárulás is kevesebb.
Bomhér Teodóra februárban indította saját budapesti házában a Minibölcsi családi napközit, és egyből három beíratott gyereke lett. Akár néhány órára is vállalnak gyerekfelügyeletet, így naponta még plusz 4-5 gyerek játszik náluk. Úgy látja, a szülők sokáig gondolkodnak, hogy egyáltalán másra bízzák-e a gyereküket, de ha mindenképp választaniuk kell, inkább fizetnek agyerek kényelméért. Amúgy Teodóra, amikor első gyermeke születése után visszatért volna a munkába, eltanácsolták. Ekkor gondolt a családi napközire, ahol a saját 7 hónapos gyermekére is gondozónő vigyáz.
A családi napközi szakemberek szerint hosszú távon azért is jó megoldás, mert nem minden településen él annyi kisgyerek, hogy érdemes volna bölcsődét, óvodát működtetni. Ez a szervezet munkát és jövedelmet ad a gondozást vállalónak, ráadásul rugalmasan alkalmazkodik a szülők igényeihez. Fenntartását az állam segíti gyerekenként évi 240 ezer forintos fejkvótával, de az épületet és minden egyebet a tulajdonos-üzemeltetőnek kell megteremtenie.
Számítások szerint minimum 15 ezer új bölcsődei férőhelyre van szükség. A tervek szerint európai uniós forrással 2012-ig a jelenlegi intézményrendszer mintegy 13 ezer bölcsődei és 1000 családi napközis férőhellyel bővülhet, míg egy kidolgozás alatt álló szolgáltatástípussal, a családi gyermekfelügyelettel – ahol maximum három gyermekre lehet egy időben vigyázni – újabb 1000 férőhely jöhet létre. ı

Nyugaton a helyzet országonként változó
Németországban 2007-ben módosítottak a családtámogatáson. Az új szabályok szerint agyerek születése után 1 évig havonta 1800 eurót kapnak a szülők. Sőt, ha legalább 2 hónapig az apa marad otthon a babával, akkor 14 hónapos szülési szabadság jár a párnak.
Ausztriában jelenleg a szülők több lehetőség közül választhatnak. 15hónapig az egyik szülő, további 3 hónapig a másik szülő veheti igénybe a havi 800euróval járó gyermekgondozási szabadságot. Vagy 2 évig kapnak havi 624eurós támogatást, vagy havi436 euróhoz jutnak 36 hónapon keresztül. Jövőre azonban változik arendszer, összesen 14 hónapig jár majd gyermekgondozási díj, amelynek összege a nettó jövedelem 80 százaléka – illetve minimum 1000, maximum 2000 euró.
Olaszországban 5 hónap a szülési szabadság. Ezalatt az anya korábbi fizetésének 80 százalékát kapja kézhez, a további 6-7 hónapban pedig csak a fizetés 30százalékát, de az apa is otthon maradhat.
Belgiumban szülés előtt maximum 6 hét, a szülést követően 9hét szülési szabadság jár, utóbbit mindkét szülő igénybe veheti. Az anyasági támogatás az első 30 napig a bruttó munkabér 82százaléka, utána 75 százaléka, de legfeljebb napi 89 euró.
Angliában 39 hetet maradhat otthon a szülő, az első 6 hétre abruttó átlagjövedelme 90 százalékát kapja, a fennmaradó 33hétre maga választ: jövedelmének 91százalékát kéri havonta vagy heti 123 fontos fix összeget.
Franciaországban az első gyerek után csak 6 hónapig jár a szociális juttatás. A második gyermek után viszont már 3 évig illeti meg gyes az otthon maradt szülőt, maximum havi 540 euróval.


Minden tudnivaló 
egy helyen!
Valódi kincshez juthatunk 
a Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapján: ez pedig 
az információk pontos, kimerítő, gondosan megszerkesztett, Gyerekfüzet 2009 nevűtárháza 
(pdf file-ban).



Gyermekek után járó ellátások idén és jövőre (piros színnel kiemelve a változások)

Fotó: Jágfai Eszter, Ribánszky Kata
Ez a cikk az Éva 2009. novemberi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.