Így vasaltak régen

Borítókép: Így vasaltak régen
Mennyivel könnyebb vasalni ma, mint egy-két ezer évvel ezelőtt!

Nálatok is fontos szempont egy ruha megvásárlásánál, hogy mosás után egyáltalán ne, vagy csak picit kelljen vasalni? Egyáltalán szeret bárki is vasalni? Pedig ez ma sokkal könnyebb, mintmondjuk nagyszüleink idejében vagy egy-két ezer évvel korábban.


Fotó: Photl.com

Az ókori Görögországban, ahol a redőzött ruha státusszimbólumnak számított (és még nem léteztek tartósan vasalt anyagok), felhevített, sodrófaszerű fémrudakkal vasaltak a gyolcsba, vászonba éleket. A rómaiak épp oly elszántan viaskodtak a ráncokkal és gyűrődésekkel, mint az ellenséges hadakkal, lapos végű, nehéz kalapácsokkal verték simára a szövetet - pontosabban verették a rabszolgákkal.

A 10. században a vikingek gomba formájú üvegtömb görgetésével, nyomkodásával simították ki a megnedvesített textíliát. A 15-16. századi Európában, már a maiakhoz hasonló formájú tűzhelyen melegített vasalókat használtak, a tehetősebbek pedig izzó szenet vagy forró téglát tartalmazó fémdobozokat. A 19. században megjelentek a gázzal melegített vasalók, ám a vezetékeik gyakran szivárogtak, és számos robbanást és lakástüzet okoztak.

Így lesz újra tiszta a vasalód talpa - kattints!

A első elektromos vasalóra 1882-ben adtak ki szabadalmat, s ezt hamarosan követték a hőmérséklet-szabályozóval is felszerelt típusok. A ráncok, gyűrődések elleni harcban az 1922-ben piacra dobott gőzölős modellek hozták az első látványos diadalt, s a z 1960-as években megjelentek az új fajta, vasalást nem igénylő ruhadarabok.

Napjainkban már a biztonságos vezeték nélküli vasaló hódít, s a modern gőzölőprésekkel még könnyebb és gyorsabb a zakók, nadrágok vasalása.

Néhány jó tanács a vasaláshoz:

1. Mindig a legalacsonyabb hőmérsékleten vasalandó ruhákkal kezdd.

2. A vasalót a szövés fő irányába mozgasd, így nem nyúlik, húzódik az anyag.

3. A kifényesedés elkerülhető, ha a műszálas ruhákat, sötét anyagokat visszáról vasaljuk.

4. Ha utazásnál nincs kéznél vasaló, akasszuk a ruhákat vállfán a fürdőszobába, nyissuk meg a meleg vizes csapot. A gőzben kisimulnak a ruhák. Gyapjúnál a legeredményesebb.

5. A vasalódeszka könnyen helyettesíthető: az asztalt borítsuk be újságpapírral, majd egy lepedővel.

6. A bársony sem fényesedik ki, ha visszáról vasaljuk. Ne törjük meg a felületét, tegyük két réteg szövet közé. Ha hímzett anyagot terítünk a hátoldalára, így vasaljuk, kirajzolódik a minta.

7. Az összepöndörödött szalagok könnyen kisimíthatók vasalóval.