Hol a nő helye? 10 idézet, amely nálunk kiverte a biztosítékot

Borítókép: Hol a nő helye? 10 idézet, amely nálunk kiverte a biztosítékot
Szerintünk az ember teljesítményét nem feltétlenül a neme alapján kellene megítélni.

Ki mondja meg, hol a nő helye? – tesszük fel a kérdést a márciusi Éva magazinban. Magyarországon a közvélekedés (újra és újra megismételt felmérések szerint)még most, a 2010-es években is úgy tartja, hogy a nők igazából a hagyományos családi szerepkörben teljesítenek a legjobban.

Mi úgy gondoljuk itt az Éva szerkesztőségében, hogy akár munkáról, akár családról, otthonról van szó, a polgárok teljesítményét nem feltétlenül a nemük alapján kellene megítélni. Mégis nagyon sokaknak látnivalóan nehezére esik elvonatkoztatni ettől. „Miért szokás a tudós- és politikusnők öltözködésére, frizurájára, főzési szokásaira (!) kitérni egy interjúban, és ehhez képest miért esik vajmi kevés szó a professzor és politikus férfiak öltöny- és nyakkendőválasztásáról, ősz hajszálaikat, kopaszságukat elfedő praktikáiról, valamint a legtutibb marhagulyásreceptjeikről?" – kérdezi az Éva szerzője, Antoni Rita márciusi cikkében.

Most összegyűjtöttünk néhány olyan idézetet a nők szerepéről, amelyeket ártalmasnak találunk. Némelyik politikusoktól jött, de van, amelyik általános iskolai tankönyvben olvasható, és nők írták le.

1. „Akinek öregecskedő felesége van, az megérdemelne egy fiatalabbat"

Gyurcsány Ferenc, 2005

2. „A hely, ahol a nő pótolhatatlan, nem a munkahely, hanem a szülőszoba."
Boross Péter, 2010


Fotó: Europress / Getty Images

3. „A kisgyermek, a kisiskolás szívesen utánozza a felnőtteket, a lányok jól érzik magukat anyaszerepben,feleség szerepében

, a fiúk pedig apaszerepben, a férj szerepében."
(Természetismeret tankönyv 6. osztály, Csákány Antalné, Dombóvári László, Hartdégenné Rieder Éva, Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó, Budapest, 2012.)

4. „Az asszonyoknak, a hölgyeknek és különösen a fiatal hölgyeknek a legfontosabb hivatásuk az, hogy gyereket szüljenek. Emellett természetesen, ha mindenki a két-három vagy négy gyermekét megszüli, és eleget ad a hazának, és mindenki boldog lesz, ezt követően mindenki megvalósíthatja saját magát, és különböző helyeken kell dolgozni."
Varga István országgyűlési képviselő, 2012, a családon belüli erőszak önálló törvényi tényállásának vitáján

5. „Talán vissza kellene állítani a családnak, a gyermekvállalásnak a rangját és szerepét. Talán az anyáknak vissza kellene térni elsősorban a gyermeknevelés mellé, és elsősorban azzal kellene foglalkozni, hogy ebben a társadalomban ne egy vagy két gyermek szülessen, hanem három, négy vagy öt gyermek. És akkor lenne értelme annak, hogy jobban megbecsülnénk egymást, és fel sem merülhetne a családon belüli erőszak."
Varga István országgyűlési képviselő, 2012, a családon belüli erőszak önálló törvényi tényállásának vitáján. (Erről az ügyről bővebben írtunk, amikor nem szavazták meg a törvényi tényállást és akkor is, amikor megszavazták.)

Nyitottak vagyunk, hiszen megéri– az Éva kiadója, a Marquard Media már tavaly csatlakozott a mozgalomhoz. És te?

6. „A fiúk és a lányok bizonyos testi adottságokban és szellemi képességekben különbözőek. (…) A lányok állítólag könnyebben tanulnak meg olvasni, mint a fiúk többsége, de matematikában inkább a fiúk ügyesebbek. A lányok másképpen nyilvánítják ki az érzelmeiket, mint a fiúk. A nemek közti különbségeknek biológiai, történelmi okai vannak.”
(Természetismeret tankönyv 6. osztály, Csákány Antalné, Dombóvári László, Hartdégenné Rieder Éva, Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó, Budapest, 2012.)

7. „Inkább azt tanácsolnám mindenkinek, hogy a családok, a családban élők mutassanak példát, hogy hogyan lehet normálisan élni, és akkor talán kevesebb lesz az erőszak, kevesebb lesz az, amire valóban azt mondom, hogy egy elhibázott oktatási rendszer, egy rossz értelemben vett női megmutatás hozott be a családba."
Karvalics Ottó országgyűlési képviselő, 2012, a családon belüli erőszak önálló törvényi tényállásának vitáján


Tüntetés a férfiak és nők közti egyenlő bérezésért Berlinben, 2013. Fotó: Europress / Getty Images

8. „… a nagy női jogvédelem közepette, a jogokért való harcolás közepette a mondanivalójuk sokszor átcsapott egyfajta férfigyűlöletbe, egyfajta női felsőbbrendűség kifejezésébe."
Szávay István országgyűlési képviselő, 2012, a családon belüli erőszak önálló törvényi tényállásának vitáján

9. „Ha így gondolkodtok, kihalunk!"
Bekiabálás a parlamentben, 2012, a családon belüli erőszak önálló törvényi tényállásának vitáján

10. „Az ember ugyan nem szívesen ad tanácsot, de a La femme, azaz „A Nő” számára talán annyit mondhatok: szeressen nő lenni, találjon vissza a hagyományhoz, mert az őrzi egyedül, hogy mi az üdvözítő az ember számára. A hagyományos női szerepeken túl vannak talán pillanatnyi sikerek, de még több a boldogtalanság, a kudarc és a magány. A legfontosabb, legszentebb női hívatás az anyaság, akkor is, ha ezt manapság nem divatos kimondani. Minden "izmus" vége az, hogy önmaga paródiájába fordul, és erőszakoskodni kezd, ilyen a feminizmus is. Aki teheti, óvakodjon tőle."
Ákos, La Femme, 2014. augusztus

A kiemelések tőlünk származnak.