Győzd le a halogatást 5 lépésben!

Borítókép: Győzd le a halogatást 5 lépésben! Forrás: europress
Te is a halogatás művésze vagy? Íme öt rövid lépés, amivel véget vethetsz ennek a kellemetlen szokásnak.

Akár bevalljuk magunknak, akár nem, egyszerűen imádunk halogatni. Na jó, nem imádunk, de valamiért mégis mindig megtesszük. Tapasztalataim szerint nem azért, mert nem akarunk túl lenni a dolgokon, hanem azért, mert valamilyen kellemetlen „mellékhatással” jár az elvégzésük. Pedig akkor sem lesz jobb megcsinálni valamit, ha már a végletekig húztuk az időt azelőtt, hogy nekilátnánk, mindössze annyi történik, hogy később jut ki a rosszból. Miért nem esünk akkor túl ezeken minél hamarabb? Mutatunk egy gyors technikát, amivel bármikor elébe mehetsz a saját halogatásodnak és megkímélheted magad a hosszas, saját magadnak generált szenvedéstől.


1. Definiáld a feladatot, mérd fel a lehetőségeidet! Mik is azok, amiket mindig hátrébb sorolsz? Szedd össze őket egy papírra, írj magadnak listát azokról a teendőkről, amiket időről időre tolsz magad előtt, majd ezután priorizáld is őket! Melyek azok, amiken gyorsan túl lehet tenni és mik igényelnek több munkát, energiát, időt, odafigyelést, stb.?


2. Tárd fel a „miért”-et! A legfontosabb mozzanat, hogy szembesíted magad a halogatás okával! Vannak esetleg hasonló típusú dolgok, amiket minden alkalommal halogatsz? Ha így van, lehet, hogy egyáltalán nincs ínyedre azzal a valamivel foglalatoskodni. Legyen ez munka, vagy akár egy kapcsolat ápolása. Keress magadnak válaszokat a miértre, így hamar eljuthatsz a valóság megismeréséig, és az esetleges önvallomásig is.

[cikk=31523]


3. Tegyél pontot a végére! Pörgesd ki a várólistán levő teendőket, zárd le a nyitott ügyeidet, akármilyen nehezedre is esik! Sokszor már az elvégezetlen feladat gondolatától feszültebbek vagyunk, mintha picit több ráfordítással, gyorsan megcsinálnánk. A lelkiismeretünkkel óriási küzdelmet kell vívnunk olyan apróságokért, amivel még foglalkoznunk sem kéne, ha rátennénk egy lapáttal az akaraterőnkre.

Tipp: amikor eszedbe jut a halogatott teendő, gyorsan kezdj hozzá a megvalósításához, még akkor is, ha valamiben épp benne vagy! Így már hozzá is adtad a napi teendőkhöz és rákényszeríted magad a még aznap történő megoldására.


4. Hozz döntést a jövőre nézve! Ha feltártad a halogatásod miértjeit, nagy valószínűséggel választ kaptál arra, hogy miért nem fűlik a fogad az adott dolog elvégzéséhez. Most már csak rajtad áll a döntés, hogy hosszútávon hajlandó vagy-e még több hasonló dolgot magadra venni, – ami minden bizonnyal újabb és újabb halogatást szül majd -, vagy veszed a bátorságot és búcsút intesz a számodra kényelmetlen feladatoknak. Igen, sosem könnyű nemet mondani a főnöknek, magyarázkodni a barátoknak, vagy megszakítani valakivel a kapcsolatot, de ésszerű érvekkel, előre kidolgozott „b” tervvel a jó irányú változásért igazán megéri!


5. Ne vállald túl magad! A halogatás egyik legnagyobb csapdája, amibe csak bele lehet sétálni, ha nem méred fel időben a korlátaidat. Sose vedd félvállról az ígéreteidet: sem azokat, amiket magadnak, sem pedig azokat, amiket másoknak leszel! Vállalj annyit, amiről pontosan tudod, hogy képes vagy adott körülmények között megcsinálni, hidd el, nem csak attól lehet fejlődni, magasabbra jutni, ha túlterheled magad!


Tegyél tehát róla, hogy ne halogatásból álljanak a mindennapjaid, mert könnyen válhatsz az állandó kapkodás, rohanás, félmegoldások rabjává! Állíts fel magadnak ésszerű korlátokat és kritériumrendszert, amikhez mindig, minden esetben tartod magad! Ez az út a kiszámíthatóság és a kiegyensúlyozottság felé.


A cikk szerzője life coach. Ide kattintva találod az elérhetőségét.