Majdnem minden a napozásról

Borítókép: Majdnem minden a napozásról
Napozni jó. Napozni lehet, de csak óvatosan és mértékkel. A televízióban és a rádióban egyre-másra halljuk, hogy a napozással vigyázni kell, főleg a déli órákban, ámde a strandon vagy a parkban sétálva mégis azt látjuk, hogy sokan a legforróbb órákban is ott aszalják magukat a napon, hiába minden intelem és aggódó hang. Mivel a következmények nem azonnal látszanak meg, sokan nem veszik komolyan a tanácsokat. Pedig a bőr nem felejt, a mértéktelen napozás olyan károkat okoz, amelyek később mutatkoznak meg. De voltaképpen mire kell vigyázni? HORTOBÁGYI ÁGNES írása

Az UV és alfajai
A napozással az ártalmas ibolyán túli sugárzást (UV) szokás együtt emlegetni. Mit is kell tudnunk róla? A Nap sugarainak mintegy 710 százaléka az UV-tartományba esik, s ezeknek egy része a Föld felszínét is eléri. Az UV-sugarak az emberi szervezetre részben káros, részben jótékony biológiai hatással vannak. Bizonyos elemeik nélkül a testben nem képződne D-vitamin, más összetevőik azonban olyan bajokat okoznak, mint az öregedés, különböző allergiák, bőrrák. Ha a napsugarak szűrés, azaz az ózonréteg védelme nélkül érnének minket, szervezetünk nem lenne képes ellenállni romboló komponenseiknek. Mivel a környezetszennyezés, a légkörbe jutó káros anyagok elvékonyították a minket védő ózonpajzsot, az kevésbé képes kiszűrni a nem kívánatos sugarakat, ezért alakul ki manapság több bőrrák, különféle allergia és szemészeti hályog. Az UV-sugárzás gyengíti a fertőzések leküzdésében nagy szerepet játszó immunrendszert, melynek működését az óvatlan napozás akár 24 órára megváltoztathatja, az ismételt UV-besugárzás pedig tartósan károsíthatja.
A nap sugarai nem azonos hullámhosszon érkeznek hozzánk. Az UV spektrumát a tudósok hullámhossz szerint három sávra osztják: az UVA, az UVB és az UVC tartományra. Az UVA-sugarak segítik a pigmentképződést, szerepet játszanak a gyors lebarnulásban, az UVB-sugarak a leégés, a bőrrák és egyéb betegségek felelősei, az UVC sugarakat viszont kiszűri az ózonréteg, így nem érik el a Föld felszínét. A két káros sugárfajtából a hatalmas energiájú, így a bőrön könnyen áthatoló és a sejtmagok genetikai állományát közvetlenül veszélyeztető UVB sugarak a kockázatosabbak, ezek okozzák a bőr fájdalmas gyulladásait, a leégését, valamint a rosszindulatú bőrdaganatokat. A kisebb energiájú UVA-sugarak sokáig csak jótékony tulajdonságaikról voltak ismertek, mára azonban kiderült, hogy komoly veszélyeket rejtenek, és bőrünket jelentős mértékben – de csak hosszabb távon észlelhetően – károsítják: ezeknek a számláját terheli a bőrsejtek idő előtti öregedése, a ráncok kialakulása vagy a napallergia. Ráadásul az UVA-sugarak felerősítik az UVB-hatást, így tehát maguk is bűnösek a bőrrák kifejlődésében.


A lényeg a fényvédelem
Jó-e tehát nekünk a napfény, vagy inkább kerüljük nagy ívben? Járjunk-e szoláriumba, vagy mondjuk le a barnulás örömeiről? Mire vigyázzunk, hogyan védekezzünk a káros sugarak ellen, hogy a bőrünk ne öregedjen meg idő előtt, és ne veszítse el egészségét?
Dr. Papp Ildikó, bőrgyógyász kozmetológus szakorvos, a Körúti Orvosi Centrum munkatársa a mértékletes napozás híve. A fény – mint mondja – egyrészt elősegíti a D-vitamin-képződést, jót tesz a csontoknak, távol tartja a depressziót, javítja a kedélyt. Másrészt a már ismertetett okokból a napozás számít az öregedés és a különféle bőrrákok egyik legkomolyabb rizkófaktorának. A bőr nem felejti el a sérüléseket, és összeaszalódik. Hogy ez ne következzen be, a bőrgyógyász szerint be kell tartanunk néhány aranyszabályt. A napozásban fontos a mértéktartás, délelőtt 10 és délután 4 óra között védelem nélkül egyáltalán ne menjünk napra, de lehetőleg még azzal sem. Napfényvédő használatára minden esetben szükség van. A csecsemőket ne napoztassuk, de nagyobb gyerekeinket is igyekezzünk inkább árnyékban tartani. Dr. Papp Ildikó arra is felhívja a figyelmet, hogy a napvédő készítmények csak akkor nyújtanak megfelelő védelmet, ha 2-3 óránként újra felvisszük őket, bőrünkről ugyanis a verejtékezés, valamint a víz folyamatosan lekoptatja a korábban felkent réteget. A szoláriumok használatát a bőrgyógyász kevésbé javasolja.
Megszívlelhetjük Kertészné Kovács Éva kozmetikus mester jó tanácsát is. A szakember szerint az egyik legnagyobb vétek a kampányszerű barnulás. Sokan szeretnének ropogósra sülve hazajönni a szabadságról, mert az emberek fejében a barnaság a jól sikerült nyaralás szimbólumává vált. A helyzet ugyanez a szoláriumokkal is: ha egyre kevesebb idő alatt ígérnek ragyogó barnaságot, ne higgyünk a reklámnak. A kozmetikus szerint érdemes kora tavasztól tíz-tíz percre kiülni a gyenge napra, mert ilyen előkészülettel megóvhatjuk bőrünket a későbbi hirtelen leégéstől. Az alapvetően fehér bőrű személyek ne akarjanak csokibarnára sülni, fogadják el, hogy nekik egy kis barnulás is soknak számít – int józanságra Kertészné. Vízparton, városnézés vagy kirándulás alatt, síeléskor fordítsunk a szokásosnál is nagyobb gondot a káros következményekkel járó sugárzásra, aktív kikapcsolódás közben ugyanis hajlamosak vagyunk megfeledkezni a nap erejéről, illetve arról, hogy ezt az erőt a fényvisszaverő felületek megduplázzák.

