9 ok, amiért fájhat a gyomrod

Borítókép: 9 ok, amiért fájhat a gyomrod
Vajon mi állhat a gyakori "jaj, úgy ég a gyomrom" érzés mögött?

Ki ne találkozott volna már egy kiadós evés-ivás utáni gyomorproblémával? A mellkasban fellépő égő érzés, a rossz közérzet, a haspuffadás, esetleg görcsök, hányinger mind-mind emésztési zavar jelei lehetnek. Vajon mi állhat a gyakori "jaj, úgy ég a gyomrom" érzés mögött? Íme néhány lehetséges kiváltó ok.


Fotó: Europress/Getty


1. Lehet, hogy túl gyorsan eszel. A hirtelen bevitt étel, még ha normális adag is, könnyen megterhelheti a gyomrunkat. Egyél többször keveset, lehetőleg nyugodt körülmények között.

2. Szereted a fűszeres ételeket? Nos, a probléma innen is indulhat, de ez mindig az egyéni érzékenység függvénye. Lehet, hogy a te gyomrod nem minden fűszert tolerál.

3. Kiválthatja szénsavas ital is, erre sem vagyunk egyformán felkészülve. Igyál szénsavmentes vizet, ami egészséges, és hidd el, nagyon rá lehet szokni.

4. Túl jól sikerült a tegnap esti buli? Már ami az alkoholfogyasztást illeti. Igen, ez is lehet az egyik ok.

5. Szereted a pörgős napokat, amiknek nyomatékot jó pár kávé elfogyasztásával adsz? Tudod, hogy a kávé mennyisége és a gyomorsav termelődése egyenes arányban állnak egymással?

Könnyű, egészséges és alacsony kalóriatartalmú: zöldbabos tonhal. Próbáld ki!


6. Gondolhatsz még a vörös- és fokhagymára, a csokoládéra, de ilyen hatása lehet az aszpirinnek és még jó néhány gyógyszernek is. A patikákban, a háziorvosnál megkaphatod a szükséges felvilágosítást.

7. Ha régóta tervezed, de még nem volt elég motivációd a dohányzásról való leszokáshoz, most itt az ideje, mert a cigaretta bizony hozzájárul a gyomorsav tartalom nyelőcsőbe való visszaáramlásához, csökkenti a nyáltermelést, pedig a nyál savgyengítő bikarbonátot tartalmaz, így nem tudja kellően átmosni a nyelőcsövet.

8. A borsmentát a gyomor nyugtatására használják, de pont ezért ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, ezért a sav tartalom könnyebben áramlik ki a gyomorból. A gyomorégés tüneteinél ne alkalmazzuk.

9. A túlsúly is komoly rizikó faktor. A BMI testtömeg index növekedésével a savas reflux tünetei is nőnek, s a nőknél fordul elő nagyobb számban.


Fotó: Europress/Getty


A probléma

A gyomorégés a savas gyomortartalom visszapréselődése a nyelőcsőbe. Ez az égő érzés hasonló lehet a szívinfarktus esetében is, de ilyenkor vele jár a heves mellkasi fájdalom, amely az egyik, de akár mindkét karra is kiterjedhet, s légszomj és szédülés kísér. A tünetek jelentkezésekor legyünk körültekintőek, a gyomorégést kísérő mellkasi fájdalom jelentkezésekor mindig kérjük ki az orvos véleményét.

Életmódot váltani, mozogni, egészségesebben élni sohasem késő. Ha sikerül, bizony komoly fegyvertény lehet a lelki egészségünk megőrzésében is.

Neked is szokott égni a gyomrod? Vannak bevált praktikáid rá? Kommentben várjuk őket!