Veszedelmes élősködők

Borítókép: Veszedelmes élősködők
Házi kedvenceinknek is sok gondot-bajt okozhatnak a szúnyogok! Óvjuk őket!

Amilyen kicsik, olyan nagy bajt okozhatnak házi kedvenceinknek. A külső élősködők súlyos betegségeket idézhetnek elő a kutyáknál, macskáknál, ezért gondoskodnunk kell amegelőzésről vagy a mielőbbi kezelésről.


Fotó:

Ártalmas szúnyogok
A különböző dirofilaria fajok által okozott bántalmakról egyre többet lehet hallani. Ennek az egyik oka az, hogy ez az eredetileg mediterrán országokban előforduló betegség a globális felmelegedés miatt fokozatosan terjed észak felé. A másik ok pedig feltehetően az, hogy egyre többen viszik magukkal kedvencüket nyaralni a déli országokba. A dirofiláriák tulajdonképpen fonalférgek, amelyek a bőrben, illetve az erekben, a szívben élnek. A kifejlett parazita mikrofilariákat termel, amelyeket a fertőzött állat vérébe ürít időszakosan. Az állat és az ember vérszívó szúnyogok útján fertőződhet, és a kórokozó állatról emberre is terjedhet ilyen módon.
A mikrofiláriák a vérből a legtöbb esetben kimutathatók. A legtöbb laboratórium minden vérkenetet rutinszerűen vizsgál, és jelzi a pozitivitást akkor is, ha ezt külön a vizsgáló lapon nem is kérte a beküldő.
A bőrdirofilariosist okozó fonalféreg a bőrben, illetve a kötőszövetekben kis csomókban él. A göbök nem fájdalmasak, néha viszkethetnek, komolyabb problémát általában nem okoznak. Ez a bántalom előfordul Magyarországon.
A szívférgességet okozó fonalféreg a szívben, a nagy erekben, a tüdőben fejlődik. A beteg állat akár évekig tünetmentes lehet. Később a férgek egyre súlyosbodó szív illetve tüdő panaszokat okozhatnak (köhögés, gyengeség, ödéma, lesoványodás, vérszegénység stb.) Ritkán hirtelen elhullás is előfordul. Magyarországon csak elvétve fordult elő, de a megbetegedések száma sajnos egyre növekszik. A kórokozó a macskákat is megbetegítheti, de ők ellenállóbbak a fertőzéssel szemben.
Gyógykezelés: A bőrdirofilariosissal fertőzött állatokból a fonalférget tartalmazó göb sebészi eltávolítása, majd több hónapon át tartó gyógyszeres kezelés általában sikeresnek bizonyul. A szívférgesség kezelése ennél sokkal összetettebb.
Megelőzés: Fontos szerepe van a különböző spot-on és tablettás készítményeknek. Fontos az is, hogy a szúnyog elleni készítmény a szúnyogszezon előtt egy hónappal, és a szezon vége után egy hónapig még az állaton legyen, különösen akkor, ha déli országba utazunk vele.

A nyulak vérzéses betegségét (RHD), illetve myxomatosisát szintén szúnyogok terjesztik. E két fatális kimenetelű betegség ellen kombinált vakcina áll rendelkezésre. Érdemes még a lakásban tartott nyulakat is oltani, hiszen a fertőzött szúnyog nyáron az ablakon át is berepülhet. Ezek a betegségek emberre nem veszélyesek.

Szöveg: dr. Kovács Márta

Olvass még többet a kullancsok, bolhák által terjesztett kórokról és azok megelőzéséről az Éva magazin májusi számában! Holnaptól az újságárusoknál!