Így válaszd ki a boltban a legegészségesebb tojást!

Borítókép: Így válaszd ki a boltban a legegészségesebb tojást!
Nem csak a bio lehet jó: megtanítunk olvasni a kódok között.

Sokszor érezted már az élelmiszerboltban, hogy elveszel a sok tojás között és fogalmad sincs, melyiket válaszd? A drága biót vagy amelyik „extrasárga” tojást ígér jutányos áron, esetleg a teljesen átlagosnak kinézőt átlagos áron? Nyugi, nem vagy egyedül.

A jó hír azonban az, hogy nem csak a drágább biót választhatod akkor, ha a minőség fontos szempont a vásárlásnál. A legfontosabb, amit érdemes megfogadnod, hogy sose a csomagolás és a hangzatos szövegek befolyásoljanak. Hiába ígérik a címkén, hogy „kiváló minőségű farmtojások” vannak benne (itt bizonyára szabadon szaladgáló, kedves kis tyúkokat látsz lelki szemeid előtt), ha a tények nem ezt mutatják. De mik is azok a tények?

Bizonyára észrevetted már, hogy minden egyes tojáson található egy kódsor, amelyre rápillantva könnyedén megtudhatod a legfontosabb infókat a tojás előéletéről. A tojásokon láthatókód első számjegye a tartásmód, ami lehet 0, 1, 2, 3, ahol a 0-az ökológiai tartásból származó, szabadtartású és ellenőrzött táplálékkal etetett állatok tojásait jelenti, az 1-es a tanyasi szabadtartású, ahol az állatok nagyobb mozgástérrel rendelkeznek, a 2-es ahol az állatok egy nagyobb csarnokban élnek, bár sűrűn vannak, mégis tudnak valamennyit mozogni, a 3-as pedig a ketreces tartású, ahol az a tyúkok kis ketrecekben, a mozgás lehetőségétől teljesen megfosztva élnek. Az Okostojás.hu információi szerint a ketrecekben egy négyzetméteren 18 madár él, tehát egy tyúknak alig egy A/4-es lapnyi terület jut. A rossz életkörülmények miatt lábuk elcsökevényesedik, tollazatuk hiányossá válik, csontozatuk legyengül...

Bio vagy öko? Mi a különbség? Kattints ide és kiderül.

Ezek után bizonyára egyértelmű, melyik kódot érdemes elkerülnöd. A rossz hír az, hogy sajnos a 3-as kód a leggyakoribb a tojásos pultokon. Magyarországon egyes becslések szerint 4 millió tojótyúkot tartanak intenzív ipari körülmények között.

Egyébként atojáskód második része jelöli az országot, harmadik eleme a megye-, városkód, a negyedik része az állat-egészségügyi kerület száma, az ötödik része a tojó jelölése, a hatodik része az állattartó telep,a kód hetedik részéna perjel után az istálló számatalálható (erről bővebben ide kattintva olvashatsz).

Ha tehát legközelebb is bizonytalanul álldogálsz a közértben, a csomagolás helyett a kódokat olvasd, és vásárolj 0, 1 vagy 2-es kódú tojást!

Kattints ide isteni tojásos receptekért!