Így mutasd meg az állásinterjún, hogy mit tudsz: a coach 12+1 tippje

Borítókép: Így mutasd meg az állásinterjún, hogy mit tudsz: a coach 12+1 tippje Forrás: europress
Előfordult már, hogy egy állásinterjú után úgy érezted: nem derült ki eléggé az interjúztatók számára, hogy igazából milyen vagy? Nézd végig, milyen okai lehetnek ennek. A life coach tippjei következnek.

Ha volt már olyan érzésed egy állásinterjú után, hogy „hú, azért mehetett volna ez jobban is”, vagy „na, most aztán egyáltalán nem látták, hogy igazából milyen vagyok”, akkor könnyen lehet hogy nem akarod, nem tudod, vagy nem mered 100%-ban magadat adni az interjú alatt. Milyen okai lehetnek ennek?


Valószínűleg nagyon izgulsz, vagy görcsösen szeretnéd az állást – esetleg már szinte bármilyen állást – talán kicsit félénk vagy, vagy mindig is utáltál idegenek előtt beszélni. De az is lehet, hogy nehezen nyílsz meg új társaságban. Még rengeteg más ok, vagy általában ezek kombinációja vezet ahhoz, hogy a bemutatkozásod nem bizonyul elég sikeresnek.

Ezeket a dolgokat bizony muszáj orvosolni vagy legalább kicsit feljavítani, felturbózni ahhoz, hogy könnyebben boldogulj, amikor állásinterjúra mész! Nézzük, milyen kisebb-nagyobb változtatásokra lehet szükséged:


1. Talán már sablonosan hangzik, de az interjúra a biztos belépő egy jól összerakott önéletrajz. Ha nem vagy biztos benne, hogy jó a CV-d, pedig már az összes sablont átnézted a neten, nyugodtan kérheted hozzáértő szakember segítségét is. (Például itt: www.interjuramegyek.hu )

2. A lehetőségeidhez mérten mindig készülj fel a cégből, ahova mész. Keress utána az interneten, hogy mivel foglalkoznak, ez már önmagában segít eldönteni, hogy neked való lesz-e a munka. Ha a hirdetésben nem derül ki semmi konkrétum, a telefonos interjú alatt mindenképp kérdezz rá!

3. Folytatom: fogalmazd meg magadnak, milyen lenne a neked való munka. Így amikor a beszélgetésre sor kerül, már jóval felkészültebb lehetsz. Ahol nem érzed, hogy beleillenél a képbe, azt ne vállald el. Komolyan mondtam: ne vállald el!

Nem győzöm hangsúlyozni az ügyfeleimek, akik karrier coachingra jönnek hozzám: a legfontosabb – mint minden kapcsolatban – hogy önmagadért válasszanak, kedveljenek, szeressenek veled együttműködni.

4. Tedd érdekessé magadat és az interjút! Mondj el magadról valami pozitív dolgot, amire te magad büszke vagy, vagy klassz dolognak érzed! Ezekről az apróságokról emlékezni fognak rád az interjúztatók. Mutasd be magadat a kedvenc hobbidon keresztül; például: „nem ijedek meg az újdonságoktól, a sportban is szeretek új dolgokkal kísérletezni: a hétvégén kipróbáltam a kiteolást és nagyon élveztem.”

5. Ne hallgass el olyat, ami a hasznodra válhat!Például: Pályakezdő élelmiszermérnökként még csak egy gyakornoki munkahelyed volt, de azt megelőzően évekig dolgoztál a családi gazdaságban. Azért az nem olyan nagy baj, ha egy élelmiszermérnök tudja honnan jön az étel, igaz? Minden tapasztalat fontos és hasznos, ezt mindig tartsd szem előtt!

6. Ne felejtsd otthon a humorodat!Sokkal oldottabb lesz a hangulat, ha sem te, sem pedig a vállalat képviselői nem nyelnek kényszeresen karót. Mosolyogj és bátran nevesd el magad, ha a szituáció megkívánja. Hidd el, sokan értékelik még akár az öniróniát is!

7. Ne görcsölj!Fogd fel úgy, hogy ez is egy egyszerű, mindennapos alkalom arra, hogy új emberekkel ismerkedj meg. Ha nem állnak együtt a csillagok, vagy nincs meg a „kémia”: annyi baj legyen, jön a következő!

8. Érkezz picivel korábban!Ha pár perccel korábban érsz oda az interjúra, marad időd megfigyelni a környezetet. Milyenek az emberek? Jó a hangulat, vagy inkább fagyos? Minden benyomás számít.


9. Tudatosítsd magadban, hogy bármilyen is legyen az ott ülők előképzettsége, pozíciója: mindannyian egyenrangú emberek vagytok. „Ez csak munka, nem rabszolgaság.” Ha ez az érzés és viselkedés kölcsönös, nyert ügyed van!


10. Képviseld jól az érdekeidet, érvelj: csak annyit engedj az igényeidből (munkakörnyezet, anyagi kérdések) amennyi még belefér, és amit előzőleg belekalkuláltál. Támaszd alá az igényeidet és legyél kompromisszum képes. Csak így működik.

11. Kérdezz! A legtöbbször megadják a lehetőséget, hogy feltedd „keresztkérdéseidet”. Használd ki és tényleg faggasd ki az ott ülőket arról, amire nem kaptál még választ, vagy ami foglalkoztat. Ha más nem jut hirtelen eszedbe, kérdezd meg, hogy látják ők a munkahelyi légkört, milyenek az emberek, miért jó ott dolgozni! Az ezekre a kérdésekre kapott válaszokból is sok mindenre tudsz majd következtetni.


12. Az izgalom és a kezdeti feszültség egészséges velejárói egy bemutatkozásnak. Ahhoz, hogy gyorsan le tudd bontani a képzeletben húzott „magas feszültség feliratú kerítést” közted és az interjúztató között, meg kell találnod és meg is kell tanulnod, hogy melyek azok a módszerek, amik segítségével gyorsan megnyugszol; összeszedett és természetes önmagad vagy.


+1 Tipp: Kísérletezz tudatosan! Tereld el a figyelmed; fókuszálj másra; tudatosítsd, hogy minden rendben van, ez is „csak” egy nap és nincs itt a világvége! Hallgass zenét, fejts rejtvényt, olvass valamit és utána add ÖNMAGAD! Hajrá!

A cikk szerzője life coach. Ide kattintva kérdezhetsz tőle.