A herpesz fertőzés veszélyei – A szakértő válaszol

Borítókép: A herpesz fertőzés veszélyei – A szakértő válaszol Forrás: Europress
Dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász főorvos válaszol olvasónk kérdésére.

Sorozatunkban szakértőink adnak választ az olvasók kérdéseire – most dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász, a Rózsakert Medical Center főorvosa válaszol:

29 éves vagyok, férjemmel hamarosan szeretnénk gyereket, lassan elkezdenénk a "próbálkozást". A gondom az, hogy viszonylag gyakran (havonta egyszer-kétszer) kijön a herpeszem a hüvely, végbél környékén, főleg a menstruáció előtt vagy után. A dokim azt mondta, ezzel nem lehet mit kezdeni, szedjek vitamint. Én szedek is, mindenféle immunerősítőket, de még így is havonta egyszer biztosan számíthatok a fertőzésre. Több kérdésem is lenne: valóban nem tudok semmi mást tenni, hogy ennek elejét vegyem (tudom, hogy "meggyógyítani" nem lehet), hogy ritkábban jöjjön ki? Illetve hogy ez befolyásolhatja-e bármilyen szinten a teherbeesésem esélyeit? Ha terhes leszek, tényleg megvakulhat a baba a vírustól?

[cikk=43657]

A herpesz fertőzés az egyik leggyakoribb fertőzés, és egyre inkább terjedőben van az Egyesült Államokban és Európában is. Nagyon kellemetlen, kiújulásokra hajlamos betegség a genitális területeken terjedő herpesz, és valójában végleges terápiája nincs. A kiújulások sűrűségének csökkentése, illetve a kiújulás hosszának ideje jól csökkenthető, erre létezik egy készítmény, az aciclovir hatóanyagú, amelyet megfelelő ritmusban szükséges alkalmazni, attól függően, hogy milyen gyakoriak a kiújulások. Az életminőség javítása lehetséges a gyógyszer megfelelő alkalmazásával, de a herpesz maradéktalanul nem gyógyítható.
A terhesség során a nem friss herpesz fertőzés, tehát ami a kérdéses esetben is jelen van, kevésbé veszélyes. A lepényen keresztül a magzat többnyire nem fertőződik, az igazi gondot az jelenti, ha a szülés során fertőződik meg az újszülött. Ez általában akkor képzelhető el, ha valakinek kiújult herpesz fertőzése van, tehát maguk a nedvedző kis hólyagocskák jelen vannak.
Ismert herpesz fertőzött páciensnél a 36. héttől kezdve az aciclovir terápiát napi szinten elkezdjük alkalmazni, egészen a szülésig. Így erre az időszakra visszaszorítható a herpeszes képződmény kialakulása, így a hüvelyi úton történő szülés vállalható. Amennyiben a kezelés ellenére valaki a kiújulás tüneteit észleli, tehát a speciális zsibbadásos tünetet, amit minden herpesz fertőzött ismer, a szülés levezetése nem hüvelyi úton, hanem császármetszéssel történik. Így a súlyos magzati szövődmények megelőzhetők.

[cikk=41861]


Te is kérdeznél dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász főorvostól? Most megteheted! Írd meg a kérdésedet, problémádat az evamagazin@evamagazin.hu címre és mi továbbítjuk azt a szakértőnk felé. A tárgy legyen: "A szakértő válaszol". Kérdésed természetesen név nélkül fog megjelenni a weboldalon.