Miért ne élhetnél meg abból, ami a szenvedélyed?

Borítókép: Miért ne élhetnél meg abból, ami a szenvedélyed? Forrás: europress
Miért maradnak az álmaink örökre az asztalfiókban és mit tehetsz, hogy a te álmaiddal ne ez történjen? Vida Ágnes, a gazdagmami.hu szerzőjének írása.

Egy felmérés szerint az emberek 60%-a nem szereti a munkát, amit végez. Elvégzi, mert szüksége van a megélhetésre, azonban nem szereti. Miért lehet ez? Hogyan jutunk oda, hogy az időnk java részében olyan tevékenységet végzünk, amit nem kedvelünk? Miért adjuk fel az álmainkat? És mit tehetünk, hogy ne így legyen?

A kényszer nagy úr – szokták mondani. És valóban: az, hogy milyen szakmánk lesz, milyen végzettségünk, nagyban múlik azon, hova születtünk, milyen lehetőségeink voltak, a szüleink, a tanáraink milyen irányba tereltek bennünket. 14 vagy 18 évesen még nem igazán tudjuk eldönteni, mik szeretnénk lenni, mégis döntenünk kell, a lehetőségeink pedig ezáltal egyre inkább beszűkülnek. A munkám során tömegével találkozom olyan harmincas-negyvenes-ötvenes éveiket taposó nőkkel, akik örömmel cserélik le az eredeti munkájukat valami másra, arra, amire mindig is vágytak, de korábban sosem merték elkezdeni.

[cikk=41638]

Pár hónapja egy tréningemen a résztvevők felsorolhatták azokat az élményeiket, amik megváltoztatták az életüket. Többen szinte szóról szóra ugyanazt az élményt mesélték el: egy középiskolai tanáruk azt tanácsolta, ne menjenek egy adott pályára, mert az nem nekik való, emiatt más pályát választottak, de végül mégiscsak visszatértek ahhoz, amit igazán szerettek.

A legdrámaibb történetet egy anyuka mesélte el, akinek az általános iskolai osztályfőnöke azt tanácsolta, ne érettségizzen le, mert nem elég okos hozzá, tanuljon inkább szakmát. 18 évesen, egy szakmával a kezében, egy gyárban dolgozva döbbent rá, hogy valójában ő képes lenne leérettségizni, ekkor kezdett el munka mellett tanulni, majd érettségit és diplomát szerzett.

Gyerekkorunk óta sok-sok gátlást halmozunk fel, benyomásokat arról, mire vagyunk képesek, milyen adottságaink vannak, miben vagyunk tehetségesek. Azt hisszük, ezek a benyomások véglegesek, amit kamaszkorunkban megtudtunk magunkról, az már végleges, nem lehet rajta változtatni. Valójában képesek vagyunk rá. Szinte minden képességünket fejleszthetjük, csiszolhatjuk. Nyilván mindenkinek van valami, amiben tehetségesebb, amit könnyebben tanul meg, amit szívesen csinál.

És itt elérkeztünk a legfontosabb ponthoz: Mit szeretsz csinálni? Mi az, ami igazán neked való?

Néha nem egyértelműek a vágyaink. Érezzük, hogy amit a munkahelyünkön végzünk, az nem igazán élvezetes, hogy nem ezt szeretnénk végezni életünk végéig, de fogalmunk sincs, mit csinálhatnánk helyette.

Ilyenkor közelebb visz a megoldáshoz, ha átgondolod a következő kérdéseket:

1. Mik az erősségeid?

Jó a beszélőkéd? Imádsz emberek között lenni? Szeretsz tanulni? Jó szervező vagy? Jól tudod rendszerezni a dolgokat? Érdemes megnézned, mivel foglalkozol szívesen a szabadidődben, és melyik tevékenységed van igazán az örömödre, melyikben érzed úgy, hogy igazán kiteljesedsz. Segíthet, ha az elmúlt 5 évből összeírod azokat a helyzeteket, amikor különösen jól érezted magad, amikor úgy érezted, tettél valamit, sikert értél el és megnézed, miért érzed ezt.

2. Mérd fel magad

Önmagad megismerésében az egyszerűbb személyiségtesztek is segíthetnek, de a legjobb, ha egy coach vagy pszichológus segítségével egy bővebb személyiségtesztet végzel el. Az enneagram módszereit is nagyon ajánlom, érdemes tréning keretében vagy hozzáértő szakember segítségével megismerkedni vele, így biztosabb képet kaphatsz arról, mik az erősségeid.

3. Ahhoz, hogy szeresd, amit csinálsz, meg kell találnod, mi az, amit igazán szeretsz csinálni.

Mi az, amiben el tudsz mélyedni annyira, hogy észre sem veszed, hogy elment az idő? Mi az, amit szenvedéllyel, lendületesen csinálsz, amit annyira szeretsz, annyira lételemed, hogy nem tudnál létezni nélküle? Mi az, amibe szíved-lelked beleteszed, amit lelkesen kutatsz, tanulmányozol, utánaolvasol, nem tudsz betelni vele? Mi az, ami nélkül nem tudnád elképzelni az életed?

Felmerülhet benned most a kérdés, hogyan hoz mindez hasznot. Hiszen a legtöbb kompromisszumot pont azért hozzuk, mert meg szeretnénk élni valahogy és az álmok kergetéséért senki nem fizet.

Vállalkozásfejlesztési szakértőként és pszichológusként egyaránt ugyanazt tudom tanácsolni neked: nézd meg, hogy az, amit szeretsz csinálni hogyan szolgálhatja mások javát – és ott lesz a megoldás.

Jó szervező vagy és szuper partikat szervezel a gyerekeidnek? Miért ne szervezhetnél házibulikat, partikat másoknak is?

Imádsz főzni, új recepteket kitalálni, a konyhában kísérletezni? Miért ne lehetne saját főzőiskolád? Miért ne vezethetnél gasztroblogot? Miért ne lehetne saját főzőműsorod a Youtube-on?

Művészlélek vagy és verseket írsz? Nem csak könyvkiadásban gondolkodhatsz. Miért ne lehetne egy saját vers-webshopod, ahonnan a verseidet egyedi ajándéktárgyként bekeretezve, bögrére, pólóra, falvédőre nyomtatva lehet megrendelni?

[cikk=41347]

Ha egy kicsit a dobozon kívül gondolkodsz és megnézed hol lehet a tudásodat mások számára hasznossá tenni, új, izgalmas, szokatlan formában megosztani, máris megtalálhatod, hogyan tudsz az álmaidból nem csak hobbit, de bevételt is teremteni.

Vida Ágnes pszichológus, online marketing szakértő. Pár évnyi alkalmazottság után első vállalkozását két kisgyermeke mellett indította el az interneten. Ági 2008. óta segíti azokat az anyukákat, akik szeretnének hozzá hasonló módon, elsősorban internetes eszközök segítségével vállalkozást indítani, vállalkozásukat ingyenes vagy filléres megoldásokkal népszerűsíteni. Az elmúlt 7 évben több, mint 2500 anyukának segített vállalkozást indítani, amiért 2014-ben első magyarként megkapta az Európai Bizottság Vállalkozásösztönzésért járó Nagydíját.