Így legyél öko a fa alatt

Borítókép: Így legyél öko a fa alatt
Az év legjobban várt ünnepe környezetvédelmi szempontból a gyász ideje: karácsony környékén összehasonlíthatatlanul több szemetet termelünk, mint az év más napjaiban.

A jól megválasztott ajándék fél siker. De karácsonykor ki elégszik meg ennyivel? Meg akarjuk lepni, el szeretnénk varázsolni szeretteinket, ezért az sem mindegy, hogyan adjuk át azt a bizonyos ajándékot. A varázslat azonnal szertefoszlik, ha a szobába lépve egy szempillantás alatt fel lehet mérni, mi minden sorakozik a fa alatt. Csomagolunk tehát – mert ajándékot bontogatni jó. Könnyen úgy járhatunk azonban, hogy a lelkes nyitogatás után térdig gázol az egész család a szemétben, és ez, lássuk be, kissé tompítja az ünnep fényét.
Ha ezt el akarjuk kerülni, alkalmazzuk a környezet-védelem alapelveit a karácsonyi csomagolásnál is. Első lépésben csökkentsük a felhasznált csomagoló-anyagok mennyiségét, másodszor pedig, amit lehet, használjunk fel újra. Végül amit mi magunk már nem tudunk használni, de újrahasznosítható, attól a szelektív hulladékgyűjtő szigeteknél szabaduljunk meg.

Gyarapodó szatyorgyűjtemény
A fölösleges csomagolóanyagok már az ajándékok beszerzésénél gyűlni kezdenek – legalábbis, ha nem készülünk fel előre. A karácsonyi vásárlás (kivételes esetektől eltekintve) nem váratlanul üt be, magunkkal vihetünk tehát minimális helyet foglaló, tartós használatra tervezett szatyrokat (például vászonból), és akkor nem kell csokornyi nejlontasakkal hazatérnünk. A környezetvédők arra is felhívják a figyelmet, hogy a termékek – így a karácsonyi ajándékozási toplistákat vezető játékok – egy részét sajnos sokkal több csomagoló-anyagba bugyolálják, mint amennyire valóban szükség lenne. Ha a beszerzőkörúton igyekszünk ezeket elkerülni, máris kevesebb szemetet kell ki-dobnunk.

Mibe burkoljuk?
Amikor csomagolóanyagot választunk, kerüljük a fémes, csillogó íveket, ezek ugyanis nehezen le-bomló műanyagból készülnek. A papírok közül keressük az újrahasznosítottat, amelyet egyre több helyen lehet kapni. Felhasználhatunk olyan csomagolópapírt is, amelyben korábban mi magunk kaptunk valamit: a sérült szélektől megszabadítva egy kisebb tárgyat még bele-csomagolhatunk. A profik nem ragasztóval, hanem megfelelő hajtogatással rögzítik a csomagot – így ugyanis a papír kevésbé sérül kibontáskor. A dísztelen újrapapírból nem ördöngösség egyedi fazont formázni: már az is elég, ha gyerekeinket néhány rajz-eszközzel vagy gyereknyomdával felszerelve rászabadítjuk az ívekre.

Aki figyel a környezetre, ezeket kerüli csomagoláskor:
• celofán • nejlon • fémes fólia • klórozott papír • a szükségesnél nagyobb csomagolás


Néhány ötletújdonság

Decemberben már nincs szükség a képes falinaptár minden lapjára: a nagyobb alakúakból szép csomagolás készülhet. Utazást, szabadtéri sportokat szolgáló ajándékokat burkoljunk stílusosan régi, már nem használt térképekbe. Jó szolgálatot tesznek a cipős és más kartondobozok, melyeket (például végigolvasott magazinok képeivel) kedvünkre dekorálhatunk: akár úgy is, hogy utaljanak az ajándékra vagy a megajándékozott személyre.
A papírcsomagoláshoz sem muszáj ragaszkodni: ügyes kezűek személyre szóló, évről évre újrahasználható textilzsákokat varrhatnak otthoni maradékanyagokból (vagy a méter-áruboltok kifutó textíliáinak jelképes összegért kapható, utolsó egy-két
méteréből). Sőt, csomagolhatunk ajándékot ajándékba is, ha a meglepetések sorába asztalterítő, konyhai kötény vagy ágytakaró is tartozik. ı

Éva magazin 2007. december Szöveg:Blastik Noémi Fotó: Red Dot Minden jog fenntartva