15 tény, amitől a Nyemcov-gyilkosság hátborzongatóbb, mint egy Spielberg-film

Borítókép: 15 tény, amitől a Nyemcov-gyilkosság hátborzongatóbb, mint egy Spielberg-film Forrás: Europress / Getty Images
Ha morbid hangulatban lennénk, azt is mondhatnánk, hogy a legjobb kémsztorikat az élet írja, nem Hollywood.

1. Borisz Nyemcov orosz ellenzéki politikust 2015. február 27-én este négyszer hátba lőtték Moszkvában, a Moszkva folyófölöttiBolsoj Moszkvorecki-hídon, pár lépésre a Kremltől és a Vörös tértől.


Nyemcov 2014-ben épp az ellen érvel, hogy Oroszország beavatkozzon Ukrajna belügyeibe. Fotó: Europress / Getty Images

2. Az 55 éves Nyemcov éppen barátnőjével, a 23 éves Anna Durickaja modellel tartott hazafelé vacsora után.

3. Nyemcov az egyik legismertebb tagja volt a Putyint bíráló politikai ellenzéknek. A 90-es évek végén Borisz Jelcin orosz elnök nevezte ki miniszterelnök-helyettesnek, aki rövid ideig a lehetséges utódjaként tartotta számon. Nyemcov élesen bírálta a Putyin-adminisztráció szerepét az ukrán háborúban, és éppen békepárti tüntetést szervezett vasárnapra, március 1-jére,

4. ...amelyen a történtek után sokkal, sokkal többen jelentek meg az eredetileg vártnál.


Fotó: Europress / Getty Images

5. Namármost Anna Durickaja, aki három éve élt együtt Nyemcovval,ukrán.

6. Durickaja volt az egyetlen, aki jelen volt a gyilkosság pillanatában. A modell– láthatóan sokkos állapotban – azt nyilatkozta egy orosz tévécsatornának, hogy nem látott semmit,

hiszen minden a hátuk mögött történt. Továbbá elmondta azt is, hogy...

7. ...a moszkvai rendőrség nem engedi őt haza Kijevbe beteg édesanyjához. A modell végül hétfőn késő este szállt fel a kijevi gépre,

8. ...és így élettársa keddi temetésén sem vehetett részt.


Nyemcov családtagjai a temetésen, március 3-án. Fotó: Europress / Getty Images

--pagebreak--

9. A temetés természetesen erős rendőri jelenlét mellett zajlik (e sorok írása közben még mindig), és a rendőrség jó néhány embert, köztük külföldi politikusokat sem enged be a moszkvai Szaharov emberjogi központba, ahol Nyemcov testét felravatalozták.

10. Nyemcovot ugyanabban a temetőben helyezik örök nyugalomra, ahol a 2006-ban meggyilkolt orosz újságírónő, Anna Politovszkaja is fekszik – mutat rá a BBC.

11. A legfontosabb kérdés természetesen az, hogy kinek állt érdekében megrendezni egy olyan gyilkosságot, amely pont úgy néz ki, mintha Putyin rendelte volna meg. Az a Putyin, akit számos hasonló korábbi merénylettel gyanúsítanak, de akire természetesen még semmit sem sikerült rábizonyítani.

12. Lehet, hogy a gyilkosság valódi elkövetőjére és megrendelőjére soha nem derül fény.

13. Nyemcovot ismerő értelmiségiek megrendítő írásai jelentek meg a világsajtóban. Garri Kaszparov sakkvilágbajnok például az áldozat barátjaként közölt nekrológot a Wall Street Journalban. Mint Twitter-oldalán megjegyzi, „nagyon nehéz volt megírni".

Garry Kasparov


Fotó: Europress / Getty Images

15. Barack Obama amerikai elnök ugyancsak határozottan nyilatkozott a gyilkosságról. Mint a Reuters hírügynökségnek adott interjújában elmondta, ez is csak egy jele annak, hogy „Oroszország klímája megromlott az utóbbi időben... Ebben a pillanatban fogalmam sincs, mi történt. Amit tudok, az, hogy nagy általánosságban a sajtószabadság, a gyülekezés szabadsága, az információ szabadsága, az alapvető polgári jogok sokkal rosszabb állapotban vannak Oroszországban, mint voltak négy, öt, tíz évvel ezelőtt."

Forrás: theguardian.com, nytimes.com