Bevándorló-hajókatasztrófa: 7 dolog, amit tudnod kell

Borítókép: Bevándorló-hajókatasztrófa: 7 dolog, amit tudnod kell Forrás: europress / getty images
Hétfőn este őrizetbe vettek két embercsempészt.


1. Majdnem 1000 bevándorló vesztette életét 24 órán belül, április 18-a és 19-e között, 3 különböző hajószerencsétlenség során, a Földközi-tengeren.

Partot érnek a túlélők Cataniában. Fotó: Europress / Getty Images

2. Ez volt a legsúlyosabb tengeri katasztrófa a második világháború óta.

3. Az áldozatok többsége afrikai bevándorló, akik Líbiából próbáltak eljutni Olaszországba.Egy részük Ázsiából, például Szíriából érkezik.

4. Minden évben tízezrek kísérelnek meg illegális bevándorlást Észak-Afrikából Európába. Kisebb vagyonokat fizetnek csempészeknek, hogy azok sokszor nem túl stabil hajókon szállítsák őket az Európai Unióba. Csak ebben az évben becslések szerint 3000 áldozata van az illegális embercsempészetnek, ami ötvenszerese a tavalyi adatoknak.


Elfognak egy illegális csempészhajót Törökországban, 2015 márciusában. Fotó: Europress / Getty Images

5. Több szervezet cinizmussal és képmutatással vádolja az Európai Uniót, amiért karba tett kézzel nézi, ami történik. Judith Sutherland, a Human Rights Watch (Emberi Jogi Figyelő)európai igazgatóhelyettese szerint a tömegkatasztrófa megelőzhető lett volna, ha az EU időben közbelép.

6. Miután az olasz kormány már többször felháborodását fejezte ki amiatt, hogy „magára van hagyva” az illegális embercsempészet ügyében,


Matteo Renzi olasz miniszterelnök arca, amikor bejelentést tesz a csaknem 1000 áldozatot követelő hajószerencsétlenségekről. Fotó: Europress / Getty Images

az EU csúcstalálkozót tart csütörtökön, hogy közös erőfeszítéssel próbálják megoldani a helyzetet.

7. Hétfőn esteaz olasz hatóságok őrizetbe vettek két tunéziai embercsempészt, akik az egyik hajószerencsétlenség túlélői, és emberöléssel vádolják őket.