Augusztus 13-án véget is ér az év?

Borítókép: Augusztus 13-án véget is ér az év? Forrás: europress
Bizonyos számítások szerint így van: ezen a napon éltük fel az éves természeti erőforrásainkat, amik a rendelkezésünkre álltak a Földön. Mit tehetünk annak érdekében, hogy későbbre essen a Globális Túlfogyasztás Napja?

Sokkol a hőség? Van ennél még sokkolóbb mai hírünk: idén már elfogyasztottuk, amink van. Ma van a Globális Túlfogyasztás Napja, holnaptól a jövő kontójára élünk.

[cikk=16993]


Vége. Ennyi volt. Elfogyasztottuk, amink van. A mai napra az emberiség felélte a Föld egy évre jutó erőforrásait. Azaz nem addig nyújtóztunk, ameddig a takarónk ért: egészen pontosan holnaptól, azaz augusztus 14-től december 31-éig már a következő év „terhére” nyújtózunk.

A baj az, hogy ezt nem idén tesszük meg először. A Global Footprint Network 2003 óta hasonlítja össze a természeti erőforrások megújuló képességét az emberiség erőforrásigényével (ökológiai lábnyomával). Kezdetben a dátum, amikorra elfogyasztottuk az éves tartalékainkat, még október elejére esett – idén, 2015-ben már augusztus közepére.

Ha tehát évről évre többet veszünk el a Földtől, mint amennyit a Föld évről évre adni tud, akkor (kisebb fejszámolás, esetleg a felvételiző kiskamaszunk bevonása után) rádöbbenhetünk arra, hogy idén már nem is a 2016-os év terhére fogunk túlfogyasztani!Simán elképzelhető, hogy a holnapi vacsoránk, a hétvégi kiruccanásunk, az augusztus 20-ai nyaralásunk és így tovább – tehát az év végégig megtörténő, a fogyasztói társadalomban betöltött kényelmes szerepünknek megfelelő összes fogyasztásunk – innentől már a 2019. vagy a 2020. év terhére megy!

Néhány tény, ami segíthet abban, hogy eldöntsd, mit tegyél:

1) Hazánk éves fogyasztásának fedezéséhez 2,5 Földre lenne szükség. Ez azt jelenti, hogy ha az egész világon mindenki a magyar fogyasztási szokások szerint élne, akkor a Globális Túlfogyasztás Napját már május 8-án elérnénk! Lehet, hogy holnaptól érdemes lenne valamiről lemondanunk?

2) Idén tavasszal 886 holland állampolgár beperelte a holland kormányt, amiért nem védik meg az országot a klímaváltozás hatásai ellen – és júniusban megnyerték a pert. A bírósági határozatnak megfelelően a holland kormánynak 5 éven belül 25%-kal csökkentenie kell az üvegházhatású gázok kibocsátását. A Guardian szerint Belgiumban 8000 állampolgár készül hasonló per indítására, és Norvégiában is várható ilyen. Lehet, hogy érdemes lenne felemelni a hangunkat a törvényes eszközök segítségével?

[cikk=23230]

3) Ha nem vagy harcos típus és a saját fogyasztásod korlátozásához sem érzel elég erőt vagy kedvet, kezdd a folyamatot a kíváncsiságod kielégítésével.
– A saját személyes ökológiai lábnyomodat már számtalan magyar honlapon kiszámíthatod. Klikkelj a Föld Napja Alapítvány oldalára, itt magyar és angol nyelvű site-ok gyűjteményét találod.

– Ha a globális felmelegedés hatásaival szeretnél első körben megismerkedni, megcsinálhatod ezt a kvízt.

– Ha szeretnéd végiggondolni, hogy merre indulj el és mit tehetsz te, akkor itt tesztek és ötletek várnak.

Holnap már késő. Ma van az év utolsó napja. De melyik évé is?

Forrás: wwf.hu