28 egészséges táplálkozási szokás, amely bizonyítottan segít a fogyásban

Borítókép: 28 egészséges táplálkozási szokás, amely bizonyítottan segít a fogyásban Forrás: europress
Most már tényleg szeretnél lefogyni? Ezek az apró, könnyen betartható tippek biztosan segítenek (ha valóban tartod magad hozzájuk). Vigyázz, ne vezesd be mindegyiket egyszerre, csak szép sorjában!

1. Töltsd fel a hűtődet. Minél több egészséges kaját tartasz otthon, annál kisebb a valószínűsége, hogy estére a sarki pizzázóban kötsz ki.

2. Nassolj. A kevés étkezés is, a túl alacsony kalóriabevitel is lassítja az anyagcserét hosszú távon az amerikai egészségügyi minisztérium szerint. A három főétkezésed közé férjen bele egy-egy egészséges falat: gyümölcs, magvak, sovány sajt vagy akár egy-két kocka étcsokoládé.

3. Reggelizz. A kihagyott étkezések előbb-utóbb vissza fognak ütni. Egyél zabkását gyümölccsel és/vagy magvakkal vagy tojást vagy salátát vagy akár a tegnapi vacsoráról maradt halat. Egy fehérjében és rostban gazdag reggelivel sokáig kihúzhatod éhezés nélkül.

4. Írj bevásárlólistát.Tölts minden héten félórát azzal, hogy felméred: mi hiányzik a konyhából és bevásárlólistát írsz (vagy megrendeled online a hiányzó termékeket). Ez az első 2-3 alkalommal egy teljes óra lesz, de meglepően hamar lerövidül a listakészítéssel töltendő idő.

[cikk=42642]

5. Főzz. Így pontosan tisztában leszel az ebéded hozzávalóival. És az adagok is rajtad múlik, ellentétben az éttermi vacsorákkal.

6. Szortírozz a spájzban. Hajítsd ki a fehér lisztet, fehér lisztből készült tésztát és a cukrot vagy legalább tedd fel a legmagasabb polcra. Szemmagasságban maradjon a barna rizs, a quinoa, a hüvelyesek és a magvak.

7. Add meg a módját az étkezéseknek. Asztalterítő, szép szalvéta, sőt, miért ne vacsoráznál minden nap gyertyafénynél? A vacsorádat fogyaszd el a nappaliban és minden mást hagyj a konyhában, ezzel csökkentve a túlevés esélyét.

8. Használj kisebb tányérokat. Ha mondjuk 2 dl levest egy csészéből fogyasztasz el egy nagy levesestányér helyett, optikailag nagyobbnak látszik az adag és kisebb eséllyel veszel magadnak újra, amikor már nem vagy éhes.

9. Mindig legyen fagyasztott gyümölcs a mélyhűtődben. Egy kis joghurttal össze-botmixerelve 5 perc alatt remek, természetes fagylaltot kapsz.

10. Állj készen a falásrohamra. Mindig legyen felszeletelt (vagy kisebb méretű) zöldség és gyümölcs a hűtődben.

11. Nagy vacsorapartik előtt egyél egy falatot. Ha nem farkaséhesen érkezel a céges rendezvényekre vagy a szülinapi zsúrokra, könnyebb lesz kiválogatni az egészségesebb fogásokat a kínálatból és a kenyereskosárból sem fogsz csipegetni.

[cikk=41988]

12. A maradékot, ha lehet, fagyaszd le. Véletlenül 3 adagnyi curryt főztél magadnak? Sebaj: fagyaszd le (adagonként) a maradékot és így később is jó sokáig előveheted.

13. Mielőtt repetáznál, várj 5 percet. Az első adagnak idő kell, amíg „megérkezik” a gyomrodba, ezért néhány percre szükséged lesz, hogy meggyőződj róla: tényleg éhes maradtál-e.

14. Rágj lassan. Élvezd ki az ízeket. Így a szervezeted is könnyebben jelzi a teltségérzetet.

15. Számolj. Rengeteg szuper kalóriaszámláló app létezik.Egy étkezés energiatartalma sose lépje át a 600 kalóriát.

16. Kapcsold ki a tévét. Evés közben koncentrálj... az evésre. Egy ausztrál kutatás szerint szignifikánsan több egészségtelen snacket és üdítőt, illetve kevesebb gyümölcsöt visz be a szervezetébe, aki az átlagnál 2 órával többet néz tévét.

17. Egyél naponta legalább 2 étkezéskor zöldségeket. A tudomány régóta az elhízás elleni fontos fegyvernek tekinti a zöldségfogyasztást. Az étkezések közötti nassoláskor is remekül beválik egy nyers sárgarépa vagy zöldpaprika.

18. Nassolj annyit, amennyi egy kezedben elfér. Még ha nem tudsz ellenállni a csipsznek, akkor is érdemes kivenni belőle egy marékkal, a zacskót pedig félretenni inkább, mint felmarkolni az egész zacskót.

19. Kenyeret, tésztát ne egyél ebédnél előbb. Ha már reggel egy szendviccsel (még ha teljes kiőrlésűvel is) kezdted, nehezebb ellenállni egy újabbnak délután.

20. Egyél minden étkezéskor fehérjét. Húst, tejtermékeket, magvakat, hüvelyeseket, quinoát. A fehérjék – sok más egészséges élettani hatásuk mellett – teltségérzettel töltenek el és segítenek az izomépítésben.

21. Rostok, rostok, rostok. A rostban gazdag ételek segítenek az emésztésben. Az avokádó, a zabpehely, a bab és általában a minél kevésbé feldolgozott, minél kevesebb adalékanyaggal rendelkező, növényi alapú ételek olyan hozzávalók, amelyeket akár minden nap fogyaszthatsz.

22. A zsírokra is szükség van! Persze leginkább az egészséges fajtákra, amilyenek az olívaolajban, magvakban, avokádóban és a halakban is megtalálhatók. Ezek táplálnak, növelik a teltségérzetet és elnyelik a zsírban oldódó A, D, E és K vitaminokat.

[cikk=41278]

23. Legyen otthon konyhai mérleged és mindenféle mérőeszközöd. A szemmértéked gyakran becsap az adagok kimérésekor, minél éhesebb vagy, annál könnyebben.

24. Száműzd a hozzáadott cukrot. Olvasd el a termékeken az apró betűs szöveget és egyszerűen ne vásárold meg azt, aminek összetevői között hozzáadott cukor is szerepel. Miért ennél cukrot fölöslegesen, ha tudod, hogy az csak a zsírpárnáidat növeli?

25. Hajítsd ki a fritőzt. És általában mellőzd a nagy mennyiségű olajban sült ételeket.

26. Gyümölcslé helyett egyél gyümölcsöt. Az italodban ne legyen kalória, mondják a táplálkozásszakértők. Azonkívül a gyümölcsben megvannak azok a rostok, amelyek a gyümölcslevekből már hiányoznak.

27. Ismerkedj az illatokkal. A jázmin illata legalább olyan csábító, mint a vaníliáé, csak nem a kedvenc édességedet juttatja eszedbe. Szerezz be illóolajokat és spriccelj belőlük hébe-hóba az otthonodban, akár a konyhádban is.

28. Soha ne mondd, hogy soha. Időnként belefér egy csokitorta vagy egy velős pirítós, a lényeg, hogy ne akarj egyszerre mindent és utána szépen vissza tudj illeszkedni a már megszokott egészséges kerékvágásba.

via greatist.com, popsugar.com