Jé, ezt nem is tudtam! – Így készül a hókunyhó

Borítókép: Jé, ezt nem is tudtam! – Így készül a hókunyhó
Ha nagy hó van, akár ti is elkészíthetitek otthon.

Míg nálunk a globális felmelegedés miatt lassan kuriózum lesz a hóesés, addig az eszkimók életében még annyira meghatározó, hogy több mint egy tucat szavuk van a hó különböző megjelenési formáira.

Nem is folyhatna életük a megszokott mederben, ha az év nagy részében nem volna közvetlen kapcsolatuk a hóval. Ma már csak kevés eszkimó él jégkunyhóban, de még mindig ismerik az iglukészítés rejtelmeit, sőt, ha rövidebb időre távol vannak, ideiglenes szállásként építenek is maguknak.

A jég legértékesebb formája az a tömör lap, amely akkor keletkezik, amikor az egyetlen vihar során hullott hó megfagy. Csak ez a jég alkalmas kunyhó építésre. Az eszkimók letisztítják a jéglapokról a porhavat, és kirakják belőlük a ház alapját, ami egy 2,5 - 4,5 m átmérőjű kör.

A kunyhó készítője beáll a körbe, jégtömböket vág, és a kör vonala mentén, spirál alakban egymásra helyezi és összenyomja őket, hogy szorosan illeszkedjenek. Ezalatt segítője finom porhóval betapasztja az esetleges külső repedéseket. Elkészítik a bejáratot, szellőzőnyílást vágnak, az ablakot pedig átlátszó, édesvízi jégtömbből faragják. Máris költözhető!

Ha nagy hó van, akár otthon is kipróbálhatjátok

Kiváló hőszigeteléséről pedig csak annyit, ha odakint - 40 C fokot mutat a hőmérő, az iglu belsejében, csupán a lakók test melegétől, akár plusz 15 C fokos kellemes, tavaszi hőmérséklet is lehet.

Nincs két egyforma hópehely? Dehogy nincs! Egy brit kémiatanár 39 féle hópehelyalakzatot különböztet meg, és erről egy jópofa infografikát is közölt a blogján - kattints ide érte!