Miért viselik a sikeres emberek mindennap ugyanazt a ruhát?

Borítókép: Miért viselik a sikeres emberek mindennap ugyanazt a ruhát?
Megfigyelted már, hogy Barack Obama, Mark Zuckerberg, Steve Jobs és Albert Einstein is mindig ugyanabban a ruhában látható a képeken?

Miért hordják a sikeres emberek mindennap ugyanazt a ruhát? Ezt a kérdést tette fel John Haltiwanger, az Elite Daily újságírója és részletesen meg is válaszolta. Íme!

„Elgondolkoztál már valaha, mennyi időt töltesz azzal reggelente, hogy eldöntsd, mit veszel fel, esetleg épp emiatt késel el annyiszor a suliból vagy a munkahelyről?” – teszi fel a kérdést írásában Haltiwanger. Szerinte ugyanis túl sok értékes percet áldozunk fel az öltözködés oltárán annak ellenére, hogy egy ruha nem fogja megváltani a világot, és nagy valószínűséggel még a napot sem.

Aztán leszögezi, hogy félreértés ne essék: „a divat igenis fontos: komoly hatással van a kultúrára, és ezáltal a társadalom egészére is. A divat egyesíti a művészetet, kultúrát és történelmet. Ha mondjuk a '60-as éveket nézzük, az emberek akkoriban az öltözékükkel is kifejezték a kor intézményellenes, lázadó hangulatát. Egyszerűbben fogalmazva, az öltözködés által képet kapunk a kor társadalmáról.”


Steve Jobs nem vitte túlzásba az öltözködését

Haltiwanger mégis azt érzi, hogy az utóbbi időben túlzottan anyagiassá és felszínessé vált a világ. „Lássuk be, léteznek égetőbb problémák a világon, mint a napi outfitünk” – jegyzi meg élcesen. Vagy ahogy az amerikai író, Henry David Thoreau mondta: „Életünket az apró részletek tépik darabokra.”

És mi ebből a tanulság? Hát az, hogy ne rágódjunk apróságokon! Ha elsősorban a nagyobb dolgokra fókuszálunk, a saját életünket könnyítjük meg. Ezt a filozófiát számos nagyon sikeres ember tette magáévá a világon, így talán ideje, hogy mi is elgondolkozzuk rajta - tanácsolja.


Obama általában szürke vagy kék öltönyt visel

Lehet szeretni vagy utálni, de kétségtelenül Obama elnöké az egyik legnehezebb munka a világon. A Föld legbefolyásosabb országának vezetőjeként rengeteg nehéz döntést kell meghoznia nap mint nap. Bármit is csinál, kritikát mindig kap. Más szóval van min őrlődnie a ruhatárán kívül. Épp ezért Obama minden nap ugyanolyan öltönyt visel. Azaz majdnem mindennap, mert2014 augusztusában khaki színű öltönye gyakorlatilag bombaként robbant az interneten és rekord mennyiségű Twitter megosztást kapott, az elnök ugyanis az esetek többségében Obama csakis kék vagy szürke öltönyt visel.

A Vanity Fairnek adott interjújában el is magyarázza öltözködésének logikáját: „Általában kéket vagy szürkét hordok. Próbálok minél kevesebb lényegtelen döntést hozni. Ilyen például az öltözködés, vagy az evés. Annyi más, létfontosságú kérdésben kell döntenem, hogy nem akarom az energiáimat pazarolni.” Tiszta beszéd.

A Guardian újságírója szerint “Barack Obama olyan ruhatárat alakított ki magának, amiben magabiztosan nézhet szembe bármilyen szituációval anélkül, hogy a megjelenésével kéne törődnie a fontos problémák helyett.”

Nem az amerikai elnök az egyetlen, aki így tesz. A néhai zseni, Steve Jobs például mindennap fekete garbót, farmert és edzőcipőt viselt. Mark Zuckerberg általában jellegzetes szürke pólót, fekete kapucnis melegítőt és farmert hord a nyilvánosság előtt. Még Albert Einstein is több szettet vásárolt ugyanabból a szürke öltönyből, hogy ne kelljen időt vesztegetnie reggelente a ruhája kiválasztására.

Ezeken a példákon keresztül aztán a szerző eljut cikkében ahhoz a jelenséghez, amit úgy hívnak: a döntési fáradtság. Ez egy valós pszichológiai állapot, amelyben azok az emberek szenvednek, akik mentálisan teljesen kimerülnek a sok irreleváns, jelentéktelen döntéstől.


Zuckerberg valóságos "techdivatot" teremtett szürke pólójával

Egyszerűbben fogalmazva: a napi szintű apró-cseprő döntések (mit együnk, mit vegyünk fel) miattkevésbé vagyunk hatékonyak a munkában. Épp ezért az olyan vezetők és nagy gondolkodók, mint Obama vagy Einstein egyszerű és megbízható ruhatárat állítottak össze.

A ruhadarab, ami 150 éve közbotrányt okozott. Van tipped, mi lehet az?

Haltiwanger végül megjegyzi: a változatos ruhatár kicsit túl van értékelve napjainkban. Rengeteg időt töltünk anyagias dolgokon rágódva, és nem vesszük észre, hogy milyen könnyen változtathatnánk ezen. Az uruguay-i elnök, José Mujica saját elmondása szerint ezért nem vesz nyakkendőt: „A nyakkendő egy felesleges anyagdarab, ami csak elszorítja a nyakam. Nem szeretem napjaink fogyasztói társadalmát. A túlfogyasztás miatt ugyanis elfeledkeztünk az alapvető dolgokról és az energiát olyan apróságokra pazaroljuk, amiknek nincs sok köze a valódi boldogsághoz.”


José Mujica sosem hord nyakkendőt

És tulajdonképpen igaza van, nemde? Legtöbbször a birtoklási vágy keseríti meg az életünket. Ha igazán belegondolunk, a tárgyak nem hoznak boldogságot az életünkbe. A valódi teljesség érzése akkor tölt el minket, ha cselekedeteinkkel érünk el eredményeket, hozunk pozitív változást. Egy pár új cipő megvásárlása talán magabiztossá tesz az adott pillanatban, de hosszú távon nemgazdagítja az életünket.

Haltiwanger egy frappáns kompromisszumos megoldást is tartogatott írása végére. Szerinte ugyanis az is kétségtelen, hogy a világ sokkal unalmasabb hely lenne, ha mindenki mindennap
ugyanazt a ruhát viselné
. „Ha csak annyit teszünk, hogy számba vesszük a napjainkat bonyolító felesleges dolgokat és legalább egy részüket kiiktatjuk, már tettünk egy lépést az egyszerűbb, hatékonyabb és ezáltal teljesebb élet felé” – tanácsolja.

Ki ért egyet? Kommentben várjuk a gondolataitokat.

3 tévés karakter, akinek imádjuk a stílusát – kattints!