Reflektorfényben: a tök

Borítókép: Reflektorfényben: a tök
Közeleg a Halloween-szezon, ami a tök nélkül nem lehet teljes. Akár tartjuk az amerikai szokást, akár nem, a sütőtök nem csak kiváló őszi csemege, hanem még szervezetünkre is kedvezően hat.

Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a sütőtök kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A-, B1-, B2-vitamin és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír, immunrendszerünket erősíti, a benne található B6-vitamin pedig kiválóan hat idegrendszerünkre. A folsavak segítenek, hogy a születendő magzatot fejlődése során ne érje agyi vagy gerincfejlődési rendellenesség.


Fotó: Photl.com

A sütőtök alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is. A sütőtök enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmarohamokat. Fogyasztása szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet nagy segítséget. A népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták. Fogyasztása jótékony hatást eredményez az emésztési gondokkal küszködőknek. Serkenti a máj működését, segít a szív- és koszorúér-problémák megelőzésében, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata.

Az általunk leginkább használt sonkatök alacsony zsír- és magas rosttartalmú. Az élénk, szemet gyönyörködtető narancssárga szín a karotintartalomról árulkodik, mely jótékonyan hat bőrünkre, hajunkra és szemünkre is. A béta-karotin az A-vitamin előanyaga, mely szükséges a hibátlan látás megőrzéséhez. Mivel nagyon könnyen emészthető és jó hatással van a bélperisztartikára, ezért már kisbabáknak is adható pürésített formában.

Kíváncsi vagy más gyümölcsök vitamintartalmára is? Akkor írd be a keresőbe a "reflektorfényben" szót.

Készíthetünk belőle krémlevest, pitét, muffint, juice-olhatjuk és turmixolhatjuk, a burgonyapürét is helyettesíthetjük sonkatökkel. Mákkal és almával párosítva ínycsiklandozó fogásokat kreálhatunk, fűszerként pedig a rozmaringot, a majorannát, a fahéjat, a gyömbért, curryt és a szegfűszeget ajánlom hozzá. Magját is sokan fogyasztják előszeretettel, pirítva nagyon jó csemege készül bele, de ezt szórhatjuk a levesekre, salátákra is, illetve a müzlikben is megállja helyét. Magjából olajat is sajtolnak, mely szintén értékes és ízletes pluszt nyújthat fogásainkhoz. (Könnyű és finom sütőtökös édességrecept ide kattintva.)

Még, még, rengeteg sütőtökös recept és dekótipp! Katt ide!

Mikor tököt vásárolunk, keressük az ép héjú, ütésektől, nyomódásoktól, foltoktól mentes darabokat, melyek méretükhöz képest nehéz súlyúak, s inkább matt, hamvas külsejűek, mint fényesek, ugyanis ez arra utalhat, hogy túl korán szedték a növényt, s így még nem elég érett. Szellős, sötét helyen tároljuk, de hűtöbe ne tegyük, s biztosítsuk a jó szellőzést.

Szerző: Bogár Nikolett, Nyersiker blog (A szerző Facebook oldalán, a Nyersikeren még rengeteg hasznos tippet találtok, kattintsatok ide érte.)