Miért járnak csoportokban egyes állatok? Nézegess gyönyörű fotókat

Borítókép: Miért járnak csoportokban egyes állatok? Nézegess gyönyörű fotókat Forrás: europress
Milyen célból alakít csoportokat a delfin, miért éppen rajokban ugrálnak a verebek? Érdekes kérdésekre érdekes válaszok és hozzá mellesleg pazar fotók.

1.Delfinek

A delfinhímek például párzás miatt alakítanak ki csoportokat. Néhány hím szövetséget, koalíciót alkot, és együttes erővel szó szerint elragadnak egy nőstényt és kényszerítik a párzásra. Eközben együttműködnek egymással, viselkedésük összehangoltságán múlik ugyanis sikerességük, hiszen folyamatos versenyben állnak más hím koalíciókkal.

[cikk=29615]

2. Seregélyek

Niko Tinbergen, az egyik első etológus és munkatársai kimutatták az 1950-es években, hogy az egymástól távol röpködő seregélyek azonnal összetömörülnek és sűrű rajban repülnek tovább, ha egy ragadozó madarat, például sólymot vesznek észre. E viselkedés hátterében a legelemibb „valószínűségszámítás” húzódik meg: csoportban közlekedve az egyes állatok átlagos veszélyeztetettsége sokkal kisebbre csökken, hiszen kevesebb az esély, hogy pont őt emelik majd ki a tömegből, míg magányosan élve nem sok opció adódna.

3. Verebek

Néhány évvel ezelőtt magyar kutatók, Liker András és Bókony Veronika, a veszprémi Pannon Egyetem Limnológia Tanszékének munkatársai is érdekes eredményekre bukkantak: megállapították, hogy a kolóniákban fészkelő és csapatokban tartózkodó házi verebek problémamegoldásában határozott előnyt jelent a nagyobb csoportméret. Ennek oka, hogy a nagyobb csoportok sokszínűbbek, különböző mértékben tapasztalt és gyakorlott egyedekből állhatnak, ami növelheti annak esélyét, hogy a csoport valamelyik tagja megoldja a feladatot.

A január–februári Éva magazinban kafferbivalyokról,

elefántokról

és más csapatokban járó állatfajokról is szó esik. Legfrissebb számunk már az újságosoknál!