Megakadályozható-e időben a terhességi toxémia kialakulása? A szakértő válaszol

Borítókép: Megakadályozható-e időben a terhességi toxémia kialakulása? A szakértő válaszol
Dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász főorvos válaszol olvasónk kérdésére.

Sorozatunkban szakértőink adnak választ az olvasók kérdéseire – most dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász, a Rózsakert Medical Center főorvosa válaszol:

A nőgyógyászom azt javasolja, hogy a terhesség korai szakaszában a hagyományos Down-szindróma szűrés mellett toxémia szűrést is végeztessek. Mi értelme van ennek?

A toxémia vagy praeeclampsia ugyanazt jelenti. A kórkép tünete a terhesség második felében jelentkező anyai magas vérnyomás, fehérjeürítés, és az esetek egy részében ödémásodás, azaz bőr alatti vizenyő kialakulása. Kockázata, hogy olyan súlyos anyai állapot alakulhat ki, amely során a terhességet be kell fejezni, hisz a terhesség befejezésével a toxémia tünetei megszűnnek. A terhesség második felében korán jelentkező terhességi magas vérnyomásnál a művi koraszülés a magzat számára is veszélyes lehet.
A kórkép hátterében feltehetően szerepet játszik a méhlepény nem megfelelő erezettsége. A 12. terhességi héten detektálni tudjuk, ha a méhlepény erezettsége nem megfelelően kezd alakulni: erre két eszközünk van, egy ultrahangos áramlásmérés, és egy speciális, az anyai vérben keringő fehérjének, a PLGF fehérjének vizsgálata. A PLGF fehérje felelős az erezettség kialakulásáért – ha ennek szintje alacsony, előfordul, hogy nem megfelelő az erezettség. A nem megfelelő erezettségű lepény nem csak a terhességi magas vérnyomásért felelős, hanem a magzat növekedésének elmaradásért, esetleges méhen belüli elhalásáért is.
Ha meg tudjuk mondani, ki az, akinek magas a kockázata arra, hogy az erezettség nem jól fog kialakulni, és a 16. terhességi hét előtt aszpirin tablettát adunk számára, a méhlepény erezettsége javítható. Így az esélye annak, hogy korai szakaszban (32. hét előtt) toxémia alakuljon ki, csökken, illetve annak az esélye is, hogy a magzat növekedése elmaradjon, vagy esetleg méhen belül elhaljon. Ezért érdemes a toxémia szűrést is elvégezni.

[cikk=41260]

Te is kérdeznél dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász főorvostól? Most megteheted! Írd meg a kérdésedet, problémádat az evamagazin@evamagazin.hu címre és mi továbbítjuk azt a szakértőnk felé. A tárgy legyen: "A szakértő válaszol". Kérdésed természetesen név nélkül fog megjelenni a weboldalon.