Így szabd személyre a háztartási feladatokat: 7 tipp

Borítókép: Így szabd személyre a háztartási feladatokat: 7 tipp Forrás: europress / getty images
Egyáltalán nem kell azt a bombabiztosnak kikiáltott takarítási módszertant követned, ami nálad nem vált be.

Te is gyakran elgondolkozol azon, hogy csinálja egyik vagy másik barátnőd, hogy mindig ragyog az otthona? (Na jó, ilyesmiről is írtunk már, ide kattintva tudhatod meg a rendmániások titkát.) Kipróbáltál már egy csomó háztartási módszert, de 2 hétnél tovább sose bírtad? Minden egyes szombatodat reggeltől estig porszívózással töltöd? Lehet, hogy a fenntartható rend itt bujkál valahol a sarkon túl, csak te valahogy még sose futottál össze vele? Fusd át ezt a néhány különböző fajta háztartási megközelítést, hátha valamelyiket neked találták ki:

1. út a fenntartható rendhez: Mindenre legyen pontos terved, kivéve a takarítást

Amúgy is tele van a naptárad, nem?Szóval miért érnél haza fél 6-ra, hogy legyen egy teljes estéd az ablakpucolásra?Inkább írd össze, hogy mik a teendőid a következő 2 hétben. Amikor hazaérsz, akkor válaszd ki a listádról azt, amihez a leginkább kedved van és tölts vele mondjuk félórát, aztán hagyd abba. Majd másnap folytatod. Apropó, erről eszünkbe jutott a következő megközelítés...

2. út a fenntartható rendhez: mérd le, hogy mi mennyi ideig tart

Egyszer mindent csinálj végig, az elejétől a végéig, és mérd le az idejét. Porszívózd ki az egész házat, a pincétől a padlásig. Hagyd, hogy feltornyosuljanak az edények a mosogatóban, aztán mosogass el. Pucold ki a teljes vizesblokkot. Nem kell mindezt egy és ugyanazon a napon; ráér akkor, amikor amúgy is esedékes. Ha mindennek felírtad az idejét, akkor sokkal könnyebb lesz előre látnod a feladataidat, akkor is, ha nem terveztél be mindent egy hétre előre. Ha csak 15 szabad perced van, akkor tudod, hogy mára nem érdemes egy gyors ruhahajtogatásnál többet beütemezni.

3. út a fenntartható rendhez: csinálj művészetet a halogatásból

Te is az a fajta vagy, akinek akkor megy a legjobban a takarítás, amikor épp határidős munkát kellene befejeznie? Miért ne használnád ki ezt a rossznak tartott szokásodat? A takarítás remek módja annak, hogy szünetet tarts bokros teendőid közben, a lakással együtt a fejedet is kiszellőztesd, és a végén félórányi munkával tisztább körülmények között ülhess vissza az íróasztalodhoz.

4. út a fenntartható rendhez: takaríts társaságban

Akkor is, ha egyedül élsz. Igazából, ha belegondolsz, nincs jobb muri, mint átjárni a barátnőkhöz takarítani, nemdebár? Ilyenkor vicces tárgyak kerülnek a kezedbe, portörlés közben átbeszélhetitek az élet dolgait... és persze feleannyi idő alatt végeztek mindennel, mintha ki-ki egyedül csinálná. Változtasd a házimunkát baráti traccspartivá, akár csak havonta egyszer, és máris gyorsabban és hatékonyabban tisztul az otthonod.

5. út a fenntartható rendhez: a takarítás tulajdonképpen relaxáció

A zajjal járó háztartási feladatokat – például a porszívózást – leszámítva a takarítás tulajdonképpen egyfajta kikapcsolódásként is felfogható. Vagy legalábbis olyan tevékenységsorként, ami közben nem kell gondolkoznod, elég gépiesen haladnod balról jobbra, föntről lefelé, és közben hallgathatsz akár zenét vagy hangoskönyvet is. Ha nem piszkos munkaként fogod fel a takarítást, hanem kikapcsolódásként, akkor könnyebb beütemezni és sokkal, sokkal több kedved lesz hozzá.

6. út a fenntartható rendhez: tervezz szellősen

Nagyon sokan azért nem tudjuk sose utolérni magunkat, mert túl sok teendőt zsúfolunk be kicsi idősávba. A takarítással is ez a helyzet. A megoldás az, hogy ha a szombat délelőttöt házimunkára szánjuk, akkor iktassunk bele kevesebb feladatot, mint amennyi szerintünk belefér. Legyen idő pihenőre is a porszívózás, rendrakás, vasalás és a többi apróság között. Ha tudjuk, mi mennyi ideig tart (lásd a 2-es pontot), akkor máris könnyebb dolgunk lesz.

7. út a fenntartható rendhez: a takarítás akkora élmény, hogy családtagjaidnak is részesülniük kell belőle :)

Vagy a lakótársaidnak. Sajnos egyetlen háztartásban sem kifizetődő hosszú távon, de még középtávon sem, ha egyetlen ember végzi a házimunka nagy részét. A munkamegosztásnak is rengeteg útja van: lehet mindenkinek fix feladata, lehet rotálni a különböző helyiségeket... A lényeg az, hogy a házimunka élvezet, játék, kikapcsolódás legyen. Általában nem könnyű átprogramozni az agyunkat... itt van néhány tipp, hogyan szerettessük meg a gyerekeinkkel a házimunkát.

Fotók: Europress / Getty Images