15 tévhit és igazság a coachingról, amit eddig nem mondott el senki

Borítókép: 15 tévhit és igazság a coachingról, amit eddig nem mondott el senki Forrás: europress
Tévhitek, amiket a coachingról hallhattál és persze az igazságok, melyekkel segítünk eloszlatni kétségeidet. Cikkünkben végre tisztázzuk mi is a coaching valójában.

Mivel a coaching szakma Magyarországon gyerekcipőben jár, ezért sokak előtt ismeretlen még ez a terület. Arról, hogy mi is pontosan a coaching, már korábbi cikkünkben is olvashattatok; most azonban arról írunk, hogy mik azok a valótlan állítások és gondolatok a coachingról, amelyek miatt talán sokan halogatják a kipróbálását. Reméljük már nem sokáig, hiszen írásunkban igyekszünk lerántani a leplet a tévhitekről és megmutatni a „kendőzetlen” valóságot.

1. tévhit a coachingról:A coaching unalmas tesztek kiértékeléséből áll.

A valóság:A coaching alatt rengeteg eszközzel és technikával találkozhatsz. Rajz, kártyák, társas, zene, fotók, építő kockák, gyurma, vagy bármi, amit a személyiséged megkíván.


2. tévhit a coachingról: A coaching olyan, mint egy vallatás.

A valóság: A coaching egy köteletlen, laza, személyes beszélgetés. A coach rengeteg kérdést tesz fel, de csak azt kell megválaszolnod, amit szeretnél. A lényeg, hogy te jól érezd magad!


3. tévhit a coachingról: A coach mindenre tudja a választ.
A valóság: A coach a benned rejlő lehetőségeket keresi a beszélgetés alatt és segít neked is feltárni azokat. A válaszokat saját magadban, magadtól fogod megtalálni.


4. tévhit a coachingról: A coaching olyan, mint egy terápia.

A valóság: Bár a pszichológia eszközeit is használja, a coaching soha, semmiképp nem terápia. Alapértéke, hogy egészséges emberekkel foglalkozik, akik szeretnének valamiben fejlődni.


5. tévhit a coachingról: A coaching minden gondomra jó.
A valóság: A coaching nem jó bármire. Sokszor nagyszerűen kiegészíthet egy másik fejlesztési, vagy akár terápiás folyamatot. A jó coach mindig tájékoztat, hogy amivel felkerested az működhet-e egy coaching folyamat keretein belül. *


6. tévhit a coachingról: Egy coach csak tökéletes lehet.

A valóság: Szerencsére senki sem tökéletes, az egy idő után szörnyen unalmas és ijesztő lenne. A coach is ember, így követ el hibákat; melyekből igyekszik tanulni és fejlődni. Mindemellett folyamatosan törekszik arra, hogy a találkozókon mindig a legjobb formáját hozza, és szakmailag felkészült legyen.


7. tévhit a coachingról: A coaching igazából egy egyszemélyes tréning és tanácsadás.
A valóság: A coaching a segítő szakmák egyedi fajtája. Nincsenek megszokott sémák, amikre épít és nincs két egyforma folyamat sem. Teljesen személyre szabott fejlesztés, ahol az van, amit Te szeretnél és nem az, amit a tréner mond, vagy a tanácsadó javasol.


8. tévhit a coachingról: A coachom majd megmondja, mit csináljak.
A valóság: A coach soha nem utasít, nem ad tanácsot és kész válaszokat. Arra ösztönöz, hogy mindenre saját megoldást és utat találj magadnak. Hiszen ki tudhatná jobban mire van szükséged, ha nem Te magad?


9. tévhit a coachingról: A coaching alatt bárki hallhatja, miről beszélünk.

A valóság: Bár sok coach tartja coaching üléseit forgalmas kávézókban; minden esetben rád van bízva, hol szeretnél vele találkozni. Már többen tartanak foglalkozásokat fix helyszínen, otthonos környezetben; csak jelezned kell a coachodnak, hogy neked milyen igényeid vannak a helyszínt illetően.


10. tévhit a coachingról: Tartanom kell attól, hogy a coach mesél a dolgaimról egy harmadik személynek.
A valóság: A coachokat, – mint minden segítő szakmában dolgozót -, köti a titoktartás. Ily módon soha, semmilyen körülmények között nem kerülhet harmadik félhez a rólad, vagy a folyamatodról szóló információ.


11. tévhit a coachingról: A coaching egy hivatalos folyamat, úgy kell hozzá öltözni, mintha az Operába mennék.

A valóság: Természetesen a coach is megadja neked a tiszteletet és nem mackónadrágban fogad; de a lényeg hogy számodra komfortos, kényelmes öltözetben érkezz a coaching ülésekre. Így biztosan nem tereli majd el a figyelmed az új blúzod idegesítő varrása, vagy az állandóan felugró szoknya rángatása.


12. tévhit a coachingról: A coachnak csak arról beszélhetek, amivel megkerestem, többi téma kizárva.
A valóság: A coachnak bármiről beszélhetsz, amiről úgy érzed, meghatározza a jelenlegi állapotodat, napjaidat, vagy ami éppen foglalkoztat. Minden mindennel összefügg, semmi nem csak fekete vagy csak fehér. Sokszor olyan”helyről” jönnek a felismerések, hogy nem is sejtenéd!


13. tévhit a coachingról: A coachnak mindenhez értenie kell, különben hogy tudna ennyi témával foglalkozni!?

A valóság: A coachnak ahhoz kell értenie, hogy téged hogyan tud nyitottságra, változásra, fejlődésre, motivációra ösztönözni. Végig kell kísérjen a kérdéseiden, dilemmáidon úgy, hogy megmutassa miként találhatsz rá saját értékeidre, fejlesztendő területeidre.

14. tévhit a coachingról: A coach igazából pszichológus és az a dolga, hogy a múltamban vájkáljon.
A valóság: A coach nem pszichológus, kivéve, ha mindkét szakterületről rendelkezik igazolható végzettséggel. Azonban minden esetben ha coaching folyamat zajlik, az a coaching módszertana és etikai irányelvei alapján kell megvalósuljon. A coachingban a jelen és a jövő lehetőségeivel foglalkozunk; nem a múlt eseményeire építjük fel a foglalkozást.


15. tévhit a coachingról: A coachok komoly nők és férfiak, akik nagy szigorral tartják foglalkozásaikat.

A valóság: A coachok felnőtt nők és férfiak, akik azért foglalkoznak emberekkel, mert hivatásuknak érzik, hogy segítsenek másokon. A jó coach megbecsüléssel, tisztelettel, empátiával és elfogadással van minden ember, így az ügyfelei iránt is.

*Korábbi cikkünkből és life coachunk oldalán tájékozódhatsz arról, melyek a leggyakoribb coaching témák.