Ezért ne aludj túl sokat

Borítókép: Ezért ne aludj túl sokat
A kevés alvástól kimerülsz, a túl sok beteggé tesz... Miért ne aludj túl sokat? Egyáltalán, mennyi a túl sok? És mennyi az ideális? Utánajártunk...

Élete bizonyos szakaszában – betegségei, életmódja vagy a több műszakos munkavégzés okán – szinte minden ember találkozik az alvászavarral. Ha valaki folyamatosan fáradtnak, ingerlékenynek érzi magát, netán a hálótársa figyelmezteti a hangos, fuldokló horkolásra, feltétlenül forduljon szakorvoshoz, hogy a gyógyító terápiával elkerülhesse a súlyos következményeket és a jó alvás újra az egészségét szolgálja.

Az álmatlanság témakörét szakértő segítségével alaposan körbejárjuk a decemberi Évában
(amely már kapható az újságárusoknál), most azonban a másik végletre, a túlalvás veszélyeire is szeretnénk felhívni a figyelmet.

A tapasztalatok szerint főleg azokat érinti a probléma, akik depresszióban szenvednek, vagy igényüknél jóval alacsonyabb társadalmi elismerésben részesülnek. Íme néhány nyomós érv, miért ártalmas, ha túl sokat alszol.

1. Növeli a szívbetegségek kockázatát
Egy több tízezer nőn végzett vizsgálat kimutatta, hogy a 9-11 órát alvóknál harmadával magasabb a koszorúér-betegség kockázata, mint a 8 órát alvóknál.

2. Növeli a cukorbetegség kockázatát
Azok, akik mindig 9 óránál többet alszanak, kétszer nagyobb eséllyel számíthatnak a cukorbetegség kialakulására. Fontos hozzátenni, hogy a cukorbetegség valószínűleg nem a sok alvás következménye, hanem az azzal összefüggésben álló, a háttérben meghúzódó betegségeké.

3. Súlyproblémákat okozhat
A napi 9-10 órát alvók hat év alatt 21 százalékkal nagyobb valószínűséggel híznak el, mint 7-8 órát alvó társaik, az ennél kevesebbet alvókat viszont szintén a túlsúly veszélye fenyegeti.

4. Gyakoribb a fejfájás

Az alvás és a fejfájás szorosan összefügg egymással. A fejed akkor is fájhat, ha keveset, de akkor is, ha túl sokat alszol. Ennek oka, hogy alvás közben a neurotranszmitterek és a szerotonin szintje változik az agyban. Ha nem az ideális óraszámot töltöd alvással, a szint gyakran nem áll vissza a normális kerékvágásba. (Adatok forrása: Informed)


Fotó: Photl.com

Amikor a túlalvás betegség: a hiperszomnia

Sokan egész nap súlyos álmosságban szenvednek, amin nem segít, ha elbóbiskolnak. Éjjel szokatlanul sokat alszanak, nappal mégis fáradtak, memóriazavaraik vannak és folyamatosan aludni szeretnének. Ugyanakkor nem tekinthető kórosnak a több napos alváshiány vagy nagy fizikai megterhelés után jelentkező hosszabb időtartamú alvás, hiszen ilyenkor ez teljesen normális reakció.

A kóros aluszékonyság súlyos betegségek egyik figyelmeztető jele lehet, például idegrendszeri kórképek (mint pl. agyvelőgyulladás, agyhártyagyulladás vagy agytumor), szív- és tüdőbetegségek, májelégtelenség, alvási apnoe vagy pszichológiai betegségek (pl. súlyos szorongás vagy depresszió). Természetesen altatók túlzott használata is megnövelheti az alvásigényt. Ha hiperszomniára gyanakszunk, haladéktalanul keressünk fel egy szakembert, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat vagy szükség esetén továbbirányít minket.


Az alvászavarokról részletes cikket találsz a decemberi Évában - beszerezted már?

Mennyi alvás ideális?


Joggal merül fel ezek után, hogy ha a kevés alvás és a túlalvás is káros, akkor vajon mennyi az annyi? Erre nehéz általános választ adni, hiszen az alvásigény alapvetően egyén- és életvitelfüggő, a korról nem is beszélve. Ezeket a tényezőket figyelembe véve a szakemberek 6–9 órát ajánlanak, ami az életkorral csökkenhet.

Az alvás az egyik legjobb dolog, ami a bőrünkkel, az egészségünkkel és a közérzetünkkel történhet. Hogy miért? Kattints ide és eláruljuk.