10 éve csatlakoztunk az Európai Unióhoz! Itt van 10 érdekes adat

Borítókép: 10 éve csatlakoztunk az Európai Unióhoz! Itt van 10 érdekes adat
2004. május 1-jén csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz. Érdekes tények következnek:

1. Az EU zászlóját 1955-ben tervezte az elzásziArsène Heitz és a belga Paul M. G. Lévy, az Európa Tanács számára. Később egyre több európai intézmény szimbólumaként alkalmazták; az EU (amely akkor Európai Gazdasági Közösség néven működött) hivatalosan 1985-ben nyilvánította saját zászlójának.

2. Belgium, Görögország, Ciprus és Luxemburg törvényei kötelezővé teszik az állampolgáraik számára, hogy részt vegyenek azeurópai parlamenti választásokon.


Licia Ronzulli fotói óriási visszhangot váltottak ki az interneten. Az olasz EP-képviselő először 2010-ben vitte magával a strassbourg-i padsorokba egyhónapos kislányát. A kis Vittoria azóta is gyakori vendég az ülésteremben.

3. Az Európai Parlament alkalmazottainak 60%-a nő, míg az EP-képviselők körében ez az arány csak 31%. Persze boldogok lennénk, ha a magyar Országgyűlésben is hasonló lenne a helyzet! (Jelenleg a nők aránya a magyar parlamentben 10% alatti.)

4. Az Európai Parlamentnek több, mint 6000 alkalmazottja van.

5. A 6000 érdekes szám: ennyi tonna békalábat importálnak évente Ázsiából az EU országai összesen.

6. Az EU-nak 24 hivatalos nyelve van, és az Európai Parlament ülésein minden nyelvről minden nyelvre folyik a tolmácsolás. Ez 552 lehetséges variációt jelent..

7. 2012-ben az Európai Unió Nobel-békedíjat kapott, mert „több, mint hat évtizede járul hozzá a béke és a megegyezés, a demokrácia és az emberi jogok megerősítéséhez Európában". A Nobel-békedíj bizottságának tagjai egyébként norvégok, és Norvégia nem tagja az Európai Uniónak.

8. Az Európai Parlamentet több mértékadó környezetvédelmi szervezet is díjazta a hatékony energiahasználati policyja miatt. Például az EP egyik brüsszeli épületében felállítottak egy 145 000 literes esővízgyűjtő szerkezetet – és annak tartalmát használják vécéöblítésre.

9. 2009-ben Madrid indítványt nyújtott be az Európai Uniónak, hogy lazítsanak a háziállat-tetemek megsemmisítéséről szóló jogszabályokon. Hogy miért? Mert éheztek a spanyolországi keselyűk.

10. Az EP-választások részvételi aránya minden tagországban közmondásosan alacsony (kivéve, ahol kötelező). Magyarországon az eddigi két alkalommal, 2004-ben és 2009-ben a választók 36, illetve 38% adott le érvényes szavazatot.

Legközelebb 2014. május 25-én lesz EP-választás. Te elmész szavazni?

Fotók: Pinterest

Az adatok forrása:
travelmusings.hubpages.com
express.co.uk
myinterestingfacts.com/
wikipedia.org
metro.co.uk
vernoncoleman.com