Boldogság portfólió – készíts tervet arról, hogyan lehetsz boldogabb

Borítókép: Boldogság portfólió – készíts tervet arról, hogyan lehetsz boldogabb Forrás: europress
A boldogság csak úgy jön-megy magától, gondolhatnánk. Igen ám, de mi van akkor, ha észre sem vesszük mikor és mitől vagyunk boldogok? Megmutatjuk, hogyan térképezheted fel néhány perc alatt a saját örömforrásaidat.

Tudom, első ránézésre igen furcsának tűnhet ez a két szó egymás mellé téve. Nincs azonban benne semmi ördöngösség, egyszerűen arról van szó, hogy néha, amikor úgy érezzük, szükségünk van valamivel több örömre az életben, szembe kell néznünk a valósággal és meg kell vizsgálnunk, hogy mi okoz nekünk leginkább boldogságot. Nem kell hozzá más, csak egy papír és ceruza, meg persze az emlékező képességünk, kreativitásunk. Kezdődjön hát a felfedezés!

1. Amint már mondtam, papír és ceruza. Ha színeket is használsz, úgy még látványosabb lesz a portfóliód, esetleg egy kisebb füzetet is szentelhetsz a projektednek. Első lépés, hogy vázold fel azokat a területeket, amelyekben otthonosan mozogsz, amelyek sikerélményt és örömöt adnak neked. Írj le mindent, ami eszedbe jut, ne válogass!


Ötletelést serkentő kérdések:

  • Mik voltak azok a dolgok, amikre tisztán emlékszem, hogy boldoggá, elégedetté tettek eddigi életem során? (Visszagondolhatsz egészen a gyerekkorodig is.)
  • Öt év távlatában mely pillanatokat tudom megnevezni, amikor úgy éreztem, majd kiugrok a bőrömből és felhőtlenül örültem valaminek?

2. Próbálj meg létrehozni néhány nagyobb kategóriát, ezeket jelölheted halmazzal, vagy szövegbuborékkal, vagy, ahogy jól esik! Pl. munka, párkapcsolat, szabadidő, alkotás, stb.


3. A megnevezett kategóriákat kezdd el belül felépíteni úgy, hogy teleszórod a halmazt csupa pozitív jelzővel, szóval, mondattal, bármivel, ami az adott dologgal kapcsolatban örömet okoz.
Pl. a munka buborékba beírhatod a sikereidet: „imádok emberekkel tárgyalni”, „kikapcsol az írás”, „nincs jobb dolog, mint létrehozni egy komplex excel táblát”, „jól esik, ha megdicsérnek a munkatársaim, szeretek velük dolgozni”.


4. Tudatosíts minél több örömforrást, úgy hogy kikérdezed magad!


Tudatosítást serkentő kérdések:

  • Fontos-e számomra az alkotás, hogy létre hozzak valamit? Ha igen, mik ezek, milyen példákat tudok felsorolni korábbról?
  • Mik azok a dolgok, amik szinte mindig megnevettetnek? Mit látok, hallok, érzékelek akkor? (Lehetnek ezek kedvenc filmek, viccek, a kutyád, szinte bármi.)
  • Volt-e már olyan, hogy szinte megfeledkeztem magamról, annyira élveztem valamit? (Egy lehetséges válasz: „amikor gitáron játszom, olyan, mintha bármire képes lennék.”)
  • Melyek azok a dolgok, amelyekből újra és újra képes vagyok inspirációt gyűjteni? (Válasz: „imádom a külföldi magazinokat lapozgatni, vagy mindig új erővel tölt fel, amikor kimegyek a virágpiacra és végig sétálok a standok között.”)
  • Kik azok az emberek, akikkel igazán jó együtt lenni? Akiknek a puszta jelenlétük szinte sosem zavaró, inkább biztonságos, motiváló, vagy jóleső. Akik mellett önmagam lehetek. Mi a jó a velük töltött időben, melyek ezek a pillanatok? (Válasz: „amikor a legjobb barátommal jókat nevetünk az ezer éves gimnáziumi sztorikon, vagy amikor tudom, hogy a párom a legrosszabbul sikerült süteményemet is élvezettel eszi.”)
  • Hogyan tudsz legkönnyebben ellazulni, megnyugodni? Milyenek a körülmények, hova mész, mit szeretsz csinálni, amikor feltöltődésre van szükséged? (Lehetnek ezek apró, mindennapos dolgok is, mint például: „a kedvenc kávézómban bedobok egy szelet csokis sütit, vagy felveszem a futócipőt és megyek egy nagyobb kört, hogy kikapcsoljak.”)

5. Remélhetőleg jó sok minden szerepel a buborékokban! Már csak az a dolgod, hogy kiemeled a számodra legfontosabbakat és a legkönnyebben elérhető boldogság morzsákat.

A legfontosabbakat jelöld mondjuk élénk színnel, hogy lásd, azok nélkül nem működsz jól. Így bármikor rápillantasz, gyorsan meg tudod vizsgálni, rendben vannak-e ezek az életedben. A legkönnyebben elérhetőeket pedig keretezd be, vagy satírozd át, hogy kiemelkedjenek a többi közül. Ezzel segíthetsz a jövőbeli önmagadnak, amikor épp egy kis boldogság fröccsre lenne szüksége, tudja, mihez nyúljon először!


6. Vigyázz ezekre az értékekre, igyekezz minden nap tudatosítani, hogy milyen szerencsés vagy, hogy ennyi örömben lehet részed!
Amikor csak úgy érzed, bővítsd a portfóliót új emlékekkel, és nyiss egy külön oldalt a jövőbeli vágyaidnak is!


Tipp: Amennyire lehetséges, tervezésnél maradj a realitás talaján, jelölj ki megvalósítható célokat, vágyakat! (Hacsak nem jeleskedsz valószínűség számításban, a lottó főnyeremény megszerzésének terve ne legyen a listádon! De egy vágyott úti cél, vagy egy háziállat befogadása egész nyugodtan! :-) )

Amikor összecsapnak a fejed fölött a hullámok és úgy érzed, semmi sem tud felvidítani, kapd elő a portfóliódat – akár csak képzeletben – és fogj hozzá gyorsan valamihez a listádról!

A cikk szerzője life coach. Ide kattintva találod az elérhetőségét.