Milyen a jó naptej?
A napozáshoz tehát nélkülözhetetlen a védelem. De hogyan igazodjunk el a különféle készítmények erdejében? Dr. Papp Ildikó szerint magára valamit adó kozmetikai cég ma már legalább 15 faktoros napvédőt (lásd keretes írásunkat) tesz a termékeibe, hogy ezzel is megakadályozza a leégést. Szerencsére a ragacsos napolajak, melyek elzárják a bőr pórusait és megakadályozzák légzését, kezdenek kikopni a kereskedelmi forgalomból. A napvédő termékek között – mondja a bőrgyógyász – az 50+ faktorosak a legerősebbek, különféle bőrbetegségekben szenvedőknek, tengerpartra készülőknek, illetve olyan gyógyszereket szedőknek, amelyek érzékenyebbé tesznek a napra, minimum 20 faktoros készítményeket ajánlott használni. Zsíros bőrre a gél javasolt, vegyes bőrűeknek jobb a lágyabb naptej, a száraz bőrt pedig a kenőcs védi a legtökéletesebben. A 15-ösnél alacsonyabb faktorszámú krémeket a bőrgyógyászok nem is tartják számon, ha ilyennel találkoznánk, ne kísérletezzünk vele. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a vízálló napvédők sem örök életűek, fürdés után azokat újra kell kenni, akárcsak az összes többi készítményt.
Kertészné Kovács Éva kozmetikus szerint azok a jó naptejek, melyeknek nagy a nedvességtartalma, ezért könnyen felszívódnak. Ha ilyen terméket használunk, testünk magát a hidratáló anyagot izzadja ki, és nem a bőr vízkészletéből fogyaszt, ezért megmenekülünk a felszíni vízhiány kialakulásától. A napkrém töményebb készítmény, mint a naptej, és az a rendeltetése, hogy a májfoltokat, festékes anyajegyeket, szemölcsöket elrejtse a nap elől. A kozmetikus arra is figyelmeztet, hogy akinek kozmetikai hibái, anyajegyei napozás hatására megváltoznak (például megpirulnak vagy nedvezni kezdenek), azonnal forduljon orvoshoz az esetleg veszélyes bőrelváltozások kiszűrése érdekében. Akinek a bőrén nagyon sok anyajegy található, vagy szedesse le őket, vagy csak pólóban menjen a napra.
A napvédő termékek mellett létezik egy sokak számára gyanús kozmetikumfajta: az úgynevezett önbarnító krém. Ez egy cukorszármazékokat tartalmazó festékanyag, amely a bőr felső rétegében fejti ki hatását. A festék körülbelül egy hétre megkötődik a bőr felső hámrétegében, és annak természetes elhalásával fokozatosan távozik. (Az önbarnításról következő számunkban írunk részletesebben – a szerk.)
Napozás, szolárium, önbarnítás: mindhárom módszert csakis mértékkel szabad alkalmazni. Nemcsak a barnaság hódít, hanem a porcelánfehér bőr is: a barnák fehérítenek, a fehérek barnítanak. De a lényeg az, hogy éljünk békében a testünkkel, ne akarjunk olyannak látszani, amilyenek nem lehetünk. Nincs szebb a természetes színeknél, nincs fontosabb a józan mértéknél és önmagunk elfogadásánál.

Éva magazin, 2009. május. Fotó: Folio-id.com, Jágfai Eszter, Ribánszky Katalin

Mi az a faktor?

A napozókrémek, illetve fényvédő összetevőket tartalmazó testápolók, arckrémek csomagolásán található SPF (Sun Protection Factor) a napvédelem mértékét jelöli. Minél hajlamosabb a bőr a leégésre, annál magasabb faktorszámú krémre van szüksége. Ha mondjuk a bőröd 10 perc alatt ég le, és 15-es faktorszámú krémet használsz, az 150 percre lesz elég – feltéve, hogy egyenletesen kented be magad, és még csak véletlenül se törülköztél meg